Valresultat Östhammar 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Östhammar med 30,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östhammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Östhammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,7 %
Röstberättigade
17 275
Avgivna röster
14 969
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2018 i Östhammar

Riksdagsvalet 2018 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 57930,9 %
SDSverigedemokraterna3 12821,1 %
MModeraterna2 58017,4 %
CCenterpartiet1 3068,8 %
KDKristdemokraterna1 2508,4 %
VVänsterpartiet7495,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6044,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3782,6 %
Övriga partier2401,6 %

Landstingsvalet 2018 i Östhammar

Landstingsvalet 2018 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 68932,1 %
MModeraterna2 44416,7 %
SDSverigedemokraterna2 34616,1 %
CCenterpartiet1 57210,8 %
KDKristdemokraterna1 4509,9 %
VVänsterpartiet7975,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6774,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3362,3 %
LPoLPo1801,2 %
Övriga partier1050,7 %

Kommunvalet 2018 i Östhammar

Kommunvalet 2018 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 59631,2 %
SDSverigedemokraterna2 21815,0 %
MModeraterna2 16714,7 %
CCenterpartiet2 16614,7 %
KDKristdemokraterna9026,1 %
BoABoA8415,7 %
VVänsterpartiet5894,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5143,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3542,4 %
LPoLPo2631,8 %
Övriga partier1431,0 %

Partiernas utveckling i Östhammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östhammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östhammar per valår
Parti200620102014201820222026
S39,6 %35,3 %38,2 %30,9 %30,4 %28,5 %
SD2,3 %5,5 %13,2 %21,1 %27,0 %23,5 %
M23,4 %28,2 %21,0 %17,4 %18,5 %19,2 %
C13,1 %10,7 %9,0 %8,8 %5,4 %6,2 %
KD5,5 %4,2 %3,2 %8,4 %8,0 %8,8 %
V4,4 %4,5 %4,3 %5,1 %3,7 %4,0 %
L6,0 %5,8 %4,2 %4,1 %3,3 %4,4 %
MP3,6 %4,4 %3,7 %2,6 %2,6 %3,4 %
Övr2,0 %1,3 %3,3 %1,6 %1,0 %1,9 %
Valdeltagande78,8 %83,1 %85,2 %86,7 %85,0 %85,1 %

Valdeltagande i Östhammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östhammar 2018

Så skiljer sig Östhammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i Östhammar mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,6
  • S +2,6
  • KD +2,1
  • C +0,2

Svagare än i riket

  • V −2,9
  • M −2,4
  • MP −1,9
  • L −1,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Östhammar, från 13,2 % till 21,1 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,2 % till 30,9 % (−7,3).

  • SD +7,9
  • S −7,3
  • KD +5,2
  • M −3,6
  • FI −1,6
  • ÖVR −1,3
  • MP −1,1
  • V +0,8

Valdeltagande i Östhammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Östhammar på plats 183 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östhammar är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Gimo Västra till 88,5 % i Gräsö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gimo Västra (43,0 %) och sitt svagaste i Alunda-Ekeby (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östhammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,0 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • SD −6,1
  • C +5,9
  • M −2,7
  • KD −2,3
  • V −1,1
  • L −0,6
  • S +0,2

Största parti i Östhammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östhammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östhammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna30,4 %85,0 %
2018Socialdemokraterna30,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna38,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %83,1 %
2006Socialdemokraterna39,6 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Östhammar 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Östhammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östhammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alunda tätortS27,0 %S27,4 %84,6 %
Alunda-EkebySD24,3 %C23,8 %88,2 %
EdS34,3 %S32,9 %87,6 %
Gimo VästraS43,0 %S48,6 %80,1 %
Gimo, Hökhuvud-VattenstaS40,1 %S42,8 %88,2 %
GräsöS30,9 %S25,9 %88,5 %
HargshamnS34,3 %S32,7 %83,7 %
KristinelundS34,1 %S32,4 %83,4 %
Norrskedika-Valö-ForsmarkS25,4 %C22,8 %84,3 %
SöderönM26,6 %S22,9 %86,4 %
ÖregrundS29,0 %S28,2 %86,5 %
Österbybruk-MorkarlaS31,9 %S33,3 %85,6 %
Österbybruk, Dannemora-FilmS32,9 %S35,2 %82,3 %
Östhammars centrumS32,1 %S31,9 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Östhammar på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018