Valresultat Järfälla 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Järfälla med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Järfälla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 33 valdistrikt.

Se Järfälla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,7 %
Röstberättigade
45 100
Avgivna röster
36 845
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2006 i Järfälla

Riksdagsvalet 2006 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna12 34734,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 97330,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4189,4 %
KDKristdemokraterna2 4626,8 %
VVänsterpartiet2 0365,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9675,4 %
CCenterpartiet1 4844,1 %
SDSverigedemokraterna8222,3 %
Övriga partier7582,1 %

Landstingsvalet 2006 i Järfälla

Landstingsvalet 2006 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 31833,4 %
MModeraterna11 84432,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 74510,1 %
KDKristdemokraterna2 6537,2 %
VVänsterpartiet2 1365,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7824,8 %
CCenterpartiet1 2383,4 %
SDSverigedemokraterna7852,1 %
Övriga partier4011,1 %

Kommunvalet 2006 i Järfälla

Kommunvalet 2006 i Järfälla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 16934,8 %
MModeraterna12 04831,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 00610,6 %
KDKristdemokraterna2 5586,8 %
VVänsterpartiet2 0645,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8084,8 %
CCenterpartiet1 1413,0 %
SDSverigedemokraterna8982,4 %
Övriga partier1340,4 %

Partiernas utveckling i Järfälla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Järfälla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • C
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Järfälla per valår
Parti200620102014201820222026
M34,0 %36,4 %29,0 %24,0 %21,0 %19,2 %
S30,2 %25,7 %28,6 %27,7 %30,7 %31,3 %
L9,4 %8,4 %6,1 %6,0 %5,1 %5,0 %
KD6,8 %6,0 %5,0 %6,3 %4,3 %5,0 %
V5,6 %5,3 %5,9 %8,8 %9,1 %13,4 %
MP5,4 %7,8 %7,7 %4,5 %4,8 %5,2 %
C4,1 %4,2 %4,0 %6,3 %6,1 %5,7 %
SD2,3 %4,8 %10,2 %15,0 %16,4 %13,6 %
Övr2,1 %1,4 %3,5 %1,4 %2,4 %1,7 %
Valdeltagande81,7 %85,0 %85,5 %86,3 %79,4 %81,0 %

Valdeltagande i Järfälla 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Järfälla 2006

Så skiljer sig Järfälla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 34,0 % i Järfälla mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,0
  • FP +1,9
  • MP +0,3
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • S −5,0
  • C −3,8
  • SD −0,7
  • V −0,2

Valdeltagande i Järfälla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,7 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Järfälla på plats 86 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Järfälla är indelad i 33 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i Järfälla 18 till 90,8 % i Järfälla 11.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Järfälla 3 (53,5 %) och sitt svagaste i Järfälla 18 (14,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 16 av 33 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Järfälla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 34,8 % i kommunvalet mot 30,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.

  • S +4,6
  • M −2,2
  • FP +1,2
  • C −1,1
  • MP −0,6
  • V −0,2
  • KD −0,0

Största parti i Järfälla sedan 2006

Största parti har skiftat i Järfälla under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Järfälla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %81,0 %
2022Socialdemokraterna30,7 %79,4 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,3 %
2014Moderaterna29,0 %85,5 %
2010Moderaterna36,4 %85,0 %
2006Moderaterna34,0 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Järfälla 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 33 valdistrikten i Järfälla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Järfälla, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Järfälla 1S31,2 %S33,1 %81,6 %
Järfälla 2M42,5 %M38,8 %86,9 %
Järfälla 3M53,5 %M50,8 %84,3 %
Järfälla 4M40,9 %M38,8 %84,6 %
Järfälla 5M42,5 %M41,0 %82,6 %
Järfälla 6M39,2 %M35,8 %88,2 %
Järfälla 7M42,0 %M38,6 %87,7 %
Järfälla 8M40,3 %M39,0 %87,8 %
Järfälla 9M36,4 %S35,7 %87,8 %
Järfälla 10M40,5 %M38,6 %87,8 %
Järfälla 11M43,2 %M41,5 %90,8 %
Järfälla 12S36,6 %S39,9 %77,7 %
Järfälla 13M41,3 %M41,8 %90,2 %
Järfälla 14M48,0 %M46,9 %88,6 %
Järfälla 15S32,7 %S38,5 %80,0 %
Järfälla 16S31,2 %S35,7 %82,4 %
Järfälla 17M45,9 %M42,8 %89,3 %
Järfälla 18S50,1 %S54,8 %64,1 %
Järfälla 19S44,7 %S49,2 %70,0 %
Järfälla 20S36,1 %S40,4 %77,9 %
Järfälla 21S43,1 %S47,7 %72,7 %
Järfälla 22S39,8 %S41,1 %73,3 %
Järfälla 23S43,7 %S46,3 %74,5 %
Järfälla 24S42,2 %S45,8 %74,6 %
Järfälla 25S36,8 %S41,4 %82,6 %
Järfälla 26M37,6 %M33,5 %88,0 %
Järfälla 27M38,9 %M37,8 %78,9 %
Järfälla 28S32,5 %S39,6 %83,6 %
Järfälla 29S34,8 %S40,5 %79,5 %
Järfälla 30S37,3 %S41,7 %77,7 %
Järfälla 31S38,9 %S44,5 %75,6 %
Järfälla 32M34,7 %S35,9 %82,4 %
Järfälla 33M42,5 %M40,5 %88,6 %

Utforska valdistrikten i Järfälla på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006