Valresultat Vallentuna 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Vallentuna med 42,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vallentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 19 413
- Avgivna röster
- 16 294
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 748 | 42,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 377 | 21,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 414 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 1 214 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 138 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 954 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 537 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 281 | 1,8 % |
| Övriga partier | 375 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 241 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 787 | 23,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 532 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 289 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 1 278 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 869 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 556 | 3,5 % |
| ÖVRövriga partier | 242 | 1,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 222 | 1,4 % |
| Övriga partier | 24 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 223 | 37,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 590 | 21,7 % |
| CCenterpartiet | 1 825 | 11,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 579 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 035 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 954 | 5,8 % |
| DexDex | 471 | 2,8 % |
| VVänsterpartiet | 462 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 185 | 1,1 % |
| NDNy Demokrati | 178 | 1,1 % |
| Övriga partier | 26 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vallentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vallentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- C
- KD
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,1 % | 44,5 % | 36,3 % | 28,3 % | 26,0 % | 26,4 % |
| S | 21,1 % | 16,9 % | 19,6 % | 18,9 % | 24,1 % | 21,8 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,0 % | 7,7 % | 6,0 % | 7,0 % |
| C | 7,6 % | 7,3 % | 6,8 % | 10,1 % | 7,9 % | 8,3 % |
| KD | 7,1 % | 6,5 % | 4,9 % | 7,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| MP | 5,9 % | 7,7 % | 8,3 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,0 % |
| V | 3,3 % | 3,0 % | 3,2 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,2 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,6 % |
| SD | 1,8 % | 4,0 % | 10,3 % | 16,6 % | 20,7 % | 18,1 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,6 % | 89,3 % | 90,0 % | 87,4 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Vallentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vallentuna 2006
Så skiljer sig Vallentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 42,1 % i Vallentuna mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 16,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,0
- FP +1,3
- MP +0,8
- KD +0,5
Svagare än i riket
- S −14,2
- V −2,5
- SD −1,2
- C −0,3
Valdeltagande i Vallentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,9 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vallentuna på plats 27 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vallentuna är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Norrgården-Sörgården till 88,7 % i Bällsta västra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vallentuna västra (48,8 %) och sitt svagaste i Norrgården-Sörgården (28,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 13, Socialdemokraterna i 1 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vallentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 37,6 % i kommunvalet mot 42,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- M −4,4
- C +3,5
- KD −0,8
- FP +0,7
- S +0,7
- V −0,6
- MP −0,2
Största parti i Vallentuna sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vallentuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,4 % | 87,8 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,0 % | 87,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,3 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,5 % | 87,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,1 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vallentuna 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Vallentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Angarn-Vada-Össeby | M | 43,6 % | M | 35,1 % | 86,1 % |
| Bällsta västra | M | 48,6 % | M | 44,3 % | 88,7 % |
| Garn | M | 40,8 % | M | 30,4 % | 81,5 % |
| Karlberg | M | 48,4 % | M | 43,5 % | 87,7 % |
| Kragstalund | M | 42,8 % | M | 41,5 % | 83,0 % |
| Kårsta | M | 35,6 % | C | 31,4 % | 79,7 % |
| Markim-Orkesta-Frösunda | M | 39,3 % | M | 33,2 % | 86,3 % |
| Norrgården-Sörgården | S | 35,5 % | S | 35,4 % | 78,5 % |
| Vallentuna centrala | M | 32,7 % | S | 33,8 % | 79,3 % |
| Vallentuna nordöstra | M | 45,7 % | M | 42,4 % | 85,1 % |
| Vallentuna norra | M | 42,2 % | M | 36,4 % | 81,9 % |
| Vallentuna sydöstra | M | 44,6 % | M | 44,9 % | 85,2 % |
| Vallentuna västra | M | 48,8 % | M | 45,8 % | 87,9 % |
| Åby-Ormsta | M | 38,0 % | M | 34,3 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006