Valresultat Håbo 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Håbo med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Håbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Håbo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,6 %
Röstberättigade
14 561
Avgivna röster
12 758
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2014 i Håbo

Riksdagsvalet 2014 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 26233,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 24725,7 %
SDSverigedemokraterna1 87414,9 %
MPMiljöpartiet de gröna7075,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6134,9 %
CCenterpartiet6134,9 %
KDKristdemokraterna5374,3 %
VVänsterpartiet4233,4 %
FIFeministiskt initiativ1971,6 %
OVRövriga partier1431,1 %

Landstingsvalet 2014 i Håbo

Landstingsvalet 2014 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 01932,0 %
MModeraterna3 63528,9 %
SDSverigedemokraterna1 42411,3 %
MPMiljöpartiet de gröna7345,8 %
CCenterpartiet6955,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6825,4 %
KDKristdemokraterna6655,3 %
VVänsterpartiet4773,8 %
Övriga partier2441,9 %

Kommunvalet 2014 i Håbo

Kommunvalet 2014 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 55135,7 %
MModeraterna3 22125,3 %
SDSverigedemokraterna1 43711,3 %
CCenterpartiet9197,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7485,9 %
BÅPBÅP5854,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4963,9 %
KDKristdemokraterna3843,0 %
VVänsterpartiet3542,8 %
Övriga partier400,3 %

Partiernas utveckling i Håbo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Håbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Håbo per valår
Parti200620102014201820222026
M39,5 %42,6 %33,8 %26,6 %23,8 %25,0 %
S28,8 %24,9 %25,7 %21,1 %24,5 %22,2 %
SD2,4 %5,9 %14,9 %24,2 %28,4 %25,1 %
MP3,9 %5,5 %5,6 %2,8 %2,8 %3,5 %
L6,8 %7,2 %4,9 %5,4 %4,4 %5,5 %
C5,9 %5,0 %4,9 %7,1 %5,2 %4,9 %
KD6,3 %4,7 %4,3 %6,5 %6,0 %7,2 %
V3,6 %3,1 %3,4 %5,2 %3,8 %4,8 %
Övr2,9 %1,1 %2,7 %1,2 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande82,4 %86,1 %87,6 %89,1 %86,5 %85,1 %

Valdeltagande i Håbo 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Håbo 2014

Så skiljer sig Håbo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 33,8 % i Håbo mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,5
  • SD +2,0
  • OVR +0,2

Svagare än i riket

  • S −5,3
  • V −2,4
  • FI −1,6
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Håbo, från 5,9 % till 14,9 % (+9,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 42,6 % till 33,8 % (−8,8).

  • SD +9,0
  • M −8,8
  • FP −2,3
  • FI +1,4
  • OVR +1,1
  • S +0,8
  • KD −0,5
  • V +0,3

Valdeltagande i Håbo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,6 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Håbo på plats 64 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Håbo är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Mansängen till 90,0 % i Råby.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Råby (39,9 %) och sitt svagaste i Mansängen (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Håbo är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,7 % i kommunvalet mot 25,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.

  • S +10,0
  • M −8,5
  • SD −3,6
  • C +2,4
  • KD −1,2
  • FP −1,0
  • V −0,6
  • MP +0,3

Största parti i Håbo sedan 2006

Största parti har skiftat i Håbo under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Håbo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %85,1 %
2022Sverigedemokraterna28,4 %86,5 %
2018Moderaterna26,6 %89,1 %
2014Moderaterna33,8 %87,6 %
2010Moderaterna42,6 %86,1 %
2006Moderaterna39,5 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Håbo 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Håbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Håbo, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkillaområdetM34,9 %S37,5 %88,9 %
EnebyM33,9 %S40,6 %88,8 %
FånäsM32,8 %S41,4 %84,8 %
MansängenS43,6 %S48,5 %74,8 %
RåbyM39,9 %S33,1 %90,0 %
SkoklosterM31,4 %M26,5 %82,7 %
SkörbyM36,1 %S36,7 %89,4 %
VästerängenS30,4 %S40,7 %84,2 %
ÅsenområdetM37,5 %S35,8 %89,7 %
ÖvergranM36,9 %M26,8 %87,0 %

Utforska valdistrikten i Håbo på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014