Valresultat Nacka 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Nacka med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,1 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 60 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,4 %
- Röstberättigade
- 83 779
- Avgivna röster
- 74 030
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 19 781 | 26,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 567 | 22,5 % |
| CCenterpartiet | 8 889 | 12,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 987 | 9,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 288 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 793 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 560 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 3 867 | 5,3 % |
| Övriga partier | 797 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 22 813 | 30,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 358 | 24,8 % |
| CCenterpartiet | 7 161 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 5 730 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 5 500 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 383 | 7,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 353 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 264 | 4,4 % |
| Övriga partier | 482 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Nacka — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nacka har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 20 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 12 och Nackalistan med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 24 573 | 33,1 % | 20(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 005 | 18,9 % | 12(−1) |
| NackaNackalistan | 9 065 | 12,2 % | 7(±0) |
| CCenterpartiet | 6 022 | 8,1 % | 5(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 844 | 6,5 % | 4(+1) |
| VVänsterpartiet | 4 705 | 6,3 % | 4(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 4 644 | 6,3 % | 4(±0) |
| KDKristdemokraterna | 3 129 | 4,2 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 766 | 3,7 % | 2(−1) |
| Övriga partier | 496 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nacka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,7 procentenheter).
- M
- S
- C
- SD
- L
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % | 44,0 % | 37,1 % | 28,7 % | 26,9 % | 26,9 % |
| S | 19,9 % | 16,0 % | 17,7 % | 19,4 % | 25,3 % | 22,5 % |
| C | 5,7 % | 7,4 % | 6,3 % | 12,2 % | 10,4 % | 12,1 % |
| SD | 1,3 % | 2,7 % | 6,5 % | 10,8 % | 11,8 % | 9,5 % |
| L | 10,3 % | 9,0 % | 8,5 % | 8,4 % | 7,6 % | 8,6 % |
| MP | 6,6 % | 8,7 % | 9,6 % | 6,5 % | 7,4 % | 7,9 % |
| V | 4,3 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,2 % |
| KD | 6,3 % | 6,9 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,0 % | 5,3 % |
| Övr | 1,9 % | 1,3 % | 4,7 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 88,0 % | 88,7 % | 90,0 % | 87,3 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Nacka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nacka 2026
Så skiljer sig Nacka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 9,5 % i Nacka mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,1
- C +5,1
- L +3,2
- MP +1,8
Svagare än i riket
- SD −8,0
- S −5,5
- V −2,2
- KD −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Centerpartiet mest i Nacka, från 10,4 % till 12,1 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,3 % till 22,5 % (−2,7).
- S −2,7
- SD −2,3
- C +1,7
- KD +1,3
- L +0,9
- V +0,9
- MP +0,5
- M +0,0
Valdeltagande i Nacka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,4 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nacka på plats 26 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nacka är indelad i 60 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,6 % i Fisksätra N till 94,0 % i Ältadalen, Södra Hedvigslund.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Solsidan S, Älgö (44,3 %) och sitt svagaste i Fisksätra Ö (5,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 35, Socialdemokraterna i 25 av 60 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nacka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,1 % i kommunvalet mot 26,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- M +6,2
- L −4,8
- C −4,0
- S −3,7
- SD −3,2
- MP −1,4
- KD −1,0
- V +0,1
Största parti i Nacka sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Nacka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,9 % | 88,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,7 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,1 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,0 % | 88,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 43,8 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Nacka 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 60 valdistrikten i Nacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alphyddan | S | 28,4 % | S | 24,4 % | 81,4 % |
| Björknäs S | M | 25,4 % | M | 29,6 % | 79,9 % |
| Danviken, Saltsjöqvarn | M | 25,8 % | M | 26,3 % | 85,2 % |
| Duvnäs Utskog | M | 28,5 % | M | 37,3 % | 89,3 % |
| Eknäs V, Tollare V | M | 27,7 % | M | 35,2 % | 86,2 % |
| Eknäs Ö, Hjortängen, Lännersta V | M | 32,7 % | M | 43,1 % | 88,9 % |
| Ektorp | S | 25,8 % | M | 32,6 % | 82,3 % |
| Ekängen, Saltängen V | M | 27,2 % | M | 32,9 % | 88,7 % |
| Finnberget, Kvarnholmen V | M | 25,6 % | Nacka | 30,4 % | 85,2 % |
| Finnboda | S | 25,5 % | M | 26,6 % | 90,8 % |
| Finntorp N, Marinstaden, Birka | S | 24,7 % | M | 26,7 % | 82,2 % |
| Finntorp S | S | 28,3 % | S | 23,4 % | 82,5 % |
| Fisksätra N | S | 37,9 % | S | 34,3 % | 63,6 % |
| Fisksätra S | S | 30,0 % | S | 26,7 % | 74,6 % |
| Fisksätra V | S | 38,3 % | V | 32,0 % | 74,1 % |
| Fisksätra Ö | S | 37,2 % | V | 40,4 % | 69,4 % |
| Gustavsvik, Insjön, Velamsund | M | 28,1 % | M | 36,1 % | 84,2 % |
| Hasseludden, Kummelnäs V | M | 30,6 % | M | 42,0 % | 84,2 % |
| Hedvigslund | S | 27,0 % | M | 34,3 % | 88,9 % |
| Henriksdal | S | 32,0 % | S | 27,6 % | 73,8 % |
| Igelboda, Neglinge S | M | 36,3 % | M | 47,7 % | 86,8 % |
| Igelbodaplatån, Ljuskärrsberget | M | 28,0 % | M | 35,6 % | 81,4 % |
| Jarlaberg N | S | 31,3 % | M | 24,0 % | 85,5 % |
| Jarlaberg S | M | 25,3 % | M | 33,0 % | 85,2 % |
| Järla sjö | M | 25,1 % | M | 30,8 % | 88,3 % |
| Järlahöjden, Nya gatan | M | 31,3 % | M | 40,9 % | 85,8 % |
| Kolarängen | M | 24,1 % | M | 34,2 % | 90,7 % |
| Krokhöjden | S | 34,2 % | S | 25,9 % | 83,5 % |
| Kummelnäs Ö | M | 25,7 % | M | 34,9 % | 88,8 % |
| Kvarnholmen NÖ | M | 38,2 % | M | 44,4 % | 86,7 % |
| Kvarnholmen SÖ | M | 36,1 % | M | 43,5 % | 89,6 % |
| Källvägsområdet | M | 34,7 % | M | 42,6 % | 90,3 % |
| Lilla Björknäs, Björknäs N | M | 32,2 % | M | 38,2 % | 87,8 % |
| Lillängen, Storängen | M | 28,7 % | M | 34,2 % | 85,7 % |
| Lännersta N | M | 32,7 % | M | 39,8 % | 92,1 % |
| Lännersta S | M | 35,7 % | M | 42,9 % | 89,9 % |
| Mensättra, Eriksvik | M | 34,9 % | M | 43,9 % | 88,7 % |
| Nacka Centrum | S | 30,0 % | M | 31,4 % | 69,6 % |
| Nacka strand, Vikdalen | M | 35,3 % | M | 40,2 % | 87,3 % |
| Nysätra, Hästhagen, Ekudden | S | 22,9 % | S | 23,5 % | 86,6 % |
| Orminge C | S | 28,4 % | M | 25,4 % | 66,1 % |
| Orminge N | S | 35,2 % | S | 29,6 % | 73,1 % |
| Orminge S | S | 37,8 % | S | 30,9 % | 78,2 % |
| Orminge Ö | S | 27,9 % | M | 27,6 % | 88,1 % |
| Rösunda | M | 43,5 % | M | 53,4 % | 84,5 % |
| Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö | M | 31,6 % | M | 35,3 % | 88,7 % |
| Sickla V | S | 25,6 % | M | 31,5 % | 87,1 % |
| Sickla Ö, Tallbacken | S | 28,1 % | S | 25,4 % | 84,3 % |
| Sigfridsborg | S | 26,2 % | M | 33,9 % | 90,4 % |
| Skogalund | M | 25,4 % | M | 31,6 % | 83,8 % |
| Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | M | 39,8 % | M | 49,0 % | 86,8 % |
| Skuru | M | 33,3 % | M | 43,9 % | 90,9 % |
| Solsidan S, Älgö | M | 44,3 % | M | 48,2 % | 89,1 % |
| Stensö N | S | 35,4 % | S | 32,6 % | 77,5 % |
| Stensö S | S | 33,5 % | S | 33,7 % | 73,2 % |
| Tattby, Solsidan N | M | 42,7 % | M | 50,9 % | 87,5 % |
| Tollare Ö | M | 36,1 % | M | 44,0 % | 88,3 % |
| Vikingshill | M | 30,8 % | M | 39,9 % | 86,3 % |
| Älta gård | S | 25,3 % | M | 33,9 % | 89,7 % |
| Ältadalen, Södra Hedvigslund | M | 27,7 % | M | 41,1 % | 94,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026