Valresultat Vallentuna 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Vallentuna med 26,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,9 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vallentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 26 044
- Avgivna röster
- 22 877
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 991 | 26,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 937 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 112 | 18,1 % |
| CCenterpartiet | 1 871 | 8,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 590 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 482 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 357 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 955 | 4,2 % |
| Övriga partier | 371 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Vallentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 794 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 320 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 316 | 14,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 051 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 1 688 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 336 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 151 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 867 | 3,8 % |
| Övriga partier | 204 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Vallentuna — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vallentuna har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 18 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 10 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 7 727 | 33,9 % | 18(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 528 | 19,9 % | 10(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 223 | 14,1 % | 7(−1) |
| CCenterpartiet | 2 170 | 9,5 % | 5(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 516 | 6,7 % | 4(+2) |
| KDKristdemokraterna | 1 252 | 5,5 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 069 | 4,7 % | 2(−2) |
| VVänsterpartiet | 923 | 4,0 % | 2(±0) |
| VFVallentuna framåt | 258 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 128 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vallentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vallentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,5 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,1 % | 44,5 % | 36,3 % | 28,3 % | 26,0 % | 26,4 % |
| S | 21,1 % | 16,9 % | 19,6 % | 18,9 % | 24,1 % | 21,8 % |
| SD | 1,8 % | 4,0 % | 10,3 % | 16,6 % | 20,7 % | 18,1 % |
| C | 7,6 % | 7,3 % | 6,8 % | 10,1 % | 7,9 % | 8,3 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,0 % | 7,7 % | 6,0 % | 7,0 % |
| KD | 7,1 % | 6,5 % | 4,9 % | 7,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| MP | 5,9 % | 7,7 % | 8,3 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,0 % |
| V | 3,3 % | 3,0 % | 3,2 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,2 % |
| Övr | 2,4 % | 1,4 % | 3,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,6 % | 89,3 % | 90,0 % | 87,4 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Vallentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vallentuna 2026
Så skiljer sig Vallentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 26,4 % i Vallentuna mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,6
- L +1,7
- C +1,2
- SD +0,7
Svagare än i riket
- S −6,2
- V −4,2
- MP −0,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Vallentuna, från 5,2 % till 6,5 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,7 % till 18,1 % (−2,5).
- SD −2,5
- S −2,3
- KD +1,4
- L +1,0
- MP +0,8
- V +0,5
- M +0,4
- C +0,3
Valdeltagande i Vallentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,8 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vallentuna på plats 39 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vallentuna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i 17 Kårsta-Frösunda till 91,1 % i 13 Bällsta S.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 13 Bällsta S (36,3 %) och sitt svagaste i 8 Vallentuna C (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vallentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,9 % i kommunvalet mot 26,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- M +7,5
- SD −4,0
- L −2,3
- S −1,9
- C +1,3
- KD −1,0
- MP +0,7
- V −0,2
Största parti i Vallentuna sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vallentuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,4 % | 87,8 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,0 % | 87,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,3 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,3 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,5 % | 87,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,1 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vallentuna 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vallentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Vallentuna västra | M | 30,4 % | M | 40,7 % | 85,7 % |
| 2 Markim-Orkesta | M | 26,6 % | M | 30,8 % | 89,1 % |
| 3 Hammarbacken N | M | 30,0 % | M | 41,3 % | 88,6 % |
| 4 Hammarbacken S | S | 24,9 % | M | 31,5 % | 80,0 % |
| 5 Ormsta N | M | 25,9 % | M | 34,0 % | 87,1 % |
| 6 Vallentuna nordöstra | M | 28,2 % | M | 35,5 % | 78,1 % |
| 7 Norrgården-Sörgården | S | 31,6 % | S | 29,9 % | 76,8 % |
| 8 Vallentuna C | S | 32,1 % | S | 30,5 % | 76,1 % |
| 9 Ormsta S | S | 28,6 % | S | 28,2 % | 73,8 % |
| 10 Lovisedal | M | 29,9 % | M | 41,5 % | 81,7 % |
| 11 Karlberg | M | 31,1 % | M | 38,7 % | 84,5 % |
| 12 Vada-Angarn-Össeby | M | 25,4 % | M | 31,8 % | 84,9 % |
| 13 Bällsta S | M | 36,3 % | M | 47,1 % | 91,1 % |
| 14 Bällsta V | M | 27,6 % | M | 36,2 % | 85,9 % |
| 15 Vallentuna sydöstra | M | 29,7 % | M | 36,8 % | 77,6 % |
| 16 Garn | SD | 27,0 % | M | 26,0 % | 83,0 % |
| 17 Kårsta-Frösunda | SD | 27,7 % | SD | 25,0 % | 71,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026