Valresultat Haninge 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Haninge med 30,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haninge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 54 valdistrikt.

Se Haninge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,5 %
Röstberättigade
69 619
Avgivna röster
56 033
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Haninge

Riksdagsvalet 2026 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 68030,1 %
MModeraterna11 31820,4 %
SDSverigedemokraterna10 91819,7 %
VVänsterpartiet5 4189,8 %
KDKristdemokraterna2 7645,0 %
CCenterpartiet2 6254,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5314,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3084,2 %
Övriga partier9191,7 %

Regionvalet 2026 i Haninge

Regionvalet 2026 i Haninge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 12231,7 %
MModeraterna11 95420,9 %
SDSverigedemokraterna9 88517,3 %
VVänsterpartiet6 18710,8 %
KDKristdemokraterna3 7526,6 %
CCenterpartiet2 5114,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 4324,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8043,2 %
Övriga partier4660,8 %

Kommunvalet 2026 i Haninge — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Haninge har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 10.

Kommunvalet 2026 i Haninge: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 64330,8 %19(±0)
MModeraterna12 06621,1 %13(−2)
SDSverigedemokraterna9 84717,2 %10(−2)
VVänsterpartiet5 77710,1 %6(+1)
CCenterpartiet3 3455,8 %4(±0)
KDKristdemokraterna3 1955,6 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5214,4 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 3524,1 %3(+3)
Övriga partier4740,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Haninge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Haninge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Haninge per valår
Parti200620102014201820222026
S33,4 %28,0 %30,4 %27,3 %29,8 %30,1 %
M32,5 %36,8 %28,5 %22,9 %20,8 %20,4 %
SD2,3 %5,7 %12,3 %19,9 %22,8 %19,7 %
V5,9 %5,0 %5,1 %8,0 %7,3 %9,8 %
KD5,9 %4,5 %3,7 %5,4 %4,2 %5,0 %
C3,9 %3,9 %3,5 %6,1 %5,4 %4,7 %
L7,9 %6,9 %5,2 %5,1 %3,9 %4,6 %
MP5,4 %7,3 %7,5 %3,7 %3,7 %4,2 %
Övr2,8 %1,9 %3,8 %1,6 %2,2 %1,7 %
Valdeltagande79,1 %83,0 %83,5 %85,1 %79,0 %80,5 %

Valdeltagande i Haninge 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Haninge 2026

Så skiljer sig Haninge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Centerpartiet, som fick 4,7 % i Haninge mot 7,0 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,2
  • S +2,0
  • V +1,4
  • M +0,5

Svagare än i riket

  • C −2,3
  • MP −2,0
  • KD −1,2
  • L −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Haninge, från 7,3 % till 9,8 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,8 % till 19,7 % (−3,1).

  • SD −3,1
  • V +2,4
  • NYANS −0,9
  • KD +0,8
  • L +0,7
  • C −0,6
  • MP +0,5
  • M −0,4

Valdeltagande i Haninge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,5 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Haninge på plats 272 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Haninge är indelad i 54 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,6 % i Haninge 33 Jordbro SV till 89,0 % i Haninge 15 Vendelsö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haninge 31 Jordbro NÖ (44,9 %) och sitt svagaste i Haninge 37 Dalarö (15,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 38, Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 7 av 54 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haninge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.

  • SD −2,5
  • C +1,1
  • S +0,8
  • M +0,7
  • KD +0,6
  • V +0,3
  • L −0,2
  • MP −0,0

Största parti i Haninge sedan 2006

Största parti har skiftat i Haninge under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Haninge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,1 %80,5 %
2022Socialdemokraterna29,8 %79,0 %
2018Socialdemokraterna27,3 %85,1 %
2014Socialdemokraterna30,4 %83,5 %
2010Moderaterna36,8 %83,0 %
2006Socialdemokraterna33,4 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Haninge 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 54 valdistrikten i Haninge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Haninge, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Haninge 1 Gudö m.fl.M31,0 %M34,0 %85,9 %
Haninge 2 Vendelsö-Norrby m.mM27,5 %M32,9 %84,2 %
Haninge 3 SöderbyS31,3 %S34,3 %86,3 %
Haninge 4 Vega-SöderhagenM32,2 %M32,7 %84,0 %
Haninge 5 Sågen-Lyckebyn m.fl.S25,5 %S26,2 %80,1 %
Haninge 6 KälltorpS27,2 %S27,3 %85,1 %
Haninge 7 Vendelsömalm NS27,5 %S27,4 %84,1 %
Haninge 8 Vendelsömalm-RamsdalenM28,3 %M29,6 %87,6 %
Haninge 9 Svartbäcken m.flS30,8 %S31,8 %88,5 %
Haninge 10 VendelsömalmS28,5 %S30,0 %76,8 %
Haninge 11 Kolartorp-Hermanstorp m.mM28,4 %M28,2 %79,2 %
Haninge 12 Vendelsömalm S m.fl.S33,4 %S32,2 %74,9 %
Haninge 13 Brandbergen NÖS39,9 %S39,1 %61,3 %
Haninge 14 Brandbergen SÖS41,5 %S39,9 %68,1 %
Haninge 15 VendelsöM27,5 %M32,1 %89,0 %
Haninge 16 Brandbergen VS37,2 %S40,0 %55,8 %
Haninge 17 Brandbergen NS36,7 %S38,1 %62,3 %
Haninge 18 Brandbergen SS39,0 %S38,1 %66,2 %
Haninge 19 Handen NS32,0 %S29,6 %70,9 %
Haninge 20 Handen CS39,9 %S40,2 %67,6 %
Haninge 21 SöderbymalmS34,6 %S35,4 %66,4 %
Haninge 22 Vega SS26,6 %M27,0 %78,7 %
Haninge 23 PoseidonS38,4 %S38,3 %66,6 %
Haninge 24 Kvarntorp SS26,9 %S27,3 %79,4 %
Haninge 25 ParkvägsområdetS40,3 %S40,6 %72,1 %
Haninge 31 Jordbro NÖS44,9 %S43,5 %59,7 %
Haninge 32 Jordbro VS44,4 %S45,3 %56,3 %
Haninge 33 Jordbro SVS44,6 %S40,8 %54,6 %
Haninge 34 Jordbro SÖS42,9 %S41,7 %56,3 %
Haninge 37 DalaröM33,4 %M31,2 %80,8 %
Haninge 40 Krogtäppan och SommarboS39,1 %S37,2 %77,8 %
Haninge 44 Handen Central NS37,1 %S40,1 %69,5 %
Haninge 45 Vallaområdet VS42,5 %S41,5 %67,3 %
Haninge 46 Vallaområdet ÖS34,9 %S35,0 %71,6 %
Haninge 47 Slätmossen m. fl.S37,1 %S37,0 %74,0 %
Haninge 48 Jordbro N-Dåntorp-ÖranS41,5 %S41,7 %77,1 %
Haninge 49 Hammarängen-HammarskogenSD26,7 %S25,6 %84,3 %
Haninge 50 TungelstaSD28,9 %SD26,8 %78,0 %
Haninge 51 Jägartorp-Sågen m.fl.S26,6 %S27,5 %79,4 %
Haninge 52 Skogs-Ekeby m.fl.SD29,4 %SD27,6 %78,6 %
Haninge 53 Åbylund m.fl.S33,4 %S33,5 %71,3 %
Haninge 54 ÅbyS31,4 %S32,5 %67,1 %
Haninge 55 VästerhaningeS29,1 %S31,2 %83,5 %
Haninge 56 Ribby-Öhaninge kyrkby m.mSD24,8 %M27,8 %78,0 %
Haninge 57 Ribbyberg m.fl.S27,7 %S29,3 %74,2 %
Haninge 58 Västerhaninge SÖ-SkärgårdSD24,6 %M26,3 %73,2 %
Haninge 59 Tungelsta-Utlida-HäringeSD29,1 %SD28,2 %81,9 %
Haninge 60 MusköSD28,4 %M26,1 %83,8 %
Haninge 61 Västerhaninge ÖS27,2 %S29,8 %72,3 %
Haninge 62 Vendelsö-Dalen m.mM29,7 %M32,9 %87,7 %
Haninge 63 Vega NS29,3 %S31,0 %77,9 %
Haninge 64 Kvarntorp NM27,4 %M28,2 %76,6 %
Haninge 65 Handen Central SS29,4 %S29,7 %68,0 %
Haninge 66 Kolartorp-Rudan m.mS27,6 %S31,2 %74,1 %

Utforska valdistrikten i Haninge på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026