Valresultat Tierp 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Tierp med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tierp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 15 945
- Avgivna röster
- 13 951
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2018 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 676 | 33,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 890 | 20,9 % |
| MModeraterna | 1 903 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 1 565 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 912 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 747 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 430 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 376 | 2,7 % |
| Övriga partier | 303 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 491 | 32,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 225 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 2 113 | 15,3 % |
| MModeraterna | 1 894 | 13,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 060 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 816 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 480 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 392 | 2,8 % |
| LPoLPo | 164 | 1,2 % |
| Övriga partier | 139 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 092 | 29,4 % |
| CCenterpartiet | 3 128 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 221 | 16,0 % |
| MModeraterna | 1 830 | 13,2 % |
| VVänsterpartiet | 980 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 556 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 453 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 401 | 2,9 % |
| LPoLPo | 172 | 1,2 % |
| Övriga partier | 83 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Tierp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tierp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 42,9 % | 42,6 % | 33,9 % | 34,1 % | 30,6 % |
| SD | 3,1 % | 6,3 % | 14,3 % | 20,9 % | 26,6 % | 23,9 % |
| M | 14,6 % | 20,6 % | 15,1 % | 13,8 % | 14,4 % | 16,5 % |
| C | 14,4 % | 10,4 % | 9,7 % | 11,3 % | 7,1 % | 5,8 % |
| V | 5,4 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,6 % | 4,7 % | 5,8 % |
| KD | 5,4 % | 3,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 5,9 % | 7,2 % |
| L | 5,5 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 3,3 % | 2,2 % | 1,3 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 84,0 % | 85,6 % | 87,5 % | 85,3 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tierp 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tierp 2018
Så skiljer sig Tierp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 13,8 % i Tierp mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,6
- SD +3,4
- C +2,7
Svagare än i riket
- M −6,0
- L −2,4
- MP −1,7
- V −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tierp, från 14,3 % till 20,9 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,6 % till 33,9 % (−8,7).
- S −8,7
- SD +6,7
- KD +2,5
- C +1,6
- FI −1,5
- V +1,5
- MP −1,4
- M −1,3
Valdeltagande i Tierp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tierp på plats 138 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tierp är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Tierps köping södra till 86,2 % i Vendel.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderfors (43,2 %) och sitt svagaste i Vendel (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 2 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tierp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,5 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.
- C +11,1
- SD −5,0
- S −4,5
- KD −1,4
- M −0,6
- V +0,4
- L −0,2
Största parti i Tierp sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tierp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Tierp 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Tierp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hållnäs | S | 34,6 % | C | 29,4 % | 85,0 % |
| Kyrkbyn | SD | 22,6 % | C | 35,8 % | 79,7 % |
| Månkarbo | S | 25,0 % | C | 29,5 % | 85,0 % |
| Skärplinge | S | 29,1 % | C | 26,4 % | 80,7 % |
| Svanby | S | 38,6 % | S | 32,1 % | 74,0 % |
| Söderfors | S | 43,2 % | S | 35,5 % | 77,1 % |
| Tierps köping norra | S | 35,7 % | S | 28,9 % | 76,6 % |
| Tierps köping södra | S | 41,7 % | S | 36,6 % | 72,5 % |
| Tobo | S | 32,0 % | S | 28,9 % | 81,9 % |
| Vallskoga | S | 37,2 % | S | 32,2 % | 80,5 % |
| Vendel | SD | 23,8 % | C | 25,4 % | 86,2 % |
| Västland-Karlholm | S | 39,0 % | S | 34,9 % | 78,1 % |
| Örbyhus | S | 35,7 % | S | 32,7 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018