Valresultat Uppsala län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Uppsala län med 27,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 86,8 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Uppsala län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
309 503
Avgivna röster
268 548
Kommuner i länet
8

Riksdagsvalet 2026 i Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Uppsala län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna72 01527,1 %
MModeraterna48 82618,4 %
SDSverigedemokraterna41 52315,6 %
VVänsterpartiet25 7739,7 %
MPMiljöpartiet de gröna22 1998,3 %
CCenterpartiet20 5487,7 %
KDKristdemokraterna17 6726,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)13 2465,0 %
Övriga partier4 1901,6 %

Regionvalet 2026 i Region Uppsala — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Uppsala har 101 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 30 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 21 och Sverigedemokraterna med 14.

Regionvalet 2026 i Region Uppsala: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna75 74728,3 %30(−1)
MModeraterna51 84219,4 %21(+3)
SDSverigedemokraterna35 38113,2 %14(±0)
VVänsterpartiet29 98811,2 %12(±0)
KDKristdemokraterna25 4789,5 %10(+1)
MPMiljöpartiet de gröna17 9036,7 %7(+2)
CCenterpartiet17 4986,5 %7(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 1902,7 %0(−5)
Övriga partier6 6242,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Uppsala län

Kommunvalet 2026 i Uppsala län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna68 47825,5 %
MModeraterna51 41219,1 %
SDSverigedemokraterna33 79912,6 %
VVänsterpartiet27 67810,3 %
CCenterpartiet20 7537,7 %
MPMiljöpartiet de gröna19 1557,1 %
KDKristdemokraterna17 4766,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 3303,1 %
KNKnivsta.Nu4 3531,6 %
UDUtvecklingspartiet demokraterna4 0931,5 %
NENNystart Enköping (NE)2 7461,0 %
Övriga partier10 5113,9 %

Partiernas utveckling i Uppsala län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Uppsala län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • MP
  • C
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Uppsala län per valår
Parti200620102014201820222026
S31,1 %27,4 %29,1 %27,0 %29,1 %27,1 %
M26,4 %30,1 %22,7 %19,0 %18,3 %18,4 %
SD2,3 %4,7 %10,6 %15,4 %18,2 %15,6 %
V5,7 %5,5 %6,3 %8,7 %7,9 %9,7 %
MP6,2 %8,8 %8,3 %5,6 %6,7 %8,3 %
C9,9 %8,3 %6,9 %9,2 %7,2 %7,7 %
KD6,6 %5,7 %4,7 %6,9 %5,9 %6,6 %
L9,1 %7,8 %6,1 %6,2 %5,0 %5,0 %
Övr2,8 %1,7 %5,2 %2,0 %1,7 %1,6 %
Valdeltagande81,3 %85,7 %87,4 %88,9 %86,0 %86,8 %

Valdeltagande i Uppsala län 2006–2026

Länet mot riket.

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Uppsala län 2026

Så skiljer sig Uppsala län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Miljöpartiet, som fick 8,3 % i Uppsala län mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +2,2
  • V +1,3
  • C +0,7
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • SD −1,9
  • M −1,5
  • S −0,9
  • L −0,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Uppsala län, från 7,9 % till 9,7 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 18,2 % till 15,6 % (−2,6).

  • SD −2,6
  • S −2,1
  • V +1,8
  • MP +1,6
  • KD +0,7
  • C +0,5
  • M +0,1
  • L −0,0

Valdeltagande i Uppsala län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,8 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Uppsala län är indelad i 235 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 58,8 % i Valsätra sydvästra till 90,3 % i Östra Knivsta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tierps köping södra (44,4 %) och sitt svagaste i Husby - Långhundra (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 155, Moderaterna i 36, Sverigedemokraterna i 33 av 235 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,6 % i kommunvalet mot 15,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.

  • SD −3,0
  • L −1,9
  • S −1,6
  • MP −1,2
  • M +0,8
  • V +0,6
  • KD −0,1
  • C −0,0

Största parti i Uppsala län sedan 2006

Största parti har skiftat i Uppsala län under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Uppsala län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,1 %86,8 %
2022Socialdemokraterna29,1 %86,0 %
2018Socialdemokraterna27,0 %88,9 %
2014Socialdemokraterna29,1 %87,4 %
2010Moderaterna30,1 %85,7 %
2006Socialdemokraterna31,1 %81,3 %

Valresultat per kommun i Uppsala län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Uppsala län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
EnköpingS25,9 %85,2 %
HebySD26,2 %84,1 %
HåboSD25,1 %85,1 %
KnivstaS22,7 %88,5 %
TierpS30,6 %84,7 %
UppsalaS27,6 %87,7 %
ÄlvkarlebyS31,9 %84,4 %
ÖsthammarS28,5 %85,1 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026