Valresultat Östhammar 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Östhammar med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,5 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östhammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Östhammar på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,8 %
Röstberättigade
16 630
Avgivna röster
13 110
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2006 i Östhammar

Riksdagsvalet 2006 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 07439,6 %
MModeraterna3 00123,4 %
CCenterpartiet1 68613,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7746,0 %
KDKristdemokraterna7005,5 %
VVänsterpartiet5664,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4673,6 %
SDSverigedemokraterna2952,3 %
Övriga partier2562,0 %

Landstingsvalet 2006 i Östhammar

Landstingsvalet 2006 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 09140,5 %
MModeraterna2 70021,5 %
CCenterpartiet1 93715,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7946,3 %
KDKristdemokraterna6385,1 %
VVänsterpartiet5284,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4453,5 %
SDSverigedemokraterna2421,9 %
ÖVRövriga partier1661,3 %
Övriga partier140,1 %

Kommunvalet 2006 i Östhammar

Kommunvalet 2006 i Östhammar: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 80837,5 %
MModeraterna2 35918,4 %
CCenterpartiet2 28917,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6545,1 %
SoSSoS5434,2 %
BoABoA5414,2 %
KDKristdemokraterna5084,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4653,6 %
VVänsterpartiet4373,4 %
SDSverigedemokraterna1881,5 %
Övriga partier270,2 %

Partiernas utveckling i Östhammar 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östhammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östhammar per valår
Parti200620102014201820222026
S39,6 %35,3 %38,2 %30,9 %30,4 %28,5 %
M23,4 %28,2 %21,0 %17,4 %18,5 %19,2 %
C13,1 %10,7 %9,0 %8,8 %5,4 %6,2 %
L6,0 %5,8 %4,2 %4,1 %3,3 %4,4 %
KD5,5 %4,2 %3,2 %8,4 %8,0 %8,8 %
V4,4 %4,5 %4,3 %5,1 %3,7 %4,0 %
MP3,6 %4,4 %3,7 %2,6 %2,6 %3,4 %
SD2,3 %5,5 %13,2 %21,1 %27,0 %23,5 %
Övr2,0 %1,3 %3,3 %1,6 %1,0 %1,9 %
Valdeltagande78,8 %83,1 %85,2 %86,7 %85,0 %85,1 %

Valdeltagande i Östhammar 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östhammar 2006

Så skiljer sig Östhammar från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,1 % i Östhammar mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,3
  • S +4,4

Svagare än i riket

  • M −2,7
  • MP −1,5
  • FP −1,5
  • V −1,4

Valdeltagande i Östhammar

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,8 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Östhammar på plats 198 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östhammar är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Östhammar 13 till 86,4 % i Östhammar 12.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östhammar 13 (56,6 %) och sitt svagaste i Östhammar 12 (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östhammar är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.

  • M −5,0
  • C +4,7
  • S −2,1
  • KD −1,5
  • V −1,0
  • FP −0,9
  • MP −0,0

Största parti i Östhammar sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östhammar i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östhammar per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna30,4 %85,0 %
2018Socialdemokraterna30,9 %86,7 %
2014Socialdemokraterna38,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %83,1 %
2006Socialdemokraterna39,6 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Östhammar 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Östhammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östhammar, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Östhammar 1S39,3 %S32,2 %78,1 %
Östhammar 2S32,4 %C34,9 %80,3 %
Östhammar 3S35,9 %S35,4 %78,3 %
Östhammar 4M34,1 %C34,6 %83,3 %
Östhammar 5S41,6 %S37,2 %83,9 %
Östhammar 6S37,6 %S34,3 %83,0 %
Östhammar 7S39,1 %S33,5 %77,7 %
Östhammar 8S30,6 %C28,0 %76,8 %
Östhammar 9S34,0 %S29,0 %79,9 %
Östhammar 10S33,9 %S34,5 %77,3 %
Östhammar 11S29,6 %C30,1 %78,7 %
Östhammar 12C31,8 %C48,7 %86,4 %
Östhammar 13S56,6 %S59,9 %73,9 %
Östhammar 14S52,8 %S54,4 %81,8 %
Östhammar 15S48,9 %S47,8 %78,1 %
Östhammar 16S47,3 %S46,4 %75,7 %

Utforska valdistrikten i Östhammar på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006