Valresultat Värmdö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Värmdö med 45,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värmdö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 26 682
- Avgivna röster
- 23 395
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 630 | 45,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 085 | 17,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 985 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 767 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 1 348 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 253 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 946 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 835 | 3,6 % |
| Övriga partier | 303 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 953 | 43,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 411 | 23,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 959 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 863 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 052 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 900 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 869 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 702 | 3,1 % |
| Övriga partier | 212 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 775 | 37,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 409 | 27,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 074 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 882 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 1 302 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 094 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 771 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 690 | 3,0 % |
| Övriga partier | 158 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Värmdö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värmdö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,9 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- C
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,8 % | 45,9 % | 37,4 % | 27,5 % | 23,7 % | 25,9 % |
| S | 22,5 % | 17,6 % | 20,3 % | 20,5 % | 26,5 % | 23,1 % |
| MP | 6,4 % | 8,6 % | 8,3 % | 5,4 % | 6,4 % | 7,2 % |
| L | 8,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,4 % | 5,4 % | 6,7 % |
| C | 5,5 % | 5,8 % | 5,4 % | 9,8 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 6,2 % | 5,4 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,8 % |
| SD | 2,1 % | 4,1 % | 10,4 % | 17,2 % | 19,8 % | 16,5 % |
| V | 4,3 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 4,7 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 3,9 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,7 % | 89,3 % | 90,3 % | 88,4 % | 89,1 % |
Valdeltagande i Värmdö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värmdö 2010
Så skiljer sig Värmdö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 45,9 % i Värmdö mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 15,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +15,9
- MP +1,2
- FP +0,6
Svagare än i riket
- S −13,0
- V −2,0
- SD −1,6
- C −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Värmdö, från 42,8 % till 45,9 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 22,5 % till 17,6 % (−4,9).
- S −4,9
- M +3,1
- MP +2,2
- SD +2,0
- KD −0,8
- FP −0,8
- V −0,7
- C +0,4
Valdeltagande i Värmdö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,7 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Värmdö på plats 26 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Värmdö är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Djurö 1 Vindö till 90,0 % i Värmdö 5 Vik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Värmdö 2 Strömma (56,3 %) och sitt svagaste i Gustavsberg3 Munkmora (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 2 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmdö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 27,7 % i kommunvalet mot 17,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.
- S +10,0
- M −8,0
- SD −0,8
- KD −0,7
- V −0,6
- FP +0,5
- MP +0,4
- C −0,2
Största parti i Värmdö sedan 2006
Största parti har skiftat i Värmdö under perioden 2006–2010: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,9 % | 89,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 88,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,5 % | 90,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,9 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Värmdö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Värmdö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djurö 1 Vindö | M | 52,3 % | M | 49,3 % | 72,8 % |
| Djurö 2 Djurö | M | 49,1 % | M | 44,3 % | 85,2 % |
| Djurö 3 Stavsnäs | M | 46,9 % | M | 42,9 % | 74,2 % |
| Gustavsberg1 Lugnet | S | 34,3 % | S | 46,9 % | 84,4 % |
| Gustavsberg2 Hästhagen | M | 31,3 % | S | 38,9 % | 79,2 % |
| Gustavsberg3 Munkmora | S | 33,9 % | S | 46,2 % | 76,6 % |
| Gustavsberg4 Höjdhagen | M | 33,4 % | S | 41,8 % | 88,5 % |
| Gustavsberg5 HolmviksskogenÖsbydalen | M | 34,9 % | S | 37,9 % | 84,7 % |
| Gustavsberg6 Yttre | M | 53,1 % | M | 47,3 % | 88,7 % |
| Gustavsberg7 Farsta Slottsvik | M | 45,1 % | M | 34,2 % | 88,9 % |
| Ingarö 1 Lemshaga | M | 50,1 % | M | 40,3 % | 86,5 % |
| Ingarö 2 Björkvik | M | 49,0 % | M | 39,6 % | 84,0 % |
| Ingarö 3 Brunn | M | 54,6 % | M | 43,4 % | 88,8 % |
| Värmdö 1 Saltarö | M | 50,5 % | M | 39,4 % | 85,9 % |
| Värmdö 2 Strömma | M | 56,3 % | M | 49,2 % | 84,7 % |
| Värmdö 3 Ängsvik | M | 48,9 % | M | 43,1 % | 83,7 % |
| Värmdö 4 Hemmesta | M | 45,0 % | M | 36,4 % | 85,2 % |
| Värmdö 5 Vik | M | 56,0 % | M | 44,5 % | 90,0 % |
| Värmdö 6 Kopparmora | M | 49,1 % | M | 39,4 % | 85,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010