Valresultat Ekerö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Ekerö med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 90,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ekerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,4 %
- Röstberättigade
- 21 192
- Avgivna röster
- 19 164
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 124 | 27,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 802 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 066 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 1 980 | 10,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 521 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 293 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 219 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 727 | 3,8 % |
| Övriga partier | 250 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 535 | 29,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 220 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 518 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 931 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 1 656 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 215 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 853 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 817 | 4,3 % |
| Övriga partier | 124 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Ekerö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Ekerö har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 5 418 | 28,5 % | 12(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 752 | 19,7 % | 8(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 2 412 | 12,7 % | 5(−1) |
| CCenterpartiet | 1 569 | 8,2 % | 4(+1) |
| MälarMälaröpartiet | 1 496 | 7,9 % | 3 |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 244 | 6,5 % | 3(+1) |
| KDKristdemokraterna | 1 213 | 6,4 % | 3(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 944 | 5,0 % | 2(−2) |
| VVänsterpartiet | 548 | 2,9 % | 1(±0) |
| EkeröEkeröpartiet | 355 | 1,9 % | |
| Övriga partier | 74 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Ekerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ekerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,1 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % | 47,1 % | 38,9 % | 28,1 % | 25,6 % | 27,0 % |
| S | 17,2 % | 13,2 % | 16,1 % | 17,2 % | 23,0 % | 20,0 % |
| SD | 1,4 % | 3,4 % | 9,3 % | 16,2 % | 19,3 % | 16,2 % |
| C | 7,0 % | 7,3 % | 7,1 % | 11,2 % | 9,1 % | 10,4 % |
| L | 10,3 % | 9,3 % | 7,3 % | 7,6 % | 6,3 % | 8,0 % |
| MP | 6,5 % | 8,2 % | 8,3 % | 5,7 % | 6,1 % | 6,8 % |
| KD | 7,4 % | 7,1 % | 6,3 % | 7,8 % | 5,7 % | 6,4 % |
| V | 3,2 % | 3,2 % | 3,2 % | 4,8 % | 3,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,1 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 87,0 % | 90,1 % | 90,7 % | 92,2 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Ekerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ekerö 2026
Så skiljer sig Ekerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 20,0 % i Ekerö mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,1
- C +3,4
- L +2,7
- MP +0,7
Svagare än i riket
- S −8,0
- V −4,6
- SD −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Ekerö, från 6,3 % till 8,0 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 19,3 % till 16,2 % (−3,1).
- SD −3,1
- S −3,0
- L +1,7
- M +1,4
- C +1,3
- KD +0,8
- MP +0,7
- V +0,1
Valdeltagande i Ekerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 90,4 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ekerö på plats 6 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ekerö är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 49,1 % i Ekerö 5 Närlunda till 92,8 % i Ekerö 10 Sandudden.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ekerö 4 Träkvista-Skärvik (34,1 %) och sitt svagaste i Ekerö 8 Ekerö centrum (15,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Sverigedemokraterna i 2, Socialdemokraterna i 2 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ekerö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,7 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- SD −3,5
- L −3,1
- C −2,2
- M +1,5
- V −0,9
- S −0,3
- MP −0,3
- KD −0,0
Största parti i Ekerö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Ekerö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 27,0 % | 90,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 92,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,9 % | 90,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 47,1 % | 90,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,7 % | 87,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ekerö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ekerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelsö | SD | 24,3 % | Mälar | 22,0 % | 79,6 % |
| Ekerö 1 Ekebyhov-Gällstaö | M | 29,0 % | M | 30,9 % | 90,1 % |
| Ekerö 2 Ekebyhov Västra | S | 29,7 % | S | 31,1 % | 82,2 % |
| Ekerö 3 Ekerö-Väsby | M | 26,9 % | M | 28,0 % | 90,4 % |
| Ekerö 4 Träkvista-Skärvik | M | 34,1 % | M | 38,8 % | 91,0 % |
| Ekerö 5 Närlunda | M | 32,5 % | M | 35,8 % | 49,1 % |
| Ekerö 6 Älvnäs | M | 31,5 % | M | 34,9 % | 88,6 % |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | M | 28,8 % | M | 32,4 % | 91,1 % |
| Ekerö 8 Ekerö centrum | S | 29,2 % | S | 27,7 % | 77,7 % |
| Ekerö 9 Träkvista | M | 29,4 % | M | 29,7 % | 89,9 % |
| Ekerö 10 Sandudden | M | 31,8 % | M | 37,8 % | 92,8 % |
| Färingsö 1 Färingsö Norra | M | 25,4 % | M | 25,1 % | 89,9 % |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | M | 23,3 % | M | 24,1 % | 85,2 % |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | M | 22,6 % | M | 24,9 % | 88,6 % |
| Färingsö 4 Stenhamra Södra | M | 26,8 % | M | 27,9 % | 89,4 % |
| Färingsö 5 Stenhamra Norra | M | 24,3 % | M | 25,8 % | 84,3 % |
| Färingsö 6 Skå | M | 28,0 % | M | 26,8 % | 88,5 % |
| Lovö | M | 22,9 % | M | 24,4 % | 84,9 % |
| Munsö | SD | 25,8 % | M | 26,6 % | 84,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026