Valresultat Knivsta 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Knivsta med 22,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Knivsta.Nu flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Knivsta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Knivsta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,5 %
Röstberättigade
15 318
Avgivna röster
13 556
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Knivsta

Riksdagsvalet 2026 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 05622,7 %
MModeraterna2 80120,8 %
SDSverigedemokraterna2 24116,7 %
KDKristdemokraterna1 2379,2 %
CCenterpartiet1 1898,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9747,2 %
VVänsterpartiet8666,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8556,4 %
Övriga partier2241,7 %

Regionvalet 2026 i Knivsta

Regionvalet 2026 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 36324,6 %
MModeraterna2 82620,7 %
SDSverigedemokraterna1 96514,4 %
KDKristdemokraterna1 90514,0 %
VVänsterpartiet1 0357,6 %
CCenterpartiet9517,0 %
MPMiljöpartiet de gröna8406,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4383,2 %
LILiberalt Initiativ1551,1 %
Övriga partier1671,2 %

Kommunvalet 2026 i Knivsta — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Knivsta har 31 mandat. Knivsta.Nu fick flest, 9 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 5 och Moderaterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Knivsta: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
KNKnivsta.Nu4 35331,6 %9(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09515,2 %5(±0)
MModeraterna1 77812,9 %4(±0)
SDSverigedemokraterna1 63111,8 %4(±0)
KDKristdemokraterna9176,7 %2(−1)
VVänsterpartiet8926,5 %2(±0)
CCenterpartiet8105,9 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna8035,8 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3312,4 %1(±0)
Övriga partier1551,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Knivsta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Knivsta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Knivsta per valår
Parti200620102014201820222026
S24,5 %19,2 %21,7 %20,8 %25,0 %22,7 %
M34,0 %38,2 %30,6 %23,3 %21,1 %20,8 %
SD2,6 %4,4 %10,8 %16,9 %19,5 %16,7 %
KD8,0 %7,1 %6,7 %8,5 %8,5 %9,2 %
C10,0 %9,2 %8,0 %10,7 %7,8 %8,8 %
MP5,3 %7,4 %8,0 %5,4 %6,2 %7,2 %
V3,5 %3,5 %3,9 %5,4 %4,7 %6,4 %
L9,9 %9,5 %6,5 %7,2 %5,6 %6,4 %
Övr2,1 %1,4 %3,7 %1,6 %1,6 %1,7 %
Valdeltagande84,2 %88,3 %89,0 %91,3 %89,2 %88,5 %

Valdeltagande i Knivsta 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Knivsta 2026

Så skiljer sig Knivsta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 22,7 % i Knivsta mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,0
  • C +1,8
  • MP +1,1
  • L +1,0

Svagare än i riket

  • S −5,3
  • V −2,0
  • SD −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Knivsta, från 4,7 % till 6,4 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 19,5 % till 16,7 % (−2,9).

  • SD −2,9
  • S −2,3
  • V +1,8
  • C +1,1
  • MP +1,0
  • L +0,7
  • KD +0,7
  • M −0,2

Valdeltagande i Knivsta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,5 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Knivsta på plats 24 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Knivsta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Sågen till 90,3 % i Östra Knivsta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tallbacken (28,3 %) och sitt svagaste i Husby - Långhundra (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Knivsta är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,9 % i kommunvalet mot 20,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • M −7,9
  • S −7,5
  • SD −4,8
  • L −4,0
  • C −3,0
  • KD −2,5
  • MP −1,4
  • V +0,0

Största parti i Knivsta sedan 2006

Största parti har skiftat i Knivsta under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Knivsta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna22,7 %88,5 %
2022Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2018Moderaterna23,3 %91,3 %
2014Moderaterna30,6 %89,0 %
2010Moderaterna38,2 %88,3 %
2006Moderaterna34,0 %84,2 %

Valresultat per valdistrikt i Knivsta 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Knivsta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Knivsta, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BoängenM27,9 %KN33,4 %88,7 %
GredelbyS27,4 %KN39,6 %83,6 %
Husby - LånghundraSD30,6 %SD25,9 %84,1 %
Lagga - ÖstunaM24,3 %KN26,3 %87,4 %
Norra AlsikeM24,0 %KN31,8 %87,3 %
SågenS24,8 %KN28,9 %75,3 %
Södra KnivstaS23,9 %KN31,8 %81,4 %
TallbackenS28,3 %KN29,8 %78,5 %
VassundaM23,7 %KN24,6 %85,8 %
VråM28,4 %KN32,4 %87,8 %
Västra KnivstaS27,7 %KN38,5 %81,0 %
Östra KnivstaS22,3 %KN41,9 %90,3 %

Utforska valdistrikten i Knivsta på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026