Valresultat Vaxholm 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Vaxholm med 48,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,5 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 7 968
- Avgivna röster
- 7 144
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 433 | 48,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 877 | 12,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 657 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 602 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 535 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 487 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 216 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 188 | 2,7 % |
| Övriga partier | 88 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 462 | 49,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 250 | 17,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 700 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 544 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 395 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 305 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 110 | 1,6 % |
| Övriga partier | 33 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 926 | 41,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 492 | 21,2 % |
| CCenterpartiet | 861 | 12,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 831 | 11,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 458 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 149 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 103 | 1,5 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vaxholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- M
- S
- L
- C
- MP
- KD
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 46,6 % | 48,5 % | 41,1 % | 30,3 % | 28,7 % | 29,2 % |
| S | 17,4 % | 12,4 % | 15,2 % | 16,4 % | 22,4 % | 18,5 % |
| L | 8,9 % | 9,3 % | 8,7 % | 7,8 % | 7,9 % | 9,6 % |
| C | 6,7 % | 8,5 % | 7,9 % | 13,3 % | 10,1 % | 12,4 % |
| MP | 6,9 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,5 % | 6,3 % | 6,4 % |
| KD | 7,8 % | 6,9 % | 5,5 % | 7,9 % | 5,2 % | 7,1 % |
| V | 2,9 % | 3,0 % | 3,2 % | 4,7 % | 2,9 % | 2,7 % |
| SD | 1,1 % | 2,7 % | 6,7 % | 13,1 % | 15,6 % | 12,9 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 85,9 % | 89,7 % | 90,6 % | 92,7 % | 89,7 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Vaxholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaxholm 2010
Så skiljer sig Vaxholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 48,5 % i Vaxholm mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 18,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +18,4
- FP +2,2
- C +1,9
- KD +1,3
Svagare än i riket
- S −18,3
- SD −3,0
- V −2,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vaxholm, från 46,6 % till 48,5 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 17,4 % till 12,4 % (−5,0).
- S −5,0
- M +1,9
- C +1,8
- SD +1,6
- KD −0,9
- MP +0,7
- FP +0,4
- V +0,2
Valdeltagande i Vaxholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 89,7 %, vilket är 5,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vaxholm på plats 6 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaxholm är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Vaxholm Mitt till 90,4 % i Vaxholm Norr.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vaxholm Nordost (58,1 %) och sitt svagaste i Vaxholm Väst (41,5 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaxholm är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 21,2 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- S +8,8
- M −7,0
- KD −4,8
- C +3,7
- FP +2,5
- MP −1,1
- V +0,0
Största parti i Vaxholm sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vaxholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 29,2 % | 90,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 28,7 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 30,3 % | 92,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 41,1 % | 90,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,5 % | 89,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 46,6 % | 85,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaxholm 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vaxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vaxholm Mitt | M | 43,6 % | M | 37,9 % | 80,1 % |
| Vaxholm Nordost | M | 58,1 % | M | 54,0 % | 90,1 % |
| Vaxholm Norr | M | 54,0 % | M | 48,5 % | 90,4 % |
| Vaxholm Sydost | M | 46,8 % | M | 40,5 % | 83,9 % |
| Vaxholm Väst | M | 41,5 % | M | 36,8 % | 82,1 % |
| Vaxholm Öst | M | 49,5 % | S | 30,6 % | 88,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010