Valresultat Upplands-Bro 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands-Bro med 29,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 81,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands-Bro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,9 %
- Röstberättigade
- 22 338
- Avgivna röster
- 18 295
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Upplands-Bro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 289 | 29,2 % |
| MModeraterna | 3 718 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 273 | 18,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 905 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 073 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 915 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 896 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 679 | 3,8 % |
| Övriga partier | 350 | 1,9 % |
Regionvalet 2026 i Upplands-Bro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 073 | 32,1 % |
| MModeraterna | 4 011 | 21,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 855 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 257 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 409 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 831 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 679 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 635 | 3,4 % |
| Övriga partier | 187 | 1,0 % |
Kommunvalet 2026 i Upplands-Bro — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Upplands-Bro har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (+5 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 335 | 33,4 % | 17(+5) |
| MModeraterna | 4 033 | 21,3 % | 11(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 2 912 | 15,4 % | 8(+1) |
| VVänsterpartiet | 2 095 | 11,0 % | 6(+2) |
| KDKristdemokraterna | 1 047 | 5,5 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 910 | 4,8 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 834 | 4,4 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 686 | 3,6 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 113 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Upplands-Bro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Upplands-Bro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,6 % | 27,7 % | 29,6 % | 26,2 % | 28,2 % | 29,2 % |
| M | 31,7 % | 35,1 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,4 % | 20,5 % |
| SD | 2,7 % | 5,2 % | 12,3 % | 20,1 % | 22,8 % | 18,1 % |
| V | 5,6 % | 4,5 % | 4,9 % | 6,7 % | 7,0 % | 10,5 % |
| KD | 8,4 % | 7,0 % | 5,7 % | 7,5 % | 5,5 % | 5,9 % |
| L | 7,7 % | 8,2 % | 6,7 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,1 % |
| C | 4,4 % | 4,2 % | 4,0 % | 6,0 % | 5,3 % | 5,0 % |
| MP | 5,0 % | 6,8 % | 6,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,4 % | 3,1 % | 1,7 % | 1,9 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,6 % | 85,6 % | 86,8 % | 81,3 % | 81,9 % |
Valdeltagande i Upplands-Bro 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Upplands-Bro 2026
Så skiljer sig Upplands-Bro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 3,8 % i Upplands-Bro mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +2,1
- S +1,2
- M +0,7
- SD +0,6
Svagare än i riket
- MP −2,4
- C −2,1
- L −0,3
- KD −0,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Upplands-Bro, från 7,0 % till 10,5 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,8 % till 18,1 % (−4,7).
- SD −4,7
- V +3,5
- S +1,0
- M −0,9
- L +0,7
- KD +0,4
- MP +0,4
- C −0,4
Valdeltagande i Upplands-Bro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,9 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Upplands-Bro på plats 251 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Upplands-Bro är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,0 % i Finnsta till 85,7 % i Brunna norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Finnsta (41,0 %) och sitt svagaste i Håtuna-Håbo-Tibble (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands-Bro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 33,4 % i kommunvalet mot 29,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- S +4,2
- SD −2,7
- M +0,7
- L −0,7
- V +0,5
- KD −0,4
- C −0,2
- MP −0,1
Största parti i Upplands-Bro sedan 2006
Största parti har skiftat i Upplands-Bro under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 81,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,1 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Upplands-Bro 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Upplands-Bro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bro norra | S | 36,3 % | S | 41,0 % | 68,8 % |
| Bro södra | S | 26,4 % | S | 31,6 % | 68,5 % |
| Brunna norra | M | 27,5 % | S | 31,0 % | 85,7 % |
| Brunna södra | S | 29,0 % | S | 33,3 % | 81,1 % |
| Finnsta | S | 41,0 % | S | 45,4 % | 62,0 % |
| Håtuna-Håbo-Tibble | SD | 31,6 % | SD | 30,7 % | 82,4 % |
| Härnevi-Skällsta | S | 34,5 % | S | 37,2 % | 71,0 % |
| Kockbacka-Lejondal | M | 27,6 % | M | 29,0 % | 80,2 % |
| Korsängen | S | 32,8 % | S | 34,7 % | 75,8 % |
| Kungsängen norra-Stäksön norra | S | 32,0 % | S | 37,4 % | 80,7 % |
| Kungsängen södra-Stäksön södra | S | 25,2 % | S | 30,7 % | 79,9 % |
| Lennartsnäs-Tibble S - Sylta V | S | 26,5 % | S | 28,9 % | 78,6 % |
| Låssa | S | 24,5 % | S | 29,1 % | 79,1 % |
| Norrboda | M | 30,2 % | M | 30,7 % | 83,9 % |
| Råby | S | 34,2 % | S | 39,7 % | 72,2 % |
| Sylta östra-Tibblehöjden | S | 26,9 % | S | 32,6 % | 84,1 % |
| Tibble norra | S | 39,4 % | S | 41,5 % | 74,8 % |
| Ådö-Rättarboda | S | 24,1 % | S | 29,4 % | 77,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026