Valresultat Heby 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Heby med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,2 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Heby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Heby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
10 903
Avgivna röster
9 280
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2022 i Heby

Riksdagsvalet 2022 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 71029,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 52827,6 %
MModeraterna1 35514,8 %
KDKristdemokraterna7518,2 %
CCenterpartiet7267,9 %
VVänsterpartiet4484,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2642,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2202,4 %
Övriga partier1471,6 %

Regionvalet 2022 i Heby

Regionvalet 2022 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 56028,5 %
SDSverigedemokraterna2 15424,0 %
MModeraterna1 21013,5 %
CCenterpartiet96210,7 %
KDKristdemokraterna94010,5 %
VVänsterpartiet6166,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2142,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2042,3 %
Övriga partier1131,3 %

Kommunvalet 2022 i Heby

Kommunvalet 2022 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 36926,2 %
SDSverigedemokraterna2 13123,6 %
CCenterpartiet1 40115,5 %
MModeraterna1 18113,1 %
KDKristdemokraterna8219,1 %
VVänsterpartiet5285,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2512,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2272,5 %
THHKTillsammans - partiet för hela Heby kommun1051,2 %
Övriga partier310,3 %

Partiernas utveckling i Heby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Heby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Heby per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,8 %6,9 %16,5 %22,9 %29,6 %26,2 %
S36,9 %33,9 %35,5 %29,1 %27,6 %25,6 %
M18,8 %23,8 %16,4 %13,8 %14,8 %16,9 %
KD7,1 %5,5 %4,8 %8,0 %8,2 %8,3 %
C17,0 %14,4 %13,1 %13,2 %7,9 %7,5 %
V5,9 %4,8 %4,6 %5,5 %4,9 %5,3 %
MP3,1 %4,3 %3,6 %2,3 %2,9 %3,8 %
L5,0 %5,2 %2,7 %3,0 %2,4 %4,0 %
Övr2,4 %1,3 %2,9 %2,1 %1,6 %2,4 %
Valdeltagande78,8 %81,7 %85,0 %86,7 %85,1 %84,1 %

Valdeltagande i Heby 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Heby 2022

Så skiljer sig Heby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,6 % i Heby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +9,1
  • KD +2,9
  • C +1,2

Svagare än i riket

  • M −4,3
  • S −2,7
  • L −2,2
  • MP −2,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Heby, från 22,9 % till 29,6 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,2 % till 7,9 % (−5,3).

  • SD +6,7
  • C −5,3
  • S −1,5
  • M +1,0
  • V −0,6
  • L −0,6
  • MP +0,5
  • KD +0,2

Valdeltagande i Heby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Heby på plats 140 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Heby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,2 % i Tärnsjö till 85,4 % i Östervåla.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tärnsjö (36,0 %) och sitt svagaste i Västerlövsta Västra - Enåker (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Heby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 7,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.

  • C +7,6
  • SD −6,1
  • M −1,8
  • S −1,4
  • V +0,9
  • KD +0,9

Största parti i Heby sedan 2006

Största parti har skiftat i Heby under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Heby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,2 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna29,6 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,1 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %85,0 %
2010Socialdemokraterna33,9 %81,7 %
2006Socialdemokraterna36,9 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Heby 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Heby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Heby, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HarboSD31,0 %SD25,2 %84,7 %
MorgongåvaSD27,5 %S25,7 %82,6 %
TärnsjöSD36,0 %SD29,1 %81,2 %
Västerlövsta Västra - EnåkerS30,6 %S28,5 %84,0 %
Västerlövsta Östra - HuddungeSD29,9 %S26,5 %82,2 %
ÖstervålaS29,5 %S27,6 %85,4 %

Utforska valdistrikten i Heby på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022