Valresultat Tierp 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tierp med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tierp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 16 185
- Avgivna röster
- 13 813
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2022 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 641 | 34,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 624 | 26,6 % |
| MModeraterna | 1 953 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 969 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 805 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 642 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 445 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 2,6 % |
| Övriga partier | 174 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 701 | 34,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 786 | 20,6 % |
| MModeraterna | 1 855 | 13,7 % |
| CCenterpartiet | 1 376 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 027 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 865 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 353 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 315 | 2,3 % |
| Övriga partier | 214 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Tierp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 327 | 31,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 537 | 18,6 % |
| CCenterpartiet | 2 168 | 15,9 % |
| MModeraterna | 1 839 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 699 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 654 | 4,8 % |
| TierpTierpslistan | 607 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 377 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 312 | 2,3 % |
| Övriga partier | 98 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Tierp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tierp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 42,9 % | 42,6 % | 33,9 % | 34,1 % | 30,6 % |
| SD | 3,1 % | 6,3 % | 14,3 % | 20,9 % | 26,6 % | 23,9 % |
| M | 14,6 % | 20,6 % | 15,1 % | 13,8 % | 14,4 % | 16,5 % |
| C | 14,4 % | 10,4 % | 9,7 % | 11,3 % | 7,1 % | 5,8 % |
| KD | 5,4 % | 3,6 % | 2,9 % | 5,4 % | 5,9 % | 7,2 % |
| V | 5,4 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,6 % | 4,7 % | 5,8 % |
| MP | 3,6 % | 4,7 % | 4,2 % | 2,7 % | 3,3 % | 4,3 % |
| L | 5,5 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,6 % | 3,3 % | 2,2 % | 1,3 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 84,0 % | 85,6 % | 87,5 % | 85,3 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tierp 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tierp 2022
Så skiljer sig Tierp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Tierp mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- S +3,8
- KD +0,6
- C +0,4
Svagare än i riket
- M −4,7
- L −2,1
- V −2,0
- MP −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tierp, från 20,9 % till 26,6 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,3 % till 7,1 % (−4,2).
- SD +5,7
- C −4,2
- V −1,9
- M +0,6
- L −0,6
- MP +0,5
- KD +0,5
- S +0,2
Valdeltagande i Tierp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tierp på plats 126 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tierp är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Tierps köping södra till 90,3 % i Vendel.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderfors (42,3 %) och sitt svagaste i Vendel (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 4 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tierp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,9 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- C +8,8
- SD −8,0
- S −2,4
- KD −1,1
- M −0,9
- MP −0,5
- V +0,4
Största parti i Tierp sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tierp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Tierp 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Tierp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hållnäs | S | 34,8 % | S | 29,6 % | 89,0 % |
| Kyrkbyn | SD | 31,8 % | C | 23,9 % | 84,3 % |
| Månkarbo | SD | 29,3 % | S | 21,9 % | 86,7 % |
| Skärplinge | S | 31,6 % | S | 27,4 % | 87,1 % |
| Svanby | S | 40,5 % | S | 38,1 % | 81,5 % |
| Söderfors | S | 42,3 % | S | 39,5 % | 79,4 % |
| Tierps köping norra | S | 35,7 % | S | 35,9 % | 82,6 % |
| Tierps köping södra | S | 40,4 % | S | 41,5 % | 74,0 % |
| Tobo | SD | 32,7 % | S | 27,9 % | 86,0 % |
| Vallskoga | S | 35,3 % | S | 32,6 % | 84,9 % |
| Vendel | SD | 31,3 % | SD | 24,5 % | 90,3 % |
| Västland - Karlholm | S | 38,3 % | S | 36,8 % | 83,6 % |
| Örbyhus Nordost | S | 33,8 % | S | 27,5 % | 86,9 % |
| Örbyhus Sydväst | S | 37,3 % | S | 33,9 % | 80,1 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022