Valresultat Älvkarleby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Älvkarleby med 47,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,5 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvkarleby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 7 035
- Avgivna röster
- 6 096
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2014 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 840 | 47,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 198 | 19,8 % |
| MModeraterna | 774 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 375 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 187 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 171 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 132 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 85 | 1,4 % |
| Övriga partier | 45 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 958 | 49,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 948 | 15,9 % |
| MModeraterna | 751 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 437 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 195 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 192 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 138 | 2,3 % |
| Övriga partier | 102 | 1,7 % |
Kommunvalet 2014 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 460 | 40,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 861 | 14,2 % |
| KVKV | 817 | 13,5 % |
| MModeraterna | 815 | 13,4 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 298 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 277 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 120 | 2,0 % |
| KDKristdemokraterna | 95 | 1,6 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Älvkarleby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvkarleby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- MP
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,8 % | 48,9 % | 47,1 % | 39,3 % | 35,5 % | 31,9 % |
| SD | 3,7 % | 7,9 % | 19,8 % | 26,7 % | 31,0 % | 27,2 % |
| M | 14,4 % | 19,3 % | 12,8 % | 11,6 % | 14,5 % | 16,8 % |
| V | 7,6 % | 6,8 % | 6,2 % | 6,8 % | 4,6 % | 6,2 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,1 % |
| C | 4,6 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,4 % | 3,3 % | 3,3 % |
| L | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,4 % | 2,4 % | 3,5 % |
| KD | 3,7 % | 2,5 % | 2,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,9 % |
| Övr | 3,0 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,8 % | 86,7 % | 87,5 % | 84,2 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Älvkarleby 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvkarleby 2014
Så skiljer sig Älvkarleby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 47,1 % i Älvkarleby mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 16,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +16,0
- SD +7,0
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −10,5
- MP −3,1
- C −3,0
- FP −2,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvkarleby, från 7,9 % till 19,8 % (+11,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,3 % till 12,8 % (−6,5).
- SD +11,9
- M −6,5
- FP −2,2
- S −1,9
- MP −1,4
- FI +1,2
- V −0,6
- KD −0,3
Valdeltagande i Älvkarleby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,7 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Älvkarleby på plats 110 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvkarleby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Skutskärs Centrum till 87,4 % i Gårdskär.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jungfruholmen (50,5 %) och sitt svagaste i Östanån (42,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvkarleby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,5 % i kommunvalet mot 47,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- S −6,5
- SD −5,7
- C +1,8
- V −1,1
- MP +0,8
- M +0,6
Största parti i Älvkarleby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvkarleby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,8 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvkarleby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvkarleby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | S | 49,9 % | S | 41,2 % | 87,1 % |
| Gårdskär | S | 45,7 % | S | 37,6 % | 87,4 % |
| Jungfruholmen | S | 50,5 % | S | 41,5 % | 82,7 % |
| Skutskärs Centrum | S | 49,7 % | S | 43,9 % | 78,4 % |
| Älvkarleö bruk-Marma | S | 42,8 % | S | 39,2 % | 86,4 % |
| Östanån | S | 42,2 % | S | 37,5 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014