Valresultat Knivsta 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Knivsta med 23,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (16,8 %). Valdeltagandet var 91,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Knivsta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,3 %
- Röstberättigade
- 12 429
- Avgivna röster
- 11 353
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2018 i Knivsta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 628 | 23,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 349 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 908 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 207 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 964 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 816 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 613 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 611 | 5,4 % |
| Övriga partier | 180 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Knivsta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 491 | 22,1 % |
| MModeraterna | 2 246 | 19,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 593 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 395 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 1 129 | 10,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 007 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 745 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 535 | 4,7 % |
| Övriga partier | 151 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Knivsta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 926 | 16,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 923 | 16,8 % |
| KNUKNU | 1 796 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 460 | 12,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 394 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 1 063 | 9,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 663 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 594 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 588 | 5,1 % |
| Övriga partier | 39 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Knivsta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Knivsta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−7,3 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,0 % | 38,2 % | 30,6 % | 23,3 % | 21,1 % | 20,8 % |
| S | 24,5 % | 19,2 % | 21,7 % | 20,8 % | 25,0 % | 22,7 % |
| SD | 2,6 % | 4,4 % | 10,8 % | 16,9 % | 19,5 % | 16,7 % |
| C | 10,0 % | 9,2 % | 8,0 % | 10,7 % | 7,8 % | 8,8 % |
| KD | 8,0 % | 7,1 % | 6,7 % | 8,5 % | 8,5 % | 9,2 % |
| L | 9,9 % | 9,5 % | 6,5 % | 7,2 % | 5,6 % | 6,4 % |
| MP | 5,3 % | 7,4 % | 8,0 % | 5,4 % | 6,2 % | 7,2 % |
| V | 3,5 % | 3,5 % | 3,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,7 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 84,2 % | 88,3 % | 89,0 % | 91,3 % | 89,2 % | 88,5 % |
Valdeltagande i Knivsta 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Knivsta 2018
Så skiljer sig Knivsta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 20,8 % i Knivsta mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,5
- KD +2,2
- C +2,1
- L +1,7
Svagare än i riket
- S −7,4
- V −2,6
- SD −0,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Knivsta, från 10,8 % till 16,9 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,6 % till 23,3 % (−7,3).
- M −7,3
- SD +6,1
- C +2,7
- MP −2,5
- FI −2,1
- KD +1,8
- V +1,5
- ÖVR −1,1
Valdeltagande i Knivsta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,3 %, vilket är 4,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Knivsta på plats 10 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Knivsta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,6 % i Tallbacken till 91,5 % i Östra Knivsta.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vrå (32,8 %) och sitt svagaste i Tallbacken (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Knivsta är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 23,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- M −6,5
- SD −4,7
- KD +4,2
- S −4,0
- L −1,4
- C −1,4
- V −0,3
- MP −0,2
Största parti i Knivsta sedan 2006
Största parti har skiftat i Knivsta under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,7 % | 88,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 89,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,3 % | 91,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,6 % | 89,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 88,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,0 % | 84,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Knivsta 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Knivsta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boängen | M | 30,2 % | M | 24,6 % | 89,0 % |
| Gredelby | S | 24,2 % | S | 22,5 % | 86,5 % |
| Husby-Långhundra | SD | 32,9 % | SD | 25,4 % | 86,3 % |
| Lagga-Östuna | M | 23,6 % | M | 17,6 % | 89,1 % |
| Norra Alsike | M | 24,0 % | S | 19,3 % | 89,7 % |
| Sågen | S | 25,6 % | S | 23,6 % | 80,9 % |
| Södra Knivsta | M | 23,8 % | S | 18,5 % | 83,9 % |
| Tallbacken | S | 27,8 % | S | 23,9 % | 80,6 % |
| Vassunda | M | 23,8 % | M | 19,4 % | 90,8 % |
| Vrå | M | 32,8 % | M | 23,6 % | 89,5 % |
| Västra Knivsta | S | 27,3 % | KNU | 27,7 % | 91,1 % |
| Östra Knivsta | M | 24,4 % | KNU | 26,6 % | 91,5 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018