Valresultat Norrtälje 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Norrtälje med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 44 081
- Avgivna röster
- 36 662
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 053 | 36,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 566 | 26,5 % |
| CCenterpartiet | 2 886 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 601 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 384 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 824 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 771 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 612 | 4,5 % |
| Övriga partier | 455 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 028 | 34,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 484 | 30,3 % |
| CCenterpartiet | 2 929 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 467 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 426 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 560 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 333 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 301 | 3,8 % |
| Övriga partier | 123 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Norrtälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 573 | 33,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 417 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 3 780 | 10,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 765 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 607 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 377 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 371 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 089 | 3,1 % |
| Övriga partier | 47 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,2 procentenheter).
- M
- S
- C
- MP
- L
- SD
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,0 % | 36,1 % | 27,9 % | 22,2 % | 20,6 % | 21,0 % |
| S | 31,7 % | 26,5 % | 29,9 % | 26,2 % | 29,1 % | 25,9 % |
| C | 9,6 % | 8,0 % | 7,4 % | 9,6 % | 6,3 % | 6,6 % |
| MP | 4,7 % | 7,2 % | 6,3 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,1 % |
| L | 6,6 % | 6,6 % | 4,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,4 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 12,4 % | 19,9 % | 25,2 % | 23,0 % |
| KD | 6,3 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,9 % | 4,7 % | 6,1 % |
| V | 4,8 % | 4,5 % | 4,5 % | 6,2 % | 4,6 % | 5,0 % |
| Övr | 2,2 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,4 % | 83,2 % | 85,4 % | 87,1 % | 85,0 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrtälje 2010
Så skiljer sig Norrtälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,1 % i Norrtälje mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,0
- C +1,4
Svagare än i riket
- S −4,2
- V −1,1
- KD −0,7
- SD −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Norrtälje, från 32,0 % till 36,1 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,7 % till 26,5 % (−5,2).
- S −5,2
- M +4,1
- SD +3,0
- MP +2,5
- C −1,6
- KD −1,4
- V −0,3
- FP −0,0
Valdeltagande i Norrtälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,2 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Norrtälje på plats 200 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrtälje är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Herräng till 89,7 % i Norrtälje - Solbacka.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Blidö (47,4 %) och sitt svagaste i Hallsta Centrum (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 27, Socialdemokraterna i 11 av 38 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 29,7 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- S +3,3
- M −3,1
- C +2,8
- KD −1,8
- FP +1,3
- SD −1,1
- V −0,5
- MP +0,2
Största parti i Norrtälje sedan 2006
Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 83,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 32,0 % | 78,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergshamra | M | 42,0 % | M | 38,6 % | 78,2 % |
| Blidö | M | 47,4 % | M | 52,3 % | 80,3 % |
| Edebo | S | 32,2 % | S | 34,1 % | 75,7 % |
| Edsbro | M | 37,3 % | M | 34,4 % | 78,6 % |
| Estuna | M | 40,0 % | M | 34,3 % | 81,6 % |
| Fasterna | M | 31,4 % | M | 26,5 % | 82,0 % |
| Frötuna | M | 46,3 % | M | 42,4 % | 84,3 % |
| Gottröra - Närtuna | M | 40,2 % | M | 35,9 % | 75,4 % |
| Hallsta Centrum | S | 51,4 % | S | 55,8 % | 75,7 % |
| Hallsta Norra | S | 41,6 % | S | 47,1 % | 72,5 % |
| Herräng | S | 38,1 % | S | 41,9 % | 70,7 % |
| Hysingsvik | M | 47,3 % | M | 45,7 % | 80,3 % |
| Häverö | S | 36,5 % | S | 40,6 % | 81,6 % |
| Lohärad - Malsta | M | 38,3 % | M | 37,9 % | 81,4 % |
| Norrtälje - Bryggården | M | 31,7 % | S | 34,5 % | 75,0 % |
| Norrtälje - Flygfältet | S | 32,2 % | S | 36,6 % | 77,6 % |
| Norrtälje - Fågelsången | M | 38,8 % | M | 34,1 % | 86,9 % |
| Norrtälje - Gransäter | M | 34,9 % | S | 34,7 % | 81,1 % |
| Norrtälje - Grind - Långgarn | S | 36,3 % | S | 41,2 % | 78,2 % |
| Norrtälje - Grossgärdet - Nordrona | M | 33,3 % | S | 33,1 % | 76,3 % |
| Norrtälje - Kvisthamra | M | 46,9 % | M | 42,9 % | 87,3 % |
| Norrtälje - Norra Innerstan | M | 35,1 % | M | 32,4 % | 77,8 % |
| Norrtälje - Solbacka | M | 35,8 % | S | 38,3 % | 89,7 % |
| Norrtälje - Stadskärnan | M | 40,6 % | M | 38,9 % | 82,3 % |
| Norrtälje - Vigelsjö | S | 42,5 % | S | 46,7 % | 70,7 % |
| Riala | M | 37,4 % | M | 32,9 % | 76,1 % |
| Rimbo Håsta - Rimbo ombygd | M | 32,8 % | S | 30,4 % | 78,5 % |
| Rimbo Norra | S | 33,3 % | S | 37,7 % | 79,1 % |
| Rimbo Södra | S | 35,4 % | S | 39,9 % | 79,0 % |
| Roslags-Bro | M | 35,6 % | M | 33,5 % | 83,0 % |
| Rådmansö | M | 45,1 % | M | 42,0 % | 78,5 % |
| Rö - Skederid - Husby-Sjuhundra | M | 36,8 % | M | 34,3 % | 80,5 % |
| Söderby Karl | M | 37,4 % | M | 31,8 % | 83,6 % |
| Ununge | S | 29,5 % | S | 34,4 % | 77,0 % |
| Väddö Mellersta | M | 35,5 % | M | 32,3 % | 80,8 % |
| Väddö Norra | M | 37,8 % | M | 35,4 % | 72,0 % |
| Väddö Södra | M | 35,9 % | M | 33,0 % | 81,5 % |
| Vätö | M | 39,5 % | M | 36,1 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010