Valresultat Täby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Täby med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (39,5 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,6 %
- Röstberättigade
- 54 267
- Avgivna röster
- 48 058
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 192 | 33,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 448 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 175 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 4 749 | 9,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 648 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 503 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 193 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 322 | 2,8 % |
| Övriga partier | 503 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 932 | 31,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 103 | 25,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 845 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 814 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 916 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 3 483 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 735 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 305 | 2,7 % |
| Övriga partier | 669 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 18 970 | 39,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 159 | 17,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 866 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 999 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 3 997 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 667 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 830 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 037 | 2,2 % |
| Övriga partier | 478 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Täby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,8 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 53,7 % | 50,8 % | 45,3 % | 36,0 % | 33,9 % | 33,9 % |
| S | 14,0 % | 10,7 % | 12,5 % | 14,0 % | 19,8 % | 17,7 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 6,4 % | 11,4 % | 12,9 % | 10,8 % |
| C | 5,2 % | 7,8 % | 6,4 % | 11,0 % | 9,9 % | 11,2 % |
| L | 11,2 % | 11,5 % | 11,3 % | 10,7 % | 9,7 % | 10,7 % |
| KD | 7,5 % | 8,7 % | 7,0 % | 8,3 % | 5,2 % | 6,4 % |
| MP | 3,7 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 4,9 % |
| V | 2,1 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,2 % | 2,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,5 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,4 % | 88,9 % | 89,8 % | 91,1 % | 88,6 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Täby 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Täby 2022
Så skiljer sig Täby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 33,9 % i Täby mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 14,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +14,8
- L +5,1
- C +3,2
Svagare än i riket
- S −10,5
- SD −7,6
- V −4,0
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Täby, från 14,0 % till 19,8 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 8,3 % till 5,2 % (−3,1).
- S +5,8
- KD −3,1
- M −2,1
- SD +1,5
- C −1,0
- L −1,0
- MP +0,5
- V −0,4
Valdeltagande i Täby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,6 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Täby på plats 26 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Täby är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,4 % i Täby 16 Storstugan till 91,2 % i Täby 10 Ella park.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 37 Näsbypark östra (47,4 %) och sitt svagaste i Täby 33 Hägernäs norra (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 34, Socialdemokraterna i 7 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 39,5 % i kommunvalet mot 33,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M +5,6
- SD −4,6
- L +4,6
- S −2,8
- C −1,6
- MP −0,8
- KD +0,3
Största parti i Täby sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 33,9 % | 88,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 45,3 % | 89,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 50,8 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 53,7 % | 85,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Täby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Täby 1 Täby kyrkby | M | 33,0 % | M | 38,7 % | 87,5 % |
| Täby 2 Runborg | M | 29,7 % | M | 39,7 % | 89,9 % |
| Täby 3 Byle | M | 37,3 % | M | 48,4 % | 90,8 % |
| Täby 4 Midgård | M | 28,6 % | M | 35,8 % | 87,5 % |
| Täby 5 Vallatorp södra | M | 39,6 % | M | 45,5 % | 88,5 % |
| Täby 6 Vallatorp norra | M | 35,0 % | M | 41,5 % | 87,7 % |
| Täby 7 Visinge | M | 32,4 % | M | 36,2 % | 88,1 % |
| Täby 8 Erikslund m.fl. | M | 34,3 % | M | 38,3 % | 89,1 % |
| Täby 9 Skarpäng norra | M | 35,6 % | M | 38,5 % | 89,0 % |
| Täby 10 Ella park | M | 39,1 % | M | 40,6 % | 91,2 % |
| Täby 11 Ensta, Kullagränd | M | 34,4 % | M | 40,4 % | 81,5 % |
| Täby 12 Skarpäng södra | M | 36,4 % | M | 40,7 % | 90,8 % |
| Täby 13 Ella gård västra | M | 34,5 % | M | 39,3 % | 89,5 % |
| Täby 14 Ella gård norra | M | 31,2 % | M | 33,0 % | 89,4 % |
| Täby 15 Roslags-Näsby norra | M | 34,7 % | M | 37,6 % | 84,8 % |
| Täby 16 Storstugan | S | 30,1 % | M | 35,2 % | 68,4 % |
| Täby 17 Täby centrum | M | 36,9 % | M | 49,6 % | 80,2 % |
| Täby 18 Näsbydal | S | 27,1 % | M | 31,0 % | 80,4 % |
| Täby 19 Roslags-Näsby södra | M | 34,1 % | M | 40,7 % | 84,6 % |
| Täby 20 Arninge, Ullna | M | 36,6 % | M | 44,0 % | 81,9 % |
| Täby 21 Löttingelund | M | 34,8 % | M | 42,1 % | 89,9 % |
| Täby 22 Gribbylund norra | M | 37,6 % | M | 47,1 % | 88,1 % |
| Täby 23 Gribbylund västra, Myrängen | M | 33,6 % | M | 42,2 % | 86,0 % |
| Täby 24 Gribbylunds centrum | S | 29,5 % | M | 30,6 % | 78,6 % |
| Täby 25 Åkerbyvägen | S | 27,1 % | M | 36,4 % | 81,8 % |
| Täby 26 Marknadsvägen | S | 27,8 % | M | 32,8 % | 78,9 % |
| Täby 27 Gribbylund södra | M | 34,2 % | M | 38,1 % | 88,9 % |
| Täby 28 Grindtorp södra | S | 27,0 % | M | 33,5 % | 72,2 % |
| Täby 29 Grindtorp norra | M | 28,2 % | M | 36,2 % | 81,7 % |
| Täby 30 Täby park | M | 29,6 % | M | 39,0 % | 81,7 % |
| Täby 31 Viggbyholm västra | M | 28,5 % | M | 35,1 % | 83,9 % |
| Täby 32 Viggbyholm norra | M | 39,8 % | M | 41,6 % | 89,7 % |
| Täby 33 Hägernäs norra | S | 27,6 % | M | 29,7 % | 79,4 % |
| Täby 34 Lahäll, Näsbygård | M | 37,8 % | M | 39,4 % | 87,3 % |
| Täby 35 Norskogen m.fl . | M | 34,8 % | M | 39,7 % | 77,3 % |
| Täby 36 Näsbyparks centrum | M | 39,0 % | M | 41,0 % | 84,0 % |
| Täby 37 Näsbypark östra | M | 47,4 % | M | 44,4 % | 88,8 % |
| Täby 38 Viggbyholm södra | M | 42,0 % | M | 42,8 % | 85,3 % |
| Täby 39 Hägernäs södra | M | 37,4 % | M | 45,8 % | 84,3 % |
| Täby 40 Näsbypark västra | M | 37,5 % | M | 36,3 % | 89,1 % |
| Täby 41 Näsby slott | M | 44,7 % | M | 45,2 % | 90,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022