Valresultat Älvkarleby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Älvkarleby med 48,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,2 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvkarleby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 7 030
- Avgivna röster
- 5 960
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 875 | 48,9 % |
| MModeraterna | 1 136 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 466 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 401 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 304 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 296 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 189 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 149 | 2,5 % |
| Övriga partier | 58 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 025 | 53,0 % |
| MModeraterna | 952 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 396 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 362 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 304 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 260 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 206 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 127 | 2,2 % |
| Övriga partier | 77 | 1,3 % |
Kommunvalet 2010 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 513 | 43,2 % |
| MModeraterna | 929 | 16,0 % |
| KVKV | 795 | 13,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 421 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 312 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 275 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 264 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 217 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 85 | 1,5 % |
| Övriga partier | 6 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Älvkarleby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvkarleby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- L
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,8 % | 48,9 % | 47,1 % | 39,3 % | 35,5 % | 31,9 % |
| M | 14,4 % | 19,3 % | 12,8 % | 11,6 % | 14,5 % | 16,8 % |
| SD | 3,7 % | 7,9 % | 19,8 % | 26,7 % | 31,0 % | 27,2 % |
| V | 7,6 % | 6,8 % | 6,2 % | 6,8 % | 4,6 % | 6,2 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,1 % |
| L | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,4 % | 2,4 % | 3,5 % |
| C | 4,6 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,4 % | 3,3 % | 3,3 % |
| KD | 3,7 % | 2,5 % | 2,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,9 % |
| Övr | 3,0 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,8 % | 86,7 % | 87,5 % | 84,2 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Älvkarleby 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvkarleby 2010
Så skiljer sig Älvkarleby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 48,9 % i Älvkarleby mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 18,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,3
- SD +2,2
- V +1,2
Svagare än i riket
- M −10,7
- C −3,3
- KD −3,1
- MP −2,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Älvkarleby, från 14,4 % till 19,3 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 54,8 % till 48,9 % (−5,8).
- S −5,8
- M +4,9
- SD +4,2
- MP +1,9
- C −1,3
- KD −1,2
- V −0,8
- FP +0,1
Valdeltagande i Älvkarleby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,8 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Älvkarleby på plats 123 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvkarleby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Skutskärs Centrum till 86,1 % i Gårdskär.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skutskärs Centrum (59,8 %) och sitt svagaste i Älvkarleö Bruk (37,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvkarleby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 43,2 % i kommunvalet mot 48,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- S −5,7
- M −3,4
- C +1,5
- V −1,5
- MP −1,4
- SD −0,7
- FP −0,5
Största parti i Älvkarleby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvkarleby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,8 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvkarleby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Älvkarleby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | S | 51,9 % | S | 42,3 % | 82,5 % |
| Gårdskär | S | 39,6 % | S | 37,0 % | 86,1 % |
| Harnäs | S | 44,5 % | S | 38,5 % | 78,9 % |
| Jungfruholmen | S | 53,6 % | S | 44,5 % | 78,6 % |
| Marma | S | 53,0 % | S | 52,0 % | 81,6 % |
| Skutskärs Centrum | S | 59,8 % | S | 51,8 % | 76,1 % |
| Älvkarleö Bruk | S | 37,9 % | S | 38,5 % | 83,2 % |
| Östanån | S | 42,2 % | S | 40,8 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010