Valresultat Enköping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Enköping med 26,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Enköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 32 735
- Avgivna röster
- 28 715
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2018 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 422 | 26,1 % |
| MModeraterna | 6 523 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 791 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 2 843 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 869 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 343 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 304 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 885 | 3,1 % |
| Övriga partier | 482 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 838 | 27,5 % |
| MModeraterna | 6 333 | 22,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 403 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 3 322 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 234 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 523 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 395 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 931 | 3,3 % |
| Övriga partier | 476 | 1,7 % |
Kommunvalet 2018 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 261 | 25,3 % |
| MModeraterna | 5 919 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 199 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 3 359 | 11,7 % |
| NENE | 2 654 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 211 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 181 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 181 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 017 | 3,5 % |
| LPoLPo | 566 | 2,0 % |
| Övriga partier | 141 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Enköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Enköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 29,1 % | 30,2 % | 26,1 % | 27,9 % | 25,9 % |
| M | 28,8 % | 34,8 % | 26,5 % | 22,9 % | 21,7 % | 22,0 % |
| SD | 2,3 % | 5,4 % | 13,5 % | 20,3 % | 24,7 % | 22,5 % |
| C | 12,6 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,0 % | 6,7 % | 6,1 % |
| KD | 5,9 % | 4,6 % | 4,0 % | 6,6 % | 6,4 % | 7,4 % |
| V | 3,8 % | 3,6 % | 3,7 % | 4,7 % | 4,2 % | 6,2 % |
| L | 5,2 % | 5,3 % | 5,0 % | 4,6 % | 3,6 % | 4,4 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,5 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,8 % | 1,1 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,3 % | 86,0 % | 87,7 % | 84,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Enköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Enköping 2018
Så skiljer sig Enköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Vänsterpartiet, som fick 4,7 % i Enköping mot 8,0 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,1
- SD +2,8
- C +1,4
- KD +0,2
Svagare än i riket
- V −3,3
- S −2,2
- MP −1,3
- L −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Enköping, från 13,5 % till 20,3 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,2 % till 26,1 % (−4,1).
- SD +6,8
- S −4,1
- M −3,6
- KD +2,6
- MP −2,4
- FI −1,4
- C +1,1
- V +1,0
Valdeltagande i Enköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Enköping på plats 127 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Enköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Västerleden N till 91,1 % i Fanna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerleden S (44,0 %) och sitt svagaste i Skolsta (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 5 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Enköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- SD −5,7
- KD −2,3
- M −2,3
- C +1,7
- S −0,8
- V −0,6
- L −0,5
- MP +0,4
Största parti i Enköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Enköping under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Enköping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Enköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvreten | S | 29,7 % | S | 26,7 % | 88,9 % |
| Enögla | S | 34,7 % | S | 34,5 % | 78,5 % |
| Fanna | M | 28,6 % | M | 26,4 % | 91,1 % |
| Fjärdhundra | SD | 25,7 % | S | 25,0 % | 84,3 % |
| Grillby | SD | 25,0 % | SD | 20,0 % | 89,4 % |
| Gånsta-Bredsand | M | 33,3 % | M | 30,4 % | 89,7 % |
| Hummelsta | S | 25,6 % | S | 24,4 % | 84,6 % |
| Korsängen | S | 29,6 % | S | 28,9 % | 86,5 % |
| Kryddgården | S | 31,0 % | S | 29,9 % | 83,0 % |
| Lillkyrka | M | 23,7 % | M | 22,9 % | 88,2 % |
| Munksundet | S | 29,2 % | S | 29,2 % | 90,2 % |
| Romberga | S | 41,0 % | S | 43,0 % | 77,7 % |
| S:t Ilian N | S | 26,0 % | S | 26,5 % | 82,7 % |
| S:t Ilian S | S | 29,3 % | S | 29,2 % | 84,6 % |
| Skolsta | SD | 28,3 % | M | 21,8 % | 89,9 % |
| Sparrsätra | SD | 24,1 % | C | 21,8 % | 87,7 % |
| Svinnegarn | M | 24,3 % | M | 22,9 % | 90,2 % |
| Torstuna | SD | 23,1 % | C | 20,6 % | 87,3 % |
| Västerleden N | S | 38,8 % | S | 38,5 % | 75,7 % |
| Västerleden S | S | 44,0 % | S | 46,2 % | 78,3 % |
| Örsundsbro V | SD | 21,7 % | S | 19,7 % | 88,8 % |
| Örsundsbro Ö | M | 20,8 % | S | 19,1 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018