Valresultat Haninge 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Haninge med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 79,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haninge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,0 %
- Röstberättigade
- 64 640
- Avgivna röster
- 51 080
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 045 | 29,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 488 | 22,8 % |
| MModeraterna | 10 525 | 20,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 695 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 2 704 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 113 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 954 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 869 | 3,7 % |
| NYANSPartiet Nyans | 524 | 1,0 % |
| Övriga partier | 572 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 630 | 34,3 % |
| MModeraterna | 10 217 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 428 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 4 571 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 024 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 2 340 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 887 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 236 | 2,4 % |
| NYANSPartiet Nyans | 514 | 1,0 % |
| Övriga partier | 521 | 1,0 % |
Kommunvalet 2022 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 109 | 29,4 % |
| MModeraterna | 11 847 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 702 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 974 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 2 944 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 377 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 340 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 348 | 2,6 % |
| RSRättvisepartiet Socialisterna | 1 172 | 2,3 % |
| Övriga partier | 563 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Haninge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Haninge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,4 % | 28,0 % | 30,4 % | 27,3 % | 29,8 % | 30,1 % |
| SD | 2,3 % | 5,7 % | 12,3 % | 19,9 % | 22,8 % | 19,7 % |
| M | 32,5 % | 36,8 % | 28,5 % | 22,9 % | 20,8 % | 20,4 % |
| V | 5,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,3 % | 9,8 % |
| C | 3,9 % | 3,9 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,4 % | 4,7 % |
| KD | 5,9 % | 4,5 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,0 % |
| L | 7,9 % | 6,9 % | 5,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 4,6 % |
| MP | 5,4 % | 7,3 % | 7,5 % | 3,7 % | 3,7 % | 4,2 % |
| Övr | 2,8 % | 1,9 % | 3,8 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 83,0 % | 83,5 % | 85,1 % | 79,0 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Haninge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Haninge 2022
Så skiljer sig Haninge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 22,8 % i Haninge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,2
- M +1,7
- NYANS +0,6
- V +0,6
Svagare än i riket
- MP −1,4
- C −1,4
- KD −1,2
- L −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Haninge, från 19,9 % till 22,8 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,9 % till 20,8 % (−2,1).
- SD +2,9
- S +2,5
- M −2,1
- L −1,2
- KD −1,2
- NYANS +1,0
- C −0,7
- V −0,7
Valdeltagande i Haninge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,0 %, vilket är 5,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Haninge på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Haninge är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 50,2 % i Haninge 32 Jordbro V till 89,9 % i Haninge 9 Svartbäcken m.fl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haninge 32 Jordbro V (43,9 %) och sitt svagaste i Haninge 37 Dalarö (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 35, Moderaterna i 7, Sverigedemokraterna i 7 av 49 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haninge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 22,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- SD −3,9
- M +2,2
- MP −1,1
- L +0,8
- V +0,4
- S −0,4
- C +0,4
- KD +0,4
Största parti i Haninge sedan 2006
Största parti har skiftat i Haninge under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 79,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,8 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Haninge 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Haninge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Haninge 1 Gudö m.fl. | M | 29,0 % | M | 31,7 % | 85,6 % |
| Haninge 2 Vendelsö-Norrby-Dalen m.m | M | 27,7 % | M | 34,0 % | 86,2 % |
| Haninge 3 Söderby | S | 32,1 % | S | 30,9 % | 89,1 % |
| Haninge 4 Vega-Söderhagen | M | 31,1 % | M | 34,3 % | 87,2 % |
| Haninge 5 Sågen-Lyckebyn m.fl. | S | 27,7 % | S | 26,6 % | 81,1 % |
| Haninge 6 Källtorp | S | 28,3 % | M | 27,6 % | 82,0 % |
| Haninge 7 Vendelsömalm N | S | 30,0 % | M | 29,1 % | 85,0 % |
| Haninge 8 Vendelsömalm-Ramsdalen | S | 29,6 % | M | 39,2 % | 88,0 % |
| Haninge 9 Svartbäcken m.fl | S | 30,0 % | S | 29,5 % | 89,9 % |
| Haninge 10 Vendelsömalm | S | 29,3 % | S | 28,6 % | 79,8 % |
| Haninge 11 Kolartorp-Hermanstorp m.m | M | 27,9 % | M | 28,6 % | 78,7 % |
| Haninge 12 Vendelsömalm S m.fl. | S | 31,0 % | S | 29,1 % | 75,1 % |
| Haninge 13 Brandbergen NÖ | S | 35,6 % | S | 34,8 % | 57,5 % |
| Haninge 14 Brandbergen SÖ | S | 39,7 % | S | 40,6 % | 66,7 % |
| Haninge 15 Vendelsö | M | 26,7 % | M | 29,9 % | 89,8 % |
| Haninge 16 Brandbergen V | S | 38,1 % | S | 36,7 % | 57,7 % |
| Haninge 17 Brandbergen N | S | 38,4 % | S | 37,4 % | 53,7 % |
| Haninge 18 Brandbergen S | S | 32,4 % | S | 34,7 % | 71,9 % |
| Haninge 19 Handen N | S | 34,4 % | S | 33,4 % | 74,9 % |
| Haninge 20 Handen C | S | 37,0 % | S | 36,6 % | 70,3 % |
| Haninge 21 Söderbymalm | S | 32,5 % | S | 31,1 % | 73,5 % |
| Haninge 22 Vega S | S | 27,3 % | S | 28,1 % | 78,5 % |
| Haninge 23 Poseidon | S | 33,3 % | S | 31,6 % | 70,1 % |
| Haninge 24 Kvarntorp | M | 30,5 % | M | 32,6 % | 80,5 % |
| Haninge 25 Parkvägsområdet | S | 37,5 % | S | 33,6 % | 72,1 % |
| Haninge 31 Jordbro NÖ | S | 41,4 % | S | 38,8 % | 55,4 % |
| Haninge 32 Jordbro V | S | 43,9 % | S | 43,5 % | 50,2 % |
| Haninge 33 Jordbro SV | S | 40,0 % | S | 37,3 % | 51,7 % |
| Haninge 34 Jordbro SÖ | S | 42,0 % | S | 40,3 % | 55,2 % |
| Haninge 37 Dalarö | M | 31,2 % | M | 33,6 % | 84,8 % |
| Haninge 40 Krogtäppan och Sommarbo | S | 34,1 % | S | 37,8 % | 81,2 % |
| Haninge 44 Handen S | S | 34,6 % | S | 33,7 % | 68,0 % |
| Haninge 45 Vallaområdet V | S | 36,2 % | S | 37,1 % | 69,7 % |
| Haninge 46 Vallaområdet Ö | S | 31,7 % | S | 31,7 % | 69,7 % |
| Haninge 47 Slätmossen m. fl. | S | 34,2 % | S | 34,5 % | 77,8 % |
| Haninge 48 Jordbro N-Dåntorp-Öran | S | 41,1 % | S | 40,9 % | 77,1 % |
| Haninge 49 Hammarängen-Hammarskogen | SD | 31,8 % | SD | 28,7 % | 86,0 % |
| Haninge 50 Tungelsta | SD | 30,6 % | SD | 26,6 % | 78,1 % |
| Haninge 51 Jägartorp-Sågen m.fl. | S | 28,6 % | S | 29,4 % | 83,2 % |
| Haninge 52 Skogs-Ekeby m.fl. | SD | 35,7 % | SD | 29,0 % | 82,0 % |
| Haninge 53 Åbylund m.fl. | S | 34,6 % | S | 33,7 % | 72,3 % |
| Haninge 54 Åby | S | 31,5 % | S | 31,9 % | 62,3 % |
| Haninge 55 Västerhaninge | S | 28,2 % | S | 28,4 % | 85,8 % |
| Haninge 56 Ribby-Öhaninge kyrkby m.m | SD | 27,5 % | M | 26,9 % | 79,7 % |
| Haninge 57 Ribbyberg m.fl. | S | 29,2 % | S | 28,6 % | 79,6 % |
| Haninge 58 Västerhaninge SÖ-Skärgård | SD | 28,0 % | S | 26,2 % | 84,2 % |
| Haninge 59 Tungelsta-Utlida-Häringe | SD | 34,5 % | SD | 30,5 % | 83,1 % |
| Haninge 60 Muskö | SD | 28,7 % | S | 28,2 % | 88,1 % |
| Haninge 61 Västerhaninge Ö | S | 29,5 % | S | 29,7 % | 72,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022