Valresultat Tierp 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tierp med 46,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,9 %). Valdeltagandet var 79,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tierp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,0 %
- Röstberättigade
- 15 358
- Avgivna röster
- 12 134
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2006 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 464 | 46,0 % |
| MModeraterna | 1 739 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 1 712 | 14,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 659 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 644 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 643 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 424 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 369 | 3,1 % |
| Övriga partier | 235 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 356 | 45,7 % |
| CCenterpartiet | 2 039 | 17,4 % |
| MModeraterna | 1 481 | 12,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 767 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 588 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 573 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 434 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 366 | 3,1 % |
| Övriga partier | 125 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 222 | 43,9 % |
| CCenterpartiet | 2 464 | 20,7 % |
| MModeraterna | 1 355 | 11,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 756 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 573 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 560 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 554 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 406 | 3,4 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Tierp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tierp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 42,9 % | 42,6 % | 33,9 % | 34,1 % | 30,6 % |
| M | 14,6 % | 20,6 % | 15,1 % | 13,8 % | 14,4 % | 16,5 % |
| C | 14,4 % | 10,4 % | 9,7 % | 11,3 % | 7,1 % | 5,8 % |
| L | 5,5 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % |
| KD | 5,4 % | 3,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 5,9 % | 7,2 % |
| V | 5,4 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,6 % | 4,7 % | 5,8 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % |
| SD | 3,1 % | 6,3 % | 14,3 % | 20,9 % | 26,6 % | 23,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 3,3 % | 2,2 % | 1,3 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 84,0 % | 85,6 % | 87,5 % | 85,3 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tierp 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tierp 2006
Så skiljer sig Tierp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 14,6 % i Tierp mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 11,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,8
- C +6,5
- SD +0,2
Svagare än i riket
- M −11,4
- FP −2,0
- MP −1,6
- KD −1,2
Valdeltagande i Tierp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,0 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tierp på plats 193 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tierp är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Tierps köping södra till 84,8 % i Hållnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderfors (64,1 %) och sitt svagaste i Vendel (28,9 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tierp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,7 % i kommunvalet mot 14,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- C +6,3
- M −3,2
- S −2,1
- MP +1,2
- FP +0,8
- V −0,8
- KD −0,7
- SD +0,3
Största parti i Tierp sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tierp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Tierp 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Tierp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hållnäs | S | 38,5 % | S | 37,1 % | 84,8 % |
| Kyrkbyn | S | 33,9 % | C | 39,3 % | 77,3 % |
| Månkarbo | S | 32,4 % | C | 35,6 % | 79,3 % |
| Skärplinge | S | 36,6 % | S | 35,2 % | 82,3 % |
| Söderfors | S | 64,1 % | S | 61,9 % | 78,3 % |
| Tierps köping norra | S | 54,4 % | S | 52,0 % | 78,2 % |
| Tierps köping södra | S | 50,8 % | S | 47,5 % | 72,7 % |
| Tobo | S | 39,8 % | S | 35,2 % | 80,1 % |
| Vallskoga | S | 47,2 % | S | 46,0 % | 82,4 % |
| Vendel | S | 28,9 % | C | 29,4 % | 81,7 % |
| Västland-Karlholm | S | 51,6 % | S | 50,6 % | 78,9 % |
| Örbyhus | S | 46,8 % | S | 45,6 % | 77,0 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006