Valresultat Vallentuna 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Vallentuna med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vallentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Vallentuna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,3 %
Röstberättigade
22 646
Avgivna röster
20 226
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Vallentuna

Riksdagsvalet 2014 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 28736,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 92519,6 %
SDSverigedemokraterna2 07110,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6558,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4037,0 %
CCenterpartiet1 3646,8 %
KDKristdemokraterna9854,9 %
VVänsterpartiet6493,2 %
FIFeministiskt initiativ4662,3 %
OVRövriga partier2461,2 %

Landstingsvalet 2014 i Vallentuna

Landstingsvalet 2014 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 46232,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 67723,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7999,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6838,4 %
CCenterpartiet1 4647,3 %
SDSverigedemokraterna1 3246,6 %
KDKristdemokraterna1 2476,2 %
VVänsterpartiet7723,9 %
FIFeministiskt initiativ2551,3 %
Övriga partier3111,6 %

Kommunvalet 2014 i Vallentuna

Kommunvalet 2014 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 90829,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 55022,6 %
CCenterpartiet2 50212,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 04910,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9669,8 %
SDSverigedemokraterna1 2816,4 %
KDKristdemokraterna8484,2 %
VVänsterpartiet6743,4 %
Övriga partier3261,6 %

Partiernas utveckling i Vallentuna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vallentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vallentuna per valår
Parti200620102014201820222026
M42,1 %44,5 %36,3 %28,3 %26,0 %26,4 %
S21,1 %16,9 %19,6 %18,9 %24,1 %21,8 %
SD1,8 %4,0 %10,3 %16,6 %20,7 %18,1 %
MP5,9 %7,7 %8,3 %4,9 %5,2 %6,0 %
L8,8 %8,7 %7,0 %7,7 %6,0 %7,0 %
C7,6 %7,3 %6,8 %10,1 %7,9 %8,3 %
KD7,1 %6,5 %4,9 %7,6 %5,2 %6,5 %
Övr2,4 %1,4 %3,6 %1,4 %1,2 %1,6 %
V3,3 %3,0 %3,2 %4,5 %3,7 %4,2 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,3 %90,0 %87,4 %87,8 %

Valdeltagande i Vallentuna 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vallentuna 2014

Så skiljer sig Vallentuna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 36,3 % i Vallentuna mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +13,0
  • FP +1,6
  • MP +1,4
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • S −11,4
  • SD −2,5
  • V −2,5
  • FI −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vallentuna, från 4,0 % till 10,3 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 44,5 % till 36,3 % (−8,2).

  • M −8,2
  • SD +6,4
  • S +2,7
  • FI +2,0
  • FP −1,7
  • KD −1,6
  • OVR +1,2
  • PP −1,0

Valdeltagande i Vallentuna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,3 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vallentuna på plats 20 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vallentuna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i 9 Ormsta S till 91,0 % i 13 Bällsta S.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 1 Vallentuna västra (44,3 %) och sitt svagaste i 7 Norrgården-Sörgården (21,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 3 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vallentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,4 % i kommunvalet mot 36,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.

  • M −7,0
  • C +5,6
  • SD −4,0
  • FP +3,2
  • S +3,1
  • MP +1,5
  • KD −0,7
  • V +0,1

Största parti i Vallentuna sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vallentuna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vallentuna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,4 %87,8 %
2022Moderaterna26,0 %87,4 %
2018Moderaterna28,3 %90,0 %
2014Moderaterna36,3 %89,3 %
2010Moderaterna44,5 %87,6 %
2006Moderaterna42,1 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Vallentuna 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vallentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vallentuna, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Vallentuna västraM44,3 %M37,1 %88,1 %
2 Markim-Orkesta-FrösundaM34,5 %M26,0 %88,2 %
3 Hammarbacken NM43,6 %M37,7 %90,5 %
4 Hammarbacken SM29,4 %S28,4 %86,8 %
5 Ormsta NM37,6 %M33,3 %87,0 %
6 Vallentuna nordöstraM37,3 %M31,5 %86,6 %
7 Norrgården-SörgårdenS33,1 %S37,9 %79,2 %
8 Vallentuna CS30,0 %S33,6 %83,2 %
9 Ormsta SS36,3 %S39,7 %74,7 %
10 LovisedalM39,3 %M32,7 %88,6 %
11 KarlbergM41,9 %M34,7 %88,5 %
12 Vada-Angarn-ÖssebyM38,7 %C26,5 %85,3 %
13 Bällsta SM43,1 %M34,7 %91,0 %
14 Bällsta VM37,4 %M32,3 %80,1 %
15 Vallentuna sydöstraM38,9 %M32,2 %89,1 %
16 GarnM35,6 %C28,2 %81,4 %
17 KårstaM32,9 %C29,9 %79,5 %

Utforska valdistrikten i Vallentuna på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014