Valresultat Tyresö 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Tyresö med 42,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,2 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.

Se Tyresö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,1 %
Röstberättigade
30 179
Avgivna röster
26 287
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Tyresö

Riksdagsvalet 2010 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 99542,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 61621,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2008,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1438,2 %
KDKristdemokraterna1 4405,5 %
CCenterpartiet1 2424,8 %
SDSverigedemokraterna1 0654,1 %
VVänsterpartiet1 0334,0 %
Övriga partier3301,3 %

Landstingsvalet 2010 i Tyresö

Landstingsvalet 2010 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 74641,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 02827,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2348,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1328,2 %
KDKristdemokraterna1 1644,5 %
VVänsterpartiet1 0474,0 %
CCenterpartiet7923,0 %
SDSverigedemokraterna7372,8 %
Övriga partier1530,6 %

Kommunvalet 2010 i Tyresö

Kommunvalet 2010 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 76541,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 07727,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5149,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3148,8 %
KDKristdemokraterna9093,5 %
VVänsterpartiet8883,4 %
CCenterpartiet8393,2 %
SDSverigedemokraterna7973,0 %
Övriga partier510,2 %

Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • MP
  • KD
  • C
  • SD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tyresö per valår
Parti200620102014201820222026
M38,6 %42,2 %34,5 %25,8 %23,6 %24,6 %
S26,3 %21,5 %24,0 %23,9 %29,8 %26,7 %
L9,3 %8,4 %6,5 %6,9 %5,5 %6,3 %
MP6,0 %8,2 %8,4 %5,4 %5,3 %6,4 %
KD6,0 %5,5 %4,6 %5,8 %3,9 %4,9 %
C4,9 %4,8 %4,6 %7,9 %6,6 %7,5 %
SD1,5 %4,1 %9,6 %16,3 %18,9 %16,2 %
V4,9 %4,0 %4,3 %6,4 %5,1 %6,0 %
Övr2,6 %1,3 %3,5 %1,6 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande83,8 %87,1 %88,7 %90,2 %86,9 %86,8 %

Valdeltagande i Tyresö 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tyresö 2010

Så skiljer sig Tyresö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 42,2 % i Tyresö mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +12,1
  • FP +1,4
  • MP +0,9

Svagare än i riket

  • S −9,1
  • C −1,8
  • V −1,6
  • SD −1,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tyresö, från 38,6 % till 42,2 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,3 % till 21,5 % (−4,7).

  • S −4,7
  • M +3,6
  • SD +2,6
  • MP +2,3
  • FP −0,9
  • V −0,9
  • KD −0,5
  • C −0,1

Valdeltagande i Tyresö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,1 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tyresö på plats 40 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tyresö är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i 29 Granängsringen till 92,2 % i 26 Hanviken.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 21 Fornudden (55,5 %) och sitt svagaste i 4 Nyboda (18,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 19, Socialdemokraterna i 4 av 23 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 27,1 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.

  • S +5,5
  • KD −2,0
  • C −1,6
  • FP +1,2
  • SD −1,0
  • M −1,0
  • MP +0,6
  • V −0,6

Största parti i Tyresö sedan 2006

Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tyresö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %86,8 %
2022Socialdemokraterna29,8 %86,9 %
2018Moderaterna25,8 %90,2 %
2014Moderaterna34,5 %88,7 %
2010Moderaterna42,2 %87,1 %
2006Moderaterna38,6 %83,8 %

Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tyresö, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 BjörkbackenS35,4 %S40,3 %73,4 %
2 SikenS33,2 %S37,4 %83,5 %
3 MyggdalenM36,1 %S36,9 %82,1 %
4 NybodaS47,6 %S52,6 %70,9 %
5 FårdalaM45,5 %M45,8 %91,4 %
6 Krusboda NM41,5 %M38,1 %90,0 %
7 Krusboda SM35,0 %M33,2 %90,2 %
8 ÖringeM41,6 %M41,7 %85,6 %
9 RotvikM52,3 %M49,9 %88,3 %
10 Tyresö StrandM54,0 %M52,5 %91,1 %
11 Gimmersta - Nytorp - RakstaM50,4 %M54,1 %87,6 %
12 BrevikshalvönM53,7 %M54,0 %87,0 %
21 FornuddenM55,5 %M57,3 %88,4 %
22 SofiebergM47,0 %M45,5 %88,8 %
23 Trollbäcken VM45,7 %M44,2 %83,1 %
24 SkälsätraM48,9 %M48,7 %87,8 %
25 Trollbäcken ÖM46,1 %M46,9 %87,6 %
26 HanvikenM50,2 %M47,5 %92,2 %
27 LindalenM46,9 %M45,7 %87,1 %
28 BollmorabergM31,4 %S34,9 %76,9 %
29 GranängsringenS44,7 %S49,2 %69,4 %
30 Farmarstigen VM41,1 %M40,2 %81,3 %
31 Farmarstigen ÖM33,2 %S37,2 %74,0 %

Utforska valdistrikten i Tyresö på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010