Valresultat Lidingö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Lidingö med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidingö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 37 097
- Avgivna röster
- 32 689
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 026 | 33,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 898 | 15,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 220 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 3 913 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 056 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 109 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 806 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 151 | 3,5 % |
| Övriga partier | 344 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 493 | 38,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 453 | 16,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 671 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 3 166 | 9,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 199 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 996 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 748 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 315 | 4,1 % |
| Övriga partier | 150 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Lidingö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Lidingö har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 22 mandat (+4 sedan 2022), följt av LIDINGÖPARTIET med 9 och Centerpartiet med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 11 919 | 36,8 % | 22(+4) |
| LIDINLIDINGÖPARTIET | 4 782 | 14,8 % | 9(−2) |
| CCenterpartiet | 4 025 | 12,4 % | 8(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 840 | 11,9 % | 7(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 004 | 6,2 % | 4(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 595 | 4,9 % | 3(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 466 | 4,5 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 427 | 4,4 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 1 215 | 3,8 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 86 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Lidingö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidingö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,7 procentenheter).
- M
- S
- L
- C
- SD
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,8 % | 48,7 % | 44,7 % | 36,0 % | 34,2 % | 33,9 % |
| S | 11,6 % | 9,2 % | 11,0 % | 12,3 % | 17,8 % | 15,1 % |
| L | 12,0 % | 10,7 % | 11,6 % | 10,8 % | 10,7 % | 13,0 % |
| C | 6,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 11,8 % | 10,4 % | 12,0 % |
| SD | 1,4 % | 2,7 % | 6,4 % | 11,0 % | 12,1 % | 9,4 % |
| KD | 8,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| MP | 4,2 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,9 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 2,2 % | 1,9 % | 2,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 3,5 % |
| Övr | 1,2 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,3 % | 88,9 % | 88,9 % | 90,2 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidingö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidingö 2026
Så skiljer sig Lidingö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 33,9 % i Lidingö mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 14,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +14,1
- L +7,6
- C +5,0
- KD +0,3
Svagare än i riket
- S −13,0
- SD −8,1
- V −4,9
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Lidingö, från 10,7 % till 13,0 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 17,8 % till 15,1 % (−2,7).
- S −2,7
- SD −2,7
- L +2,3
- C +1,6
- KD +1,2
- V +0,4
- M −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Lidingö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,1 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lidingö på plats 33 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidingö är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Käppala N till 91,3 % i Sticklinge N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gåshaga (49,0 %) och sitt svagaste i Gångsätra V (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 22, Socialdemokraterna i 4 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidingö är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 6,2 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- L −6,8
- SD −4,9
- S −3,2
- M +2,9
- KD −2,1
- MP −0,6
- C +0,4
- V +0,2
Största parti i Lidingö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lidingö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 34,2 % | 87,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 44,7 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,7 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 52,8 % | 85,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidingö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Lidingö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggeby | M | 27,0 % | M | 29,9 % | 78,3 % |
| Bo - Björnbo | M | 40,4 % | M | 42,5 % | 86,8 % |
| Bodal | M | 26,4 % | M | 29,7 % | 84,9 % |
| Brevik Ö - Käppala S | M | 42,0 % | M | 48,9 % | 88,4 % |
| Dalénum | M | 38,8 % | M | 40,9 % | 87,9 % |
| Ekholmsnäs - Killinge | M | 35,8 % | M | 37,8 % | 86,1 % |
| Gångsätra V | S | 34,0 % | S | 27,5 % | 72,2 % |
| Gångsätra Ö | M | 34,4 % | M | 39,5 % | 87,8 % |
| Gåshaga | M | 49,0 % | M | 52,0 % | 89,3 % |
| Hersby S | M | 40,0 % | M | 44,0 % | 88,5 % |
| Hersby SÖ - Mosstorp | M | 30,5 % | M | 34,1 % | 87,9 % |
| Herserud | M | 37,5 % | M | 41,1 % | 83,9 % |
| Käppala N | S | 24,4 % | M | 26,0 % | 69,0 % |
| Larsberg N | S | 29,5 % | S | 26,9 % | 74,8 % |
| Larsberg S | S | 30,4 % | S | 25,1 % | 73,1 % |
| Mölna Ö - Brevik V | M | 37,3 % | M | 43,8 % | 87,0 % |
| Näset V | M | 25,9 % | M | 29,3 % | 84,4 % |
| Näset Ö | M | 32,1 % | M | 34,8 % | 85,7 % |
| Rudboda V - Bosön | M | 32,2 % | M | 32,9 % | 88,4 % |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | M | 37,3 % | M | 35,2 % | 90,6 % |
| Skärsätra | M | 30,0 % | M | 33,1 % | 83,3 % |
| Sticklinge N | M | 42,5 % | M | 45,8 % | 91,3 % |
| Sticklinge S - Islinge | M | 37,7 % | M | 37,4 % | 87,7 % |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | M | 39,3 % | M | 39,6 % | 82,2 % |
| Torsvik N - Hersby N | M | 40,2 % | M | 43,8 % | 88,4 % |
| Torsvik S - centrum | M | 33,0 % | M | 34,6 % | 81,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026