Valresultat Tierp 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Tierp med 42,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,7 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tierp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 15 616
- Avgivna röster
- 13 114
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 536 | 42,9 % |
| MModeraterna | 2 658 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 1 344 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 810 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 690 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 606 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 588 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 471 | 3,6 % |
| Övriga partier | 204 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 111 | 47,8 % |
| MModeraterna | 2 170 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 1 507 | 11,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 672 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 649 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 608 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 580 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 389 | 3,0 % |
| Övriga partier | 88 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 737 | 44,7 % |
| CCenterpartiet | 2 269 | 17,7 % |
| MModeraterna | 1 920 | 15,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 733 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 647 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 628 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 484 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 326 | 2,5 % |
| Övriga partier | 90 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Tierp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tierp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 42,9 % | 42,6 % | 33,9 % | 34,1 % | 30,6 % |
| M | 14,6 % | 20,6 % | 15,1 % | 13,8 % | 14,4 % | 16,5 % |
| C | 14,4 % | 10,4 % | 9,7 % | 11,3 % | 7,1 % | 5,8 % |
| SD | 3,1 % | 6,3 % | 14,3 % | 20,9 % | 26,6 % | 23,9 % |
| V | 5,4 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,6 % | 4,7 % | 5,8 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % |
| L | 5,5 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % |
| KD | 5,4 % | 3,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 5,9 % | 7,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 3,3 % | 2,2 % | 1,3 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 84,0 % | 85,6 % | 87,5 % | 85,3 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tierp 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tierp 2010
Så skiljer sig Tierp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 42,9 % i Tierp mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,2
- C +3,9
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −9,5
- MP −2,6
- FP −2,5
- KD −1,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tierp, från 14,6 % till 20,6 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,4 % till 10,4 % (−4,0).
- M +6,0
- C −4,0
- SD +3,2
- S −3,1
- KD −1,8
- MP +1,1
- FP −1,0
- V −0,1
Valdeltagande i Tierp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,0 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tierp på plats 163 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tierp är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Tierps köping södra till 87,2 % i Vallskoga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderfors (58,7 %) och sitt svagaste i Vendel (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tierp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,7 % i kommunvalet mot 10,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- C +7,3
- M −5,6
- S +1,8
- KD −1,1
- FP −0,8
- SD −0,6
- V −0,5
- MP +0,3
Största parti i Tierp sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tierp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Tierp 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tierp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hållnäs | S | 35,3 % | S | 37,9 % | 86,1 % |
| Kyrkbyn | S | 32,9 % | C | 35,3 % | 80,8 % |
| Månkarbo | S | 32,9 % | C | 32,5 % | 82,0 % |
| Skärplinge | S | 34,0 % | S | 38,0 % | 85,6 % |
| Söderfors | S | 58,7 % | S | 59,9 % | 81,5 % |
| Tierps köping norra | S | 48,1 % | S | 49,7 % | 81,0 % |
| Tierps köping södra | S | 48,9 % | S | 49,1 % | 77,7 % |
| Tobo | S | 40,6 % | S | 42,1 % | 82,1 % |
| Vallskoga | S | 41,3 % | S | 42,4 % | 87,2 % |
| Vendel | M | 28,2 % | S | 28,9 % | 85,6 % |
| Västland-Karlholm | S | 50,8 % | S | 55,1 % | 83,3 % |
| Örbyhus | S | 44,6 % | S | 46,1 % | 82,2 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010