Valresultat Huddinge 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Huddinge med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Huddinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 64 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 79 947
- Avgivna röster
- 66 135
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 225 | 29,3 % |
| MModeraterna | 13 433 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 188 | 14,0 % |
| VVänsterpartiet | 7 514 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 4 551 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 345 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 498 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 927 | 4,5 % |
| Övriga partier | 897 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 825 | 31,1 % |
| MModeraterna | 14 373 | 21,5 % |
| VVänsterpartiet | 8 675 | 13,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 019 | 12,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 077 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 013 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 3 874 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 476 | 3,7 % |
| Övriga partier | 603 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Huddinge — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Huddinge har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Vänsterpartiet med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 436 | 27,4 % | 17(−1) |
| MModeraterna | 13 679 | 20,4 % | 13(±0) |
| VVänsterpartiet | 7 836 | 11,7 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 7 655 | 11,4 % | 7(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 110 | 6,1 % | 4(+2) |
| CCenterpartiet | 4 066 | 6,0 % | 4(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 701 | 5,5 % | 3(±0) |
| DrevvDrevvikenpartiet | 3 210 | 4,8 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 2 474 | 3,7 % | 2(±0) |
| HuddiHuddingepartiet | 1 365 | 2,0 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 677 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Huddinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Huddinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+3,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,3 % | 24,8 % | 26,9 % | 26,1 % | 30,0 % | 29,3 % |
| M | 35,1 % | 38,7 % | 30,5 % | 24,1 % | 21,4 % | 20,5 % |
| SD | 2,7 % | 4,8 % | 10,4 % | 15,2 % | 17,0 % | 14,0 % |
| V | 5,7 % | 5,3 % | 5,4 % | 8,6 % | 8,4 % | 11,5 % |
| C | 4,2 % | 4,4 % | 4,2 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,9 % |
| MP | 5,4 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,3 % | 5,6 % | 6,6 % |
| L | 9,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 6,1 % | 4,7 % | 5,3 % |
| KD | 6,2 % | 5,2 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 2,3 % | 1,5 % | 4,0 % | 1,7 % | 2,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,7 % | 83,5 % | 84,9 % | 80,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Huddinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Huddinge 2026
Så skiljer sig Huddinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 14,0 % i Huddinge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +3,1
- S +1,3
- M +0,6
- MP +0,5
Svagare än i riket
- SD −3,5
- KD −1,7
- C −0,1
- L −0,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Huddinge, från 8,4 % till 11,5 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 17,0 % till 14,0 % (−3,0).
- V +3,0
- SD −3,0
- MP +1,0
- M −0,9
- S −0,7
- KD +0,7
- L +0,6
- C +0,1
Valdeltagande i Huddinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,7 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Huddinge på plats 228 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Huddinge är indelad i 64 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 52,3 % i Grantorp östra till 87,7 % i Milsten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vårby gård östra (47,0 %) och sitt svagaste i Gladökvarn-Lissma-Ådran (15,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 47, Moderaterna i 14, Sverigedemokraterna i 2 av 64 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Huddinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 14,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- SD −2,6
- S −1,9
- C −0,9
- KD −0,8
- MP −0,5
- V +0,2
- L +0,2
- M −0,1
Största parti i Huddinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Huddinge under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,5 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,1 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Huddinge 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 64 valdistrikten i Huddinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Balingsnäs | S | 27,8 % | M | 27,1 % | 87,2 % |
| Flemingsberg norra | S | 44,0 % | S | 45,1 % | 58,2 % |
| Flemingsberg södra | V | 35,8 % | V | 34,2 % | 71,0 % |
| Fridhem | S | 26,6 % | M | 27,0 % | 84,6 % |
| Fullersta gård | S | 25,5 % | S | 25,4 % | 83,8 % |
| Fullersta torg | S | 29,5 % | S | 26,6 % | 78,0 % |
| Fållan-Nytorp | M | 25,2 % | Drevv | 25,7 % | 83,7 % |
| Gladökvarn-Lissma-Ådran | SD | 29,5 % | SD | 25,3 % | 83,5 % |
| Glömsta norra | S | 27,5 % | S | 26,3 % | 74,7 % |
| Glömsta södra | M | 25,6 % | M | 25,5 % | 79,8 % |
| Grantorp norra | S | 44,8 % | S | 45,2 % | 61,3 % |
| Grantorp östra | S | 39,5 % | S | 37,2 % | 52,3 % |
| Haga | S | 39,2 % | S | 38,1 % | 59,0 % |
| Hammartorp | S | 30,6 % | S | 23,3 % | 75,7 % |
| Huddinge centrum | S | 33,9 % | S | 31,7 % | 65,2 % |
| Hörningsnäs | S | 27,4 % | S | 26,5 % | 85,8 % |
| Juringe | M | 25,6 % | M | 28,8 % | 73,6 % |
| Kråkvik-Kungens kurva | S | 25,5 % | M | 29,6 % | 82,0 % |
| Kvarnbergsplan | S | 35,9 % | S | 32,9 % | 78,9 % |
| Kynäs | M | 28,0 % | M | 32,3 % | 83,8 % |
| Källbrink | M | 26,0 % | M | 30,6 % | 86,6 % |
| Kästa | S | 36,4 % | S | 37,2 % | 71,4 % |
| Länna | M | 28,2 % | M | 21,9 % | 80,4 % |
| Milsten | M | 26,7 % | M | 30,6 % | 87,7 % |
| Myrstuguberget | S | 38,6 % | S | 36,7 % | 69,5 % |
| Myrängen-Högmora | S | 26,1 % | S | 22,1 % | 83,4 % |
| Paradisbacken | S | 27,8 % | S | 27,9 % | 78,9 % |
| Segeltorp centrum | S | 27,1 % | M | 30,5 % | 86,0 % |
| Segersminne | S | 28,0 % | S | 26,0 % | 83,6 % |
| Sjöängen | M | 31,6 % | Drevv | 28,1 % | 87,3 % |
| Skogsäng | S | 24,8 % | S | 22,6 % | 84,6 % |
| Smista västra | S | 28,5 % | M | 27,5 % | 76,6 % |
| Smista östra | M | 26,9 % | M | 31,4 % | 79,1 % |
| Snättringe gård | M | 26,0 % | M | 30,9 % | 87,7 % |
| Solgård | M | 24,2 % | M | 24,6 % | 80,6 % |
| Stensängen | S | 27,8 % | S | 27,6 % | 86,8 % |
| Stortorp | M | 26,4 % | Drevv | 21,8 % | 78,7 % |
| Storängen | S | 28,4 % | S | 31,0 % | 78,9 % |
| Stuvsta centrum | S | 27,6 % | S | 26,5 % | 80,6 % |
| Stuvsta gård | S | 25,8 % | M | 25,1 % | 80,1 % |
| Sörskogen | S | 27,4 % | M | 27,0 % | 83,5 % |
| Tomtberga norra | S | 32,8 % | S | 30,5 % | 73,4 % |
| Tomtberga södra | S | 33,7 % | S | 31,6 % | 74,1 % |
| Trångsund centrum | S | 32,9 % | S | 27,3 % | 72,6 % |
| Utsälje | M | 30,7 % | M | 35,3 % | 84,6 % |
| Utsälje centrala | S | 30,1 % | M | 28,5 % | 85,4 % |
| Vidja-Mellansjö-Svartvik | SD | 22,8 % | M | 21,6 % | 78,9 % |
| Vistaberg | S | 27,0 % | S | 26,1 % | 87,1 % |
| Visättra | S | 30,6 % | S | 30,8 % | 63,8 % |
| Visättra västra | S | 37,1 % | S | 35,3 % | 56,7 % |
| Visättra östra | S | 40,1 % | S | 38,3 % | 60,7 % |
| Visättra-Björnkulla | S | 34,1 % | S | 32,1 % | 55,8 % |
| Vårby gård | S | 43,1 % | S | 42,7 % | 63,3 % |
| Vårby gård centrum | S | 43,0 % | S | 42,4 % | 59,1 % |
| Vårby gård västra | S | 46,6 % | S | 48,1 % | 56,8 % |
| Vårby gård östra | S | 47,0 % | S | 45,1 % | 60,5 % |
| Vårdkasen-Rosenhill | M | 24,9 % | M | 26,3 % | 81,1 % |
| Västra Skogås centrum | S | 42,8 % | S | 40,1 % | 61,7 % |
| Västra Skogås norra | S | 38,4 % | S | 35,0 % | 66,3 % |
| Västra Skogås södra | S | 36,9 % | S | 32,5 % | 65,3 % |
| Västra Skogås västra | S | 41,3 % | S | 38,4 % | 61,3 % |
| Östra Skogås centrala | S | 35,1 % | Drevv | 27,2 % | 77,4 % |
| Östra Skogås norra | S | 29,0 % | Drevv | 29,7 % | 81,7 % |
| Östra Skogås södra | S | 29,8 % | Drevv | 27,8 % | 74,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026