Valresultat Värmdö 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Värmdö med 26,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värmdö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,4 %
- Röstberättigade
- 33 811
- Avgivna röster
- 29 884
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 841 | 26,5 % |
| MModeraterna | 7 019 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 852 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 2 368 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 881 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 594 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 383 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 327 | 4,5 % |
| Övriga partier | 319 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 008 | 33,8 % |
| MModeraterna | 6 610 | 22,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 384 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 113 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 911 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 893 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 385 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 957 | 3,2 % |
| Övriga partier | 354 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 832 | 33,0 % |
| MModeraterna | 6 957 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 144 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 2 081 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 507 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 464 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 363 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 214 | 4,1 % |
| SkärgSkärgårdspartiet | 759 | 2,5 % |
| Övriga partier | 504 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Värmdö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värmdö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+6,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 22,5 % | 17,6 % | 20,3 % | 20,5 % | 26,5 % | 23,1 % |
| M | 42,8 % | 45,9 % | 37,4 % | 27,5 % | 23,7 % | 25,9 % |
| SD | 2,1 % | 4,1 % | 10,4 % | 17,2 % | 19,8 % | 16,5 % |
| C | 5,5 % | 5,8 % | 5,4 % | 9,8 % | 8,0 % | 8,7 % |
| MP | 6,4 % | 8,6 % | 8,3 % | 5,4 % | 6,4 % | 7,2 % |
| L | 8,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,4 % | 5,4 % | 6,7 % |
| V | 4,3 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 4,7 % |
| KD | 6,2 % | 5,4 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,8 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 3,9 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,7 % | 89,3 % | 90,3 % | 88,4 % | 89,1 % |
Valdeltagande i Värmdö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värmdö 2022
Så skiljer sig Värmdö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 23,7 % i Värmdö mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,6
- C +1,3
- MP +1,3
- L +0,8
Svagare än i riket
- S −3,8
- V −2,1
- KD −0,9
- SD −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Värmdö, från 20,5 % till 26,5 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,5 % till 23,7 % (−3,8).
- S +6,0
- M −3,8
- SD +2,6
- C −1,8
- KD −1,4
- V −1,3
- L −1,0
- MP +0,9
Valdeltagande i Värmdö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,4 %, vilket är 4,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Värmdö på plats 29 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Värmdö är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,3 % i Gustavsberg 3 Munkmora till 92,1 % i Gustavsberg 8 Mörtnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. (35,6 %) och sitt svagaste i Gustavsberg 6 Ormingelandet (19,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 5 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmdö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 33,0 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- S +6,5
- SD −5,9
- MP −2,3
- C −1,0
- L −0,8
- KD +0,6
- M −0,4
- V +0,2
Största parti i Värmdö sedan 2006
Största parti har skiftat i Värmdö under perioden 2006–2022: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,9 % | 89,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 88,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,5 % | 90,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,9 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Värmdö 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Värmdö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djurö 1 Vindö | SD | 28,2 % | S | 27,1 % | 78,7 % |
| Djurö 2 Djurö | SD | 26,5 % | S | 29,1 % | 81,4 % |
| Djurö 3 Stavsnäs | S | 23,3 % | S | 27,2 % | 74,9 % |
| Gustavsberg 1 Lugnet | S | 35,2 % | S | 47,5 % | 83,4 % |
| Gustavsberg 2 Hästhagen m.fl. | S | 33,9 % | S | 44,6 % | 81,3 % |
| Gustavsberg 3 Munkmora | S | 34,0 % | S | 44,1 % | 73,3 % |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | S | 35,6 % | S | 47,1 % | 91,5 % |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | S | 33,8 % | S | 47,4 % | 85,7 % |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | M | 26,1 % | M | 27,0 % | 88,6 % |
| Gustavsberg 7 Farsta och Hamnområdet | S | 30,9 % | S | 44,6 % | 88,8 % |
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | M | 32,3 % | M | 32,4 % | 92,1 % |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | S | 31,1 % | S | 37,2 % | 89,5 % |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | S | 32,9 % | S | 40,0 % | 89,7 % |
| Gustavsberg 11 Porslinskvarteren S | S | 31,0 % | S | 36,1 % | 86,1 % |
| Gustavsberg 12 Porslinskvarteren N | S | 26,8 % | S | 33,5 % | 86,1 % |
| Ingarö 1 Lemshaga | M | 26,7 % | S | 27,9 % | 88,4 % |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | SD | 25,5 % | S | 27,1 % | 86,0 % |
| Ingarö 3 Ingaröstrand | M | 29,7 % | M | 31,3 % | 91,1 % |
| Ingarö 4 Klacknäset | S | 24,6 % | S | 28,6 % | 87,5 % |
| Värmdö 1 Saltarö | SD | 27,7 % | S | 28,3 % | 85,6 % |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | M | 31,5 % | M | 34,7 % | 82,4 % |
| Värmdö 3 Ängsvik | M | 25,0 % | S | 30,4 % | 85,9 % |
| Värmdö 4 Hemmesta | S | 31,0 % | S | 37,5 % | 79,7 % |
| Värmdö 5 Vik | M | 31,2 % | M | 33,8 % | 91,3 % |
| Värmdö 6 Kopparmora | SD | 27,2 % | S | 32,4 % | 86,1 % |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | M | 28,3 % | S | 34,2 % | 91,1 % |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | M | 31,2 % | M | 33,6 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022