Valresultat Stockholms län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Stockholms län med 26,0 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,7 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Stockholms län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
1 833 527
Avgivna röster
1 552 321
Kommuner i länet
26

Riksdagsvalet 2026 i Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna401 07126,0 %
MModeraterna335 75021,8 %
SDSverigedemokraterna186 89812,1 %
VVänsterpartiet156 90210,2 %
CCenterpartiet133 1698,6 %
MPMiljöpartiet de gröna123 3198,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)105 1856,8 %
KDKristdemokraterna76 1014,9 %
Övriga partier21 2261,4 %

Regionvalet 2026 i Region Stockholm — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Stockholm har 149 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 42 mandat (−8 sedan 2022), följt av Moderaterna med 36 och Vänsterpartiet med 18.

Regionvalet 2026 i Region Stockholm: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna440 02328,1 %42(−8)
MModeraterna373 63123,9 %36(+5)
VVänsterpartiet185 30811,8 %18(±0)
SDSverigedemokraterna157 11210,0 %15(−1)
MPMiljöpartiet de gröna113 9057,3 %11(+5)
KDKristdemokraterna110 2077,0 %11(+1)
CCenterpartiet108 1606,9 %10(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)63 7494,1 %6(−3)
Övriga partier14 0280,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Stockholms län

Kommunvalet 2026 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna405 66825,9 %
MModeraterna393 58125,1 %
VVänsterpartiet168 95210,8 %
SDSverigedemokraterna153 3689,8 %
MPMiljöpartiet de gröna121 5127,8 %
CCenterpartiet112 4917,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)74 8614,8 %
KDKristdemokraterna71 0054,5 %
Övriga partier65 7424,2 %

Partiernas utveckling i Stockholms län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Stockholms län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Stockholms län per valår
Parti200620102014201820222026
S25,0 %21,7 %23,0 %23,4 %27,5 %26,0 %
M36,8 %37,5 %30,5 %24,2 %21,9 %21,8 %
SD1,8 %3,7 %8,4 %12,9 %14,6 %12,1 %
V5,9 %5,7 %6,0 %9,6 %8,6 %10,2 %
C5,5 %6,0 %5,0 %8,8 %7,9 %8,6 %
MP7,1 %9,5 %9,2 %6,0 %7,2 %8,0 %
L9,5 %8,4 %7,4 %7,3 %6,3 %6,8 %
KD6,0 %5,8 %4,9 %6,1 %4,2 %4,9 %
Övr2,4 %1,6 %5,6 %1,7 %1,8 %1,4 %
Valdeltagande80,6 %85,0 %85,6 %86,9 %83,1 %84,7 %

Valdeltagande i Stockholms län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Stockholms län 2026

Så skiljer sig Stockholms län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 12,1 % i Stockholms län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +2,0
  • MP +1,9
  • V +1,8
  • C +1,6

Svagare än i riket

  • SD −5,3
  • S −2,0
  • KD −1,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Stockholms län, från 8,6 % till 10,2 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 14,6 % till 12,1 % (−2,5).

  • SD −2,5
  • V +1,6
  • S −1,5
  • C +0,8
  • MP +0,8
  • KD +0,8
  • L +0,5
  • M −0,1

Valdeltagande i Stockholms län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,7 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Stockholms län är indelad i 1426 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 43,5 % i Väsbyskogen Västra till 94,0 % i Ältadalen, Södra Hedvigslund.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Albydalen Ö (53,4 %) och sitt svagaste i Södra Djursholm (4,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 863, Moderaterna i 480, Sverigedemokraterna i 45 av 1426 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholms län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • M +3,3
  • SD −2,4
  • L −2,1
  • C −1,5
  • V +0,6
  • KD −0,4
  • MP −0,3
  • S −0,2

Största parti i Stockholms län sedan 2006

Största parti har skiftat i Stockholms län under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Stockholms län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %84,7 %
2022Socialdemokraterna27,5 %83,1 %
2018Moderaterna24,2 %86,9 %
2014Moderaterna30,5 %85,6 %
2010Moderaterna37,5 %85,0 %
2006Moderaterna36,8 %80,6 %

Valresultat per kommun i Stockholms län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Stockholms län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BotkyrkaS33,6 %76,0 %
DanderydM39,0 %89,6 %
EkeröM27,0 %90,4 %
HaningeS30,1 %80,5 %
HuddingeS29,3 %82,7 %
JärfällaS31,3 %81,0 %
LidingöM33,9 %88,1 %
NackaM26,9 %88,4 %
NorrtäljeS25,9 %84,5 %
NykvarnM28,8 %87,8 %
NynäshamnS27,8 %83,0 %
SalemS25,0 %85,5 %
SigtunaS27,7 %79,1 %
SollentunaS26,3 %85,6 %
SolnaS28,0 %85,2 %
StockholmS26,3 %85,8 %
SundbybergS31,3 %83,2 %
SödertäljeS27,9 %74,6 %
TyresöS26,7 %86,8 %
TäbyM33,9 %88,9 %
Upplands VäsbyS30,5 %80,6 %
Upplands-BroS29,2 %81,9 %
VallentunaM26,4 %87,8 %
VaxholmM29,2 %90,6 %
VärmdöM25,9 %89,1 %
ÖsteråkerM28,7 %87,9 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026