Valresultat Tyresö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Tyresö med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 28 686
- Avgivna röster
- 24 027
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 113 | 38,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 211 | 26,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 208 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 413 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 410 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 1 150 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 149 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 358 | 1,5 % |
| Övriga partier | 600 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 892 | 37,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 228 | 30,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 302 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 437 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 310 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 223 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 892 | 3,7 % |
| ÖVRövriga partier | 432 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 292 | 1,2 % |
| Övriga partier | 32 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 712 | 39,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 399 | 30,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 263 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 363 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 171 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 108 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 985 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 290 | 1,2 % |
| NDNy Demokrati | 260 | 1,1 % |
| Övriga partier | 78 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- MP
- C
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 38,6 % | 42,2 % | 34,5 % | 25,8 % | 23,6 % | 24,6 % |
| S | 26,3 % | 21,5 % | 24,0 % | 23,9 % | 29,8 % | 26,7 % |
| L | 9,3 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| KD | 6,0 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| MP | 6,0 % | 8,2 % | 8,4 % | 5,4 % | 5,3 % | 6,4 % |
| C | 4,9 % | 4,8 % | 4,6 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,5 % |
| V | 4,9 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,0 % |
| Övr | 2,6 % | 1,3 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,4 % |
| SD | 1,5 % | 4,1 % | 9,6 % | 16,3 % | 18,9 % | 16,2 % |
| Valdeltagande | 83,8 % | 87,1 % | 88,7 % | 90,2 % | 86,9 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Tyresö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tyresö 2006
Så skiljer sig Tyresö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 38,6 % i Tyresö mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +12,5
- FP +1,8
- MP +0,8
Svagare än i riket
- S −8,9
- C −3,0
- SD −1,4
- V −1,0
Valdeltagande i Tyresö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,8 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tyresö på plats 31 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tyresö är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,1 % i Tyresö 29 till 92,2 % i Tyresö 5.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Tyresö 21 (56,9 %) och sitt svagaste i Tyresö 4 (20,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 8 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,0 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- S +3,7
- KD −1,5
- C −0,9
- M +0,8
- MP −0,4
- FP −0,2
- V −0,1
Största parti i Tyresö sedan 2006
Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,8 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,5 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 38,6 % | 83,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tyresö 1 | S | 35,0 % | S | 39,0 % | 75,1 % |
| Tyresö 2 | S | 39,4 % | S | 42,9 % | 81,3 % |
| Tyresö 3 | S | 38,1 % | S | 42,0 % | 81,5 % |
| Tyresö 4 | S | 44,7 % | S | 48,5 % | 67,3 % |
| Tyresö 5 | M | 45,9 % | M | 44,7 % | 92,2 % |
| Tyresö 6 | M | 36,1 % | S | 36,9 % | 91,0 % |
| Tyresö 7 | S | 33,9 % | S | 40,6 % | 88,2 % |
| Tyresö 8 | M | 35,4 % | M | 37,1 % | 88,2 % |
| Tyresö 9 | M | 46,0 % | M | 48,5 % | 88,1 % |
| Tyresö 10 | M | 49,9 % | M | 50,0 % | 91,5 % |
| Tyresö 11 | M | 48,8 % | M | 53,6 % | 87,5 % |
| Tyresö 12 | M | 48,4 % | M | 56,5 % | 87,6 % |
| Tyresö 21 | M | 56,9 % | M | 58,8 % | 89,2 % |
| Tyresö 22 | M | 43,3 % | M | 42,3 % | 89,6 % |
| Tyresö 23 | M | 41,2 % | M | 42,4 % | 82,2 % |
| Tyresö 24 | M | 43,6 % | M | 44,6 % | 86,3 % |
| Tyresö 25 | M | 43,8 % | M | 47,2 % | 90,3 % |
| Tyresö 26 | M | 46,4 % | M | 46,5 % | 90,0 % |
| Tyresö 27 | M | 42,3 % | M | 42,7 % | 85,6 % |
| Tyresö 28 | S | 35,7 % | S | 39,5 % | 73,8 % |
| Tyresö 29 | S | 36,0 % | S | 41,3 % | 65,1 % |
| Tyresö 30 | M | 34,9 % | M | 35,6 % | 85,9 % |
| Tyresö 31 | S | 35,7 % | S | 40,4 % | 72,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006