Valresultat Östhammar 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Östhammar med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östhammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Östhammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
17 626
Avgivna röster
15 006
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Östhammar

Riksdagsvalet 2026 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 22228,5 %
SDSverigedemokraterna3 48823,5 %
MModeraterna2 84619,2 %
KDKristdemokraterna1 2998,8 %
CCenterpartiet9226,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6574,4 %
VVänsterpartiet5954,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4993,4 %
Övriga partier2871,9 %

Regionvalet 2026 i Östhammar

Regionvalet 2026 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 42730,1 %
SDSverigedemokraterna3 10921,1 %
MModeraterna2 98820,3 %
KDKristdemokraterna1 62211,0 %
CCenterpartiet9946,8 %
VVänsterpartiet6284,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4142,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3402,3 %
Övriga partier1781,2 %

Kommunvalet 2026 i Östhammar — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Östhammar har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 10.

Kommunvalet 2026 i Östhammar: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 54330,7 %15(±0)
MModeraterna3 12721,1 %10(±0)
SDSverigedemokraterna2 99020,2 %10(+1)
CCenterpartiet1 2938,7 %4(±0)
KDKristdemokraterna1 1647,9 %4(−1)
VVänsterpartiet5023,4 %2(±0)
LBLokalpartiet BoA4723,2 %2(−1)
MPMiljöpartiet de gröna3782,6 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3102,1 %1(±0)
Övriga partier390,3 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Östhammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östhammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östhammar per valår
Parti200620102014201820222026
S39,6 %35,3 %38,2 %30,9 %30,4 %28,5 %
SD2,3 %5,5 %13,2 %21,1 %27,0 %23,5 %
M23,4 %28,2 %21,0 %17,4 %18,5 %19,2 %
KD5,5 %4,2 %3,2 %8,4 %8,0 %8,8 %
C13,1 %10,7 %9,0 %8,8 %5,4 %6,2 %
L6,0 %5,8 %4,2 %4,1 %3,3 %4,4 %
V4,4 %4,5 %4,3 %5,1 %3,7 %4,0 %
MP3,6 %4,4 %3,7 %2,6 %2,6 %3,4 %
Övr2,0 %1,3 %3,3 %1,6 %1,0 %1,9 %
Valdeltagande78,8 %83,1 %85,2 %86,7 %85,0 %85,1 %

Valdeltagande i Östhammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östhammar 2026

Så skiljer sig Östhammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,5 % i Östhammar mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,1
  • KD +2,6
  • S +0,5

Svagare än i riket

  • V −4,4
  • MP −2,8
  • L −0,9
  • C −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Östhammar, från 3,3 % till 4,4 % (+1,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,0 % till 23,5 % (−3,5).

  • SD −3,5
  • S −1,9
  • L +1,1
  • C +0,8
  • KD +0,8
  • MP +0,7
  • M +0,7
  • V +0,3

Valdeltagande i Östhammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Östhammar på plats 123 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östhammar är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Gimo Västra till 88,2 % i Öregrund södra - Söderön.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östhammars centrum (35,0 %) och sitt svagaste i Alunda - Ekeby (19,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 3 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östhammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 23,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • SD −3,4
  • C +2,5
  • L −2,3
  • S +2,2
  • M +1,9
  • KD −0,9
  • MP −0,8
  • V −0,6

Största parti i Östhammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östhammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östhammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna30,4 %85,0 %
2018Socialdemokraterna30,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna38,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %83,1 %
2006Socialdemokraterna39,6 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Östhammar 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Östhammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östhammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alunda - EkebySD24,7 %SD24,2 %86,8 %
Alunda tätortS25,8 %S28,9 %85,5 %
EdS29,5 %S32,0 %84,5 %
Gimo - Hökhuvud - VattenstaS33,4 %S37,8 %83,5 %
Gimo VästraS34,3 %S39,9 %76,7 %
Hargshamn - BodaS29,3 %S29,7 %84,5 %
Kristinelund - BodaS32,2 %S35,3 %77,6 %
Norrskedika - Valö - ForsmarkSD28,6 %S22,7 %83,6 %
Öregrund norra - GräsöS29,6 %S29,4 %84,5 %
Öregrund södra - SöderönS28,6 %S27,8 %88,2 %
Österbybruk - Dannemora - FilmSD29,7 %S32,1 %81,2 %
Österbybruk - MorkarlaS28,2 %S31,7 %82,7 %
Östhammars centrumS35,0 %S36,2 %81,4 %

Utforska valdistrikten i Östhammar på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026