Valresultat Stockholms län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Stockholms län med 27,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Stockholms län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,1 %
Röstberättigade
1 734 545
Avgivna röster
1 442 115
Kommuner i länet
26

Riksdagsvalet 2022 i Stockholms län

Riksdagsvalet 2022 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna393 36427,5 %
MModeraterna313 17221,9 %
SDSverigedemokraterna209 04514,6 %
VVänsterpartiet122 7948,6 %
CCenterpartiet112 2137,9 %
MPMiljöpartiet de gröna103 0757,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)90 6126,3 %
KDKristdemokraterna59 4344,2 %
Övriga partier25 5571,8 %

Regionvalet 2022 i Region Stockholm

Regionvalet 2022 i Region Stockholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna476 52533,0 %
MModeraterna291 36320,2 %
VVänsterpartiet167 21411,6 %
SDSverigedemokraterna154 73410,7 %
KDKristdemokraterna95 5066,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)86 9686,0 %
CCenterpartiet84 4895,9 %
MPMiljöpartiet de gröna54 5873,8 %
Övriga partier32 6202,3 %

Kommunvalet 2022 i Stockholms län

Kommunvalet 2022 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna401 84227,7 %
MModeraterna331 22722,9 %
VVänsterpartiet151 42310,5 %
SDSverigedemokraterna150 06910,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)101 6177,0 %
CCenterpartiet97 9446,8 %
MPMiljöpartiet de gröna69 4874,8 %
KDKristdemokraterna63 8204,4 %
Övriga partier81 1705,6 %

Partiernas utveckling i Stockholms län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Stockholms län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Stockholms län per valår
Parti200620102014201820222026
S25,0 %21,7 %23,0 %23,4 %27,5 %26,0 %
M36,8 %37,5 %30,5 %24,2 %21,9 %21,8 %
SD1,8 %3,7 %8,4 %12,9 %14,6 %12,1 %
V5,9 %5,7 %6,0 %9,6 %8,6 %10,2 %
C5,5 %6,0 %5,0 %8,8 %7,9 %8,6 %
MP7,1 %9,5 %9,2 %6,0 %7,2 %8,0 %
L9,5 %8,4 %7,4 %7,3 %6,3 %6,8 %
KD6,0 %5,8 %4,9 %6,1 %4,2 %4,9 %
Övr2,4 %1,6 %5,6 %1,7 %1,8 %1,4 %
Valdeltagande80,6 %85,0 %85,6 %86,9 %83,1 %84,7 %

Valdeltagande i Stockholms län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Stockholms län 2022

Så skiljer sig Stockholms län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 14,6 % i Stockholms län mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,8
  • MP +2,1
  • V +1,8
  • L +1,7

Svagare än i riket

  • SD −5,9
  • S −2,8
  • KD −1,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Stockholms län, från 23,4 % till 27,5 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,2 % till 21,9 % (−2,3).

  • S +4,2
  • M −2,3
  • KD −1,9
  • SD +1,7
  • MP +1,2
  • V −1,0
  • L −1,0
  • C −0,9

Valdeltagande i Stockholms län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Stockholms län är indelad i 1378 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 39,9 % i Södertälje 55 Ronna norra till 95,2 % i Ältadalen, Södra Hedvigslund.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vårby gård västra (51,3 %) och sitt svagaste i Södra Djursholm (3,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 928, Moderaterna i 379, Sverigedemokraterna i 62 av 1378 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholms län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,4 % i kommunvalet mot 14,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.

  • SD −4,3
  • MP −2,4
  • V +1,9
  • C −1,1
  • M +1,0
  • L +0,7
  • KD +0,2
  • S +0,2

Största parti i Stockholms län sedan 2006

Största parti har skiftat i Stockholms län under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Stockholms län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %84,7 %
2022Socialdemokraterna27,5 %83,1 %
2018Moderaterna24,2 %86,9 %
2014Moderaterna30,5 %85,6 %
2010Moderaterna37,5 %85,0 %
2006Moderaterna36,8 %80,6 %

Valresultat per kommun i Stockholms län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Stockholms län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BotkyrkaS32,3 %71,3 %
DanderydM41,0 %89,7 %
EkeröM25,6 %90,4 %
HaningeS29,8 %79,0 %
HuddingeS30,0 %80,8 %
JärfällaS30,7 %79,4 %
LidingöM34,2 %87,7 %
NackaM26,9 %87,3 %
NorrtäljeS29,1 %85,0 %
NykvarnSD28,7 %88,9 %
NynäshamnS31,4 %83,1 %
SalemS27,9 %85,0 %
SigtunaS27,6 %77,4 %
SollentunaS26,8 %84,7 %
SolnaS29,5 %83,8 %
StockholmS28,1 %84,0 %
SundbybergS31,3 %81,2 %
SödertäljeS28,5 %70,6 %
TyresöS29,8 %86,9 %
TäbyM33,9 %88,6 %
Upplands VäsbyS30,1 %79,5 %
Upplands-BroS28,2 %81,3 %
VallentunaM26,0 %87,4 %
VaxholmM28,7 %89,7 %
VärmdöS26,5 %88,4 %
ÖsteråkerM27,5 %87,3 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022