Valresultat Upplands-Bro 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands-Bro med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,6 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands-Bro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Upplands-Bro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
17 520
Avgivna röster
14 995
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Upplands-Bro

Riksdagsvalet 2014 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 39729,6 %
MModeraterna4 06427,3 %
SDSverigedemokraterna1 82512,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9956,7 %
MPMiljöpartiet de gröna9586,4 %
KDKristdemokraterna8495,7 %
VVänsterpartiet7274,9 %
CCenterpartiet5954,0 %
FIFeministiskt initiativ2761,9 %
OVRövriga partier1881,3 %

Landstingsvalet 2014 i Upplands-Bro

Landstingsvalet 2014 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 21034,2 %
MModeraterna3 81625,0 %
SDSverigedemokraterna1 3078,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1517,6 %
KDKristdemokraterna1 0607,0 %
MPMiljöpartiet de gröna9916,5 %
VVänsterpartiet8315,5 %
CCenterpartiet5193,4 %
Övriga partier3512,3 %

Kommunvalet 2014 i Upplands-Bro

Kommunvalet 2014 i Upplands-Bro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 97332,6 %
MModeraterna3 82325,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 64510,8 %
SDSverigedemokraterna1 3388,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1757,7 %
KDKristdemokraterna8485,6 %
VVänsterpartiet7174,7 %
CCenterpartiet5773,8 %
Övriga partier1771,2 %

Partiernas utveckling i Upplands-Bro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands-Bro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands-Bro per valår
Parti200620102014201820222026
S32,6 %27,7 %29,6 %26,2 %28,2 %29,2 %
M31,7 %35,1 %27,3 %23,2 %21,4 %20,5 %
SD2,7 %5,2 %12,3 %20,1 %22,8 %18,1 %
L7,7 %8,2 %6,7 %5,4 %4,4 %5,1 %
MP5,0 %6,8 %6,4 %3,3 %3,4 %3,8 %
KD8,4 %7,0 %5,7 %7,5 %5,5 %5,9 %
V5,6 %4,5 %4,9 %6,7 %7,0 %10,5 %
C4,4 %4,2 %4,0 %6,0 %5,3 %5,0 %
Övr2,0 %1,4 %3,1 %1,7 %1,9 %1,9 %
Valdeltagande80,4 %84,6 %85,6 %86,8 %81,3 %81,9 %

Valdeltagande i Upplands-Bro 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands-Bro 2014

Så skiljer sig Upplands-Bro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 27,3 % i Upplands-Bro mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,0
  • FP +1,3
  • KD +1,1
  • OVR +0,3

Svagare än i riket

  • C −2,1
  • S −1,5
  • FI −1,3
  • V −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Upplands-Bro, från 5,2 % till 12,3 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 35,1 % till 27,3 % (−7,7).

  • M −7,7
  • SD +7,1
  • S +1,8
  • FP −1,5
  • FI +1,5
  • KD −1,3
  • OVR +1,2
  • V +0,4

Valdeltagande i Upplands-Bro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,6 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Upplands-Bro på plats 166 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands-Bro är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Upplands-Bro 2 till 88,9 % i Upplands-Bro 6.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Upplands-Bro 3 (47,2 %) och sitt svagaste i Upplands-Bro 12 (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 6 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands-Bro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 6,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • FP +4,1
  • SD −3,5
  • S +3,0
  • M −2,3
  • MP +1,3
  • C −0,2
  • V −0,2
  • KD −0,2

Största parti i Upplands-Bro sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands-Bro under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands-Bro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,2 %81,9 %
2022Socialdemokraterna28,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna26,2 %86,8 %
2014Socialdemokraterna29,6 %85,6 %
2010Moderaterna35,1 %84,6 %
2006Socialdemokraterna32,6 %80,4 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands-Bro 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Upplands-Bro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands-Bro, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Upplands-Bro 1M30,7 %M27,7 %84,3 %
Upplands-Bro 3S47,2 %S46,7 %74,5 %
Upplands-Bro 4M29,7 %S29,3 %86,4 %
Upplands-Bro 5S30,6 %S34,6 %84,7 %
Upplands-Bro 6M31,1 %M28,5 %88,9 %
Upplands-Bro 7S32,2 %S34,6 %82,5 %
Upplands-Bro 8S30,4 %S36,0 %82,5 %
Upplands-Bro 9S29,4 %S32,4 %83,2 %
Upplands-Bro 2S43,2 %S46,2 %72,9 %
Upplands-Bro 10M34,7 %M32,8 %88,6 %
Upplands-Bro 11M33,1 %S32,6 %85,3 %
Upplands-Bro 12M36,3 %M36,7 %84,3 %

Utforska valdistrikten i Upplands-Bro på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014