Valresultat Sigtuna 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sigtuna med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sigtuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,1 %
- Röstberättigade
- 35 375
- Avgivna röster
- 27 969
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 657 | 27,7 % |
| MModeraterna | 6 007 | 21,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 092 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 997 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 761 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 312 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 307 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 096 | 4,0 % |
| Övriga partier | 439 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Sigtuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 679 | 29,9 % |
| MModeraterna | 7 033 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 964 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 731 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 416 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 1 155 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 979 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 785 | 2,7 % |
| Övriga partier | 276 | 1,0 % |
Kommunvalet 2026 i Sigtuna — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sigtuna har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 18 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 883 | 30,4 % | 19(+1) |
| MModeraterna | 8 474 | 29,0 % | 18(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 638 | 12,5 % | 8(±0) |
| VVänsterpartiet | 3 371 | 11,5 % | 7(+3) |
| KDKristdemokraterna | 1 363 | 4,7 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 988 | 3,4 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 980 | 3,4 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 865 | 3,0 % | 2(−1) |
| SSSSigtunapartiet Samling för Sigtuna | 411 | 1,4 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 240 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sigtuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sigtuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,1 % | 27,9 % | 28,3 % | 25,5 % | 27,6 % | 27,7 % |
| M | 34,6 % | 38,2 % | 30,2 % | 24,7 % | 22,3 % | 21,7 % |
| SD | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 19,3 % | 22,3 % | 18,4 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,3 % | 10,8 % |
| KD | 6,4 % | 5,9 % | 5,2 % | 7,6 % | 5,9 % | 6,4 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,7 % | 5,3 % | 4,7 % |
| L | 7,6 % | 7,1 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,1 % | 4,7 % |
| MP | 4,4 % | 6,3 % | 6,5 % | 3,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 3,1 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,2 % | 82,5 % | 82,9 % | 77,4 % | 79,1 % |
Valdeltagande i Sigtuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sigtuna 2026
Så skiljer sig Sigtuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 10,8 % i Sigtuna mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- V +2,4
- M +1,9
- SD +0,9
- KD +0,2
Svagare än i riket
- C −2,3
- MP −2,2
- L −0,6
- S −0,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Sigtuna, från 6,3 % till 10,8 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,3 % till 18,4 % (−3,9).
- V +4,6
- SD −3,9
- NYANS −1,5
- L +0,7
- MP +0,6
- C −0,6
- M −0,5
- KD +0,4
Valdeltagande i Sigtuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 79,1 %, vilket är 5,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sigtuna på plats 281 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Sigtuna är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 57,5 % i Tingvalla till 88,3 % i Odensala.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingvalla (44,0 %) och sitt svagaste i Munkholmen (15,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 11, Sverigedemokraterna i 1 av 28 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sigtuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,0 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- M +7,3
- SD −6,0
- S +2,7
- L −1,8
- KD −1,7
- C −1,4
- V +0,7
- MP −0,6
Största parti i Sigtuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sigtuna under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 79,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 77,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 82,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 82,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,6 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Sigtuna 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Sigtuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arenberga | S | 28,0 % | S | 33,2 % | 80,2 % |
| Björkbacka-Charlottenberg-Til | M | 32,6 % | M | 46,0 % | 84,2 % |
| Brännbo-Klockbacken | M | 29,0 % | M | 36,3 % | 72,1 % |
| Centrala Märsta | S | 33,8 % | S | 32,5 % | 59,5 % |
| Centrala Sigtuna-Utsikten-Viken | M | 32,1 % | M | 47,6 % | 85,5 % |
| Gamla Märsta | S | 35,2 % | S | 39,2 % | 73,6 % |
| Lunda-Skepptuna-Vidbo | SD | 34,6 % | SD | 29,7 % | 83,8 % |
| Munkholmen | M | 34,3 % | M | 47,9 % | 87,8 % |
| Norra Ekilla | S | 27,9 % | M | 35,5 % | 82,9 % |
| Norra Rosersberg-Skånela | M | 28,1 % | M | 34,6 % | 84,6 % |
| Norra Sigtuna-Prästängen | M | 28,3 % | M | 39,7 % | 79,9 % |
| Norra Valsta | S | 40,0 % | S | 45,0 % | 58,0 % |
| Nymärsta | S | 38,9 % | S | 43,0 % | 58,9 % |
| Odensala | M | 27,1 % | M | 37,3 % | 88,3 % |
| Rävsta-Steningehöjden | M | 26,2 % | M | 37,6 % | 82,1 % |
| Sjudargården-S:t Per | M | 32,1 % | M | 43,6 % | 85,6 % |
| Stadsängarna-Ragvaldsbo | M | 29,9 % | M | 38,3 % | 81,1 % |
| Steninge slottsby | M | 27,8 % | M | 34,6 % | 78,3 % |
| Sundveda-Södra Ekilla | S | 31,2 % | S | 36,0 % | 70,8 % |
| Sätuna | S | 34,1 % | S | 36,7 % | 72,8 % |
| Södra Rosersberg | S | 25,6 % | M | 31,4 % | 82,8 % |
| Södra Valsta | S | 42,6 % | S | 46,7 % | 67,4 % |
| Tingvalla | S | 44,0 % | S | 49,9 % | 57,5 % |
| Valsta Centrum | S | 43,7 % | S | 45,6 % | 64,0 % |
| Västra Steninge | S | 31,7 % | S | 32,4 % | 76,6 % |
| Östra Norrbacka-Rolsta | S | 35,5 % | S | 37,2 % | 69,3 % |
| Östra Steninge | S | 32,6 % | S | 35,6 % | 78,3 % |
| Östra Valsta | S | 42,4 % | S | 43,7 % | 63,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026