Valresultat Håbo 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Håbo med 25,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (21,2 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Håbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Håbo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
17 117
Avgivna röster
14 568
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Håbo

Riksdagsvalet 2026 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 62125,1 %
MModeraterna3 60325,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 20422,2 %
KDKristdemokraterna1 0397,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7995,5 %
CCenterpartiet7124,9 %
VVänsterpartiet6894,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4983,5 %
Övriga partier2561,8 %

Regionvalet 2026 i Håbo

Regionvalet 2026 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 62825,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 42923,9 %
SDSverigedemokraterna3 07021,4 %
KDKristdemokraterna1 48110,3 %
VVänsterpartiet8165,7 %
CCenterpartiet6384,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4623,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4603,2 %
SULSjukvårdspartiet i Uppsala län2401,7 %
Övriga partier1270,9 %

Kommunvalet 2026 i Håbo — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Håbo har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 9 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Håbo: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna3 07721,2 %9(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 62418,1 %7(−4)
SDSverigedemokraterna2 51917,4 %7(−1)
BålstBålstapartiet1 61911,2 %5(+2)
HåboDHåboDemokraterna1 58310,9 %4(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7565,2 %2(+1)
VVänsterpartiet6554,5 %2(+1)
CCenterpartiet5713,9 %2(±0)
KDKristdemokraterna5593,9 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna5033,5 %1(±0)
Övriga partier320,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Håbo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Håbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • M
  • S
  • KD
  • L
  • C
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Håbo per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,4 %5,9 %14,9 %24,2 %28,4 %25,1 %
M39,5 %42,6 %33,8 %26,6 %23,8 %25,0 %
S28,8 %24,9 %25,7 %21,1 %24,5 %22,2 %
KD6,3 %4,7 %4,3 %6,5 %6,0 %7,2 %
L6,8 %7,2 %4,9 %5,4 %4,4 %5,5 %
C5,9 %5,0 %4,9 %7,1 %5,2 %4,9 %
V3,6 %3,1 %3,4 %5,2 %3,8 %4,8 %
MP3,9 %5,5 %5,6 %2,8 %2,8 %3,5 %
Övr2,9 %1,1 %2,7 %1,2 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande82,4 %86,1 %87,6 %89,1 %86,5 %85,1 %

Valdeltagande i Håbo 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Håbo 2026

Så skiljer sig Håbo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Håbo mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,6
  • M +5,1
  • KD +1,0
  • L +0,2

Svagare än i riket

  • S −5,8
  • V −3,6
  • MP −2,7
  • C −2,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Håbo, från 6,0 % till 7,2 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,4 % till 25,1 % (−3,2).

  • SD −3,2
  • S −2,3
  • KD +1,2
  • L +1,2
  • M +1,2
  • V +0,9
  • MP +0,7
  • C −0,3

Valdeltagande i Håbo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Håbo på plats 124 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Håbo är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,7 % i Mansängen - Draget till 84,9 % i Råby - Frösunda.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skokloster (32,7 %) och sitt svagaste i Råby - Frösunda (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Håbo är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,4 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • SD −7,7
  • S −4,1
  • M −3,8
  • KD −3,3
  • C −1,0
  • L −0,3
  • V −0,3
  • MP +0,0

Största parti i Håbo sedan 2006

Största parti har skiftat i Håbo under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Håbo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %85,1 %
2022Sverigedemokraterna28,4 %86,5 %
2018Moderaterna26,6 %89,1 %
2014Moderaterna33,8 %87,6 %
2010Moderaterna42,6 %86,1 %
2006Moderaterna39,5 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Håbo 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Håbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Håbo, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gamla Bålsta - PomonaS28,0 %S22,3 %72,6 %
Häggeby - ÖvergranSD28,0 %SD19,4 %82,3 %
Krägga - GranebergM26,8 %M22,0 %82,4 %
Mansängen - DragetSD28,5 %S23,5 %67,7 %
Råby - FrösundaM32,7 %M31,5 %84,9 %
SkoklosterSD32,7 %SD22,5 %76,6 %
Skörby - GillmarkenM28,9 %M25,8 %80,0 %
Väppeby äng - KalmarsandSD26,5 %M21,8 %78,6 %
Väppebyberget - Viby ängM28,3 %M25,2 %83,3 %
Västerängen - ÅkerbyM25,3 %M21,5 %80,5 %
ÅsenområdetM25,8 %M20,9 %81,1 %

Utforska valdistrikten i Håbo på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026