Valresultat Södertälje 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Södertälje med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Södertälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 57 745
- Avgivna röster
- 45 920
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 457 | 34,0 % |
| MModeraterna | 13 405 | 29,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 758 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 804 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 534 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 454 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 373 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 1 766 | 3,9 % |
| Övriga partier | 907 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 512 | 38,2 % |
| MModeraterna | 11 882 | 25,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 006 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 882 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 739 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 171 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 031 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 1 696 | 3,7 % |
| NDNy Demokrati | 588 | 1,3 % |
| Övriga partier | 353 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 167 | 36,9 % |
| MModeraterna | 10 195 | 21,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 664 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 407 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 938 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 2 756 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 2 020 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 797 | 3,9 % |
| NDNy Demokrati | 1 617 | 3,5 % |
| Övriga partier | 994 | 2,1 % |
Partiernas utveckling i Södertälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Södertälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- M
- MP
- L
- SD
- KD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 34,0 % | 32,0 % | 27,2 % | 28,5 % | 27,9 % |
| M | 26,7 % | 29,5 % | 23,1 % | 19,8 % | 20,6 % | 19,8 % |
| MP | 6,4 % | 8,3 % | 7,3 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,1 % |
| L | 7,2 % | 6,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,6 % | 3,9 % |
| SD | 1,9 % | 5,6 % | 12,3 % | 17,5 % | 20,9 % | 20,2 % |
| KD | 7,3 % | 5,4 % | 6,9 % | 11,2 % | 8,2 % | 8,1 % |
| V | 5,6 % | 5,2 % | 5,8 % | 7,7 % | 7,0 % | 8,9 % |
| C | 5,4 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,5 % | 2,0 % | 4,1 % | 1,8 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,3 % | 79,5 % | 77,9 % | 77,5 % | 70,6 % | 74,6 % |
Valdeltagande i Södertälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Södertälje 2010
Så skiljer sig Södertälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,0 % i Södertälje mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,3
- MP +0,9
Svagare än i riket
- C −2,7
- FP −0,9
- M −0,6
- V −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Södertälje, från 1,9 % till 5,6 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 34,0 % (−2,1).
- SD +3,6
- M +2,8
- S −2,1
- MP +1,9
- KD −1,9
- C −1,5
- FP −1,0
- V −0,4
Valdeltagande i Södertälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,5 %, vilket är 5,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Södertälje på plats 279 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Södertälje är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,3 % i Södertälje 52 till 87,8 % i Södertälje 36.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertälje 55 (66,8 %) och sitt svagaste i Södertälje 45 (13,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Moderaterna i 20 av 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södertälje är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,9 % i kommunvalet mot 29,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- M −7,6
- S +2,9
- SD +1,7
- KD −1,5
- V +0,7
- C +0,5
- MP −0,4
- FP +0,1
Största parti i Södertälje sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Södertälje i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 74,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 70,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 77,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 77,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 76,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Södertälje 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Södertälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Södertälje 1 | S | 32,7 % | S | 34,0 % | 73,6 % |
| Södertälje 2 | S | 39,7 % | S | 42,2 % | 72,8 % |
| Södertälje 3 | S | 51,5 % | S | 51,4 % | 74,3 % |
| Södertälje 4 | S | 37,6 % | S | 40,6 % | 79,9 % |
| Södertälje 5 | M | 32,6 % | S | 29,3 % | 78,2 % |
| Södertälje 6 | S | 41,9 % | S | 41,3 % | 77,8 % |
| Södertälje 7 | M | 33,2 % | S | 31,6 % | 77,6 % |
| Södertälje 8 | M | 36,1 % | S | 30,9 % | 77,9 % |
| Södertälje 9 | S | 43,8 % | S | 44,4 % | 70,8 % |
| Södertälje 10 | M | 34,3 % | S | 28,7 % | 78,3 % |
| Södertälje 11 | M | 35,9 % | S | 30,4 % | 72,5 % |
| Södertälje 12 | S | 40,0 % | S | 41,1 % | 75,6 % |
| Södertälje 13 | S | 36,8 % | S | 38,2 % | 78,1 % |
| Södertälje 16 | M | 39,4 % | M | 31,2 % | 85,2 % |
| Södertälje 17 | S | 54,1 % | S | 54,4 % | 70,5 % |
| Södertälje 18 | M | 35,2 % | S | 30,8 % | 87,2 % |
| Södertälje 19 | M | 31,5 % | S | 30,7 % | 77,1 % |
| Södertälje 20 | S | 34,3 % | S | 36,5 % | 79,1 % |
| Södertälje 21 | M | 35,1 % | S | 29,3 % | 75,1 % |
| Södertälje 22 | S | 39,0 % | S | 39,9 % | 72,4 % |
| Södertälje 23 | S | 37,4 % | S | 36,5 % | 81,2 % |
| Södertälje 24 | S | 46,9 % | S | 46,5 % | 74,6 % |
| Södertälje 25 | S | 33,2 % | S | 38,7 % | 82,7 % |
| Södertälje 26 | S | 48,5 % | S | 47,2 % | 67,8 % |
| Södertälje 27 | M | 38,8 % | S | 30,7 % | 83,2 % |
| Södertälje 28 | M | 41,5 % | M | 30,3 % | 85,6 % |
| Södertälje 30 | M | 50,1 % | M | 41,8 % | 85,6 % |
| Södertälje 31 | S | 63,5 % | S | 62,7 % | 60,9 % |
| Södertälje 32 | S | 65,6 % | S | 67,2 % | 66,9 % |
| Södertälje 33 | S | 47,9 % | S | 48,8 % | 64,9 % |
| Södertälje 35 | M | 42,8 % | M | 32,3 % | 81,5 % |
| Södertälje 36 | M | 48,5 % | M | 36,9 % | 87,8 % |
| Södertälje 40 | M | 30,2 % | M | 23,8 % | 80,9 % |
| Södertälje 41 | M | 31,8 % | S | 22,9 % | 85,8 % |
| Södertälje 42 | S | 32,6 % | S | 29,3 % | 78,0 % |
| Södertälje 43 | M | 35,6 % | S | 27,4 % | 84,2 % |
| Södertälje 45 | M | 36,7 % | MP | 26,0 % | 81,7 % |
| Södertälje 47 | M | 40,4 % | M | 24,2 % | 84,4 % |
| Södertälje 48 | M | 38,2 % | M | 27,5 % | 83,2 % |
| Södertälje 50 | S | 46,8 % | S | 50,2 % | 75,0 % |
| Södertälje 51 | S | 60,5 % | S | 66,4 % | 66,0 % |
| Södertälje 52 | S | 56,7 % | S | 57,6 % | 58,3 % |
| Södertälje 53 | S | 55,7 % | S | 60,4 % | 67,9 % |
| Södertälje 54 | S | 58,3 % | S | 64,4 % | 71,1 % |
| Södertälje 55 | S | 66,8 % | S | 69,1 % | 66,0 % |
| Södertälje 56 | S | 47,1 % | S | 50,0 % | 69,5 % |
| Södertälje 57 | S | 52,9 % | S | 51,6 % | 72,9 % |
| Södertälje 58 | S | 39,8 % | S | 42,7 % | 76,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010