Valresultat Vallentuna 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Vallentuna med 26,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vallentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Vallentuna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
24 580
Avgivna röster
21 492
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2022 i Vallentuna

Riksdagsvalet 2022 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 54126,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 12724,1 %
SDSverigedemokraterna4 40020,7 %
CCenterpartiet1 6907,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2796,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1145,2 %
KDKristdemokraterna1 1045,2 %
VVänsterpartiet7833,7 %
Övriga partier2551,2 %

Regionvalet 2022 i Vallentuna

Regionvalet 2022 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 32329,6 %
MModeraterna5 36225,1 %
SDSverigedemokraterna3 22715,1 %
KDKristdemokraterna1 7528,2 %
CCenterpartiet1 3676,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2675,9 %
VVänsterpartiet1 0895,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7023,3 %
Övriga partier2751,3 %

Kommunvalet 2022 i Vallentuna

Kommunvalet 2022 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 05232,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 65721,7 %
SDSverigedemokraterna3 18914,9 %
CCenterpartiet1 9659,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5137,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0594,9 %
KDKristdemokraterna9744,5 %
VVänsterpartiet8734,1 %
Övriga partier1870,9 %

Partiernas utveckling i Vallentuna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vallentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vallentuna per valår
Parti200620102014201820222026
M42,1 %44,5 %36,3 %28,3 %26,0 %26,4 %
S21,1 %16,9 %19,6 %18,9 %24,1 %21,8 %
SD1,8 %4,0 %10,3 %16,6 %20,7 %18,1 %
C7,6 %7,3 %6,8 %10,1 %7,9 %8,3 %
L8,8 %8,7 %7,0 %7,7 %6,0 %7,0 %
MP5,9 %7,7 %8,3 %4,9 %5,2 %6,0 %
KD7,1 %6,5 %4,9 %7,6 %5,2 %6,5 %
V3,3 %3,0 %3,2 %4,5 %3,7 %4,2 %
Övr2,4 %1,4 %3,6 %1,4 %1,2 %1,6 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,3 %90,0 %87,4 %87,8 %

Valdeltagande i Vallentuna 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vallentuna 2022

Så skiljer sig Vallentuna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 26,0 % i Vallentuna mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,9
  • L +1,4
  • C +1,2
  • MP +0,1

Svagare än i riket

  • S −6,2
  • V −3,1
  • KD −0,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Vallentuna, från 18,9 % till 24,1 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 7,6 % till 5,2 % (−2,4).

  • S +5,2
  • SD +4,0
  • KD −2,4
  • M −2,3
  • C −2,2
  • L −1,7
  • V −0,8
  • MP +0,4

Valdeltagande i Vallentuna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,4 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vallentuna på plats 53 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vallentuna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i 9 Ormsta S till 91,0 % i 13 Bällsta S.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 13 Bällsta S (33,8 %) och sitt svagaste i 9 Ormsta S (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vallentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,8 % i kommunvalet mot 26,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • M +6,8
  • SD −5,8
  • S −2,4
  • C +1,2
  • L +1,0
  • KD −0,6
  • V +0,4
  • MP −0,3

Största parti i Vallentuna sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vallentuna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vallentuna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,4 %87,8 %
2022Moderaterna26,0 %87,4 %
2018Moderaterna28,3 %90,0 %
2014Moderaterna36,3 %89,3 %
2010Moderaterna44,5 %87,6 %
2006Moderaterna42,1 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Vallentuna 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vallentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vallentuna, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Vallentuna västraM32,6 %M42,1 %85,4 %
2 Markim-OrkestaM24,2 %M29,2 %88,3 %
3 Hammarbacken NM27,8 %M39,4 %88,3 %
4 Hammarbacken SS26,9 %M31,0 %79,9 %
5 Ormsta NM26,4 %M35,1 %84,0 %
6 Vallentuna nordöstraM28,5 %M37,6 %86,7 %
7 Norrgården-SörgårdenS30,7 %S29,5 %74,6 %
8 Vallentuna CS32,7 %S31,9 %79,3 %
9 Ormsta SS32,2 %S33,2 %71,3 %
10 LovisedalM30,0 %M38,4 %86,5 %
11 KarlbergM31,2 %M38,8 %85,0 %
12 Vada-Angarn-ÖssebyM26,7 %M28,5 %85,4 %
13 Bällsta SM33,8 %M44,7 %91,0 %
14 Bällsta VM26,9 %M33,2 %85,5 %
15 Vallentuna sydöstraM28,4 %M35,9 %87,9 %
16 GarnSD29,0 %SD23,6 %83,1 %
17 Kårsta-FrösundaSD28,4 %SD23,2 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Vallentuna på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022