Valresultat Uppsala 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Uppsala med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,1 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppsala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 152 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 175 411
- Avgivna röster
- 151 383
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2022 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 44 118 | 29,4 % |
| MModeraterna | 26 357 | 17,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 19 520 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 15 294 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 13 366 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 11 729 | 7,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 905 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 8 060 | 5,4 % |
| Övriga partier | 2 796 | 1,9 % |
Regionvalet 2022 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 44 509 | 29,4 % |
| MModeraterna | 23 879 | 15,8 % |
| VVänsterpartiet | 23 094 | 15,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 104 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 12 933 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 11 045 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 364 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 132 | 5,4 % |
| UDUtvecklingspartiet demokraterna | 1 973 | 1,3 % |
| Övriga partier | 3 514 | 2,3 % |
Kommunvalet 2022 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 41 136 | 27,1 % |
| MModeraterna | 25 951 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 20 363 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 192 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 12 546 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 10 377 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 769 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 761 | 5,8 % |
| UDUtvecklingspartiet demokraterna | 3 955 | 2,6 % |
| Övriga partier | 4 848 | 3,2 % |
Partiernas utveckling i Uppsala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppsala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+2,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- MP
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,1 % | 24,0 % | 26,1 % | 26,5 % | 29,4 % | 27,6 % |
| M | 26,8 % | 29,5 % | 22,2 % | 18,4 % | 17,6 % | 17,1 % |
| SD | 2,0 % | 3,8 % | 8,2 % | 11,5 % | 13,0 % | 10,9 % |
| V | 6,5 % | 6,4 % | 7,7 % | 11,0 % | 10,2 % | 12,3 % |
| MP | 7,7 % | 11,2 % | 10,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 10,9 % |
| C | 8,6 % | 7,6 % | 5,9 % | 8,9 % | 7,8 % | 8,7 % |
| L | 11,2 % | 9,1 % | 7,3 % | 7,4 % | 5,9 % | 5,2 % |
| KD | 7,0 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,4 % | 5,9 % |
| Övr | 3,0 % | 2,0 % | 6,8 % | 2,2 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,6 % | 88,1 % | 89,5 % | 86,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Uppsala 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppsala 2022
Så skiljer sig Uppsala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 13,0 % i Uppsala mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- MP +3,8
- V +3,4
- L +1,3
- C +1,1
Svagare än i riket
- SD −7,5
- M −1,5
- S −0,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Uppsala, från 26,5 % till 29,4 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 6,9 % till 5,4 % (−1,5).
- S +2,9
- MP +1,7
- KD −1,5
- SD +1,5
- L −1,5
- C −1,1
- M −0,9
- V −0,8
Valdeltagande i Uppsala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Uppsala på plats 89 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppsala är indelad i 152 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 45,3 % i Valsätra sydvästra till 92,3 % i Bälinge glesbygd och östra tätort.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Valsätra sydvästra (47,3 %) och sitt svagaste i Vreta Ytternäs - Bodarna Uppsala Näs (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 122, Sverigedemokraterna i 15, Moderaterna i 14 av 152 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 13,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- SD −3,7
- V +3,2
- MP −2,5
- S −2,3
- KD +1,5
- M −0,5
- C +0,4
- L −0,2
Största parti i Uppsala sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppsala under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppsala 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 152 valdistrikten i Uppsala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almunge | SD | 30,1 % | S | 24,8 % | 81,4 % |
| Balingsta - Ramsta - Hagby | S | 24,8 % | S | 21,3 % | 86,3 % |
| Berthåga - Flogsta Flogstavallen | S | 28,0 % | S | 25,5 % | 89,3 % |
| Björklinge glesbygd | SD | 26,9 % | SD | 23,3 % | 86,7 % |
| Bäcklösa | S | 35,7 % | S | 37,9 % | 70,4 % |
| Bälinge glesbygd och östra tätort | S | 33,2 % | S | 29,6 % | 92,3 % |
| Bälinge västra tätort | S | 31,7 % | S | 29,5 % | 90,2 % |
| Bärby hage - Tunaberg | S | 37,0 % | S | 34,3 % | 86,4 % |
| Börje | M | 22,5 % | M | 21,3 % | 90,0 % |
| Centrum - Höganäs - Kvarnen | S | 33,1 % | S | 30,3 % | 82,6 % |
| Centrum - Samariterhemmet | S | 30,1 % | S | 27,2 % | 80,5 % |
| Centrum - Stora torget | S | 24,9 % | M | 23,8 % | 79,0 % |
| Centrum södra | S | 26,3 % | S | 21,3 % | 82,9 % |
| Centrum-Linnéträdgården-Mikaelsplan | S | 28,4 % | S | 26,6 % | 83,1 % |
| Dalby - Uppsala Näs - Västeråker | S | 21,5 % | M | 19,9 % | 89,2 % |
| Danmark | M | 25,3 % | M | 21,0 % | 84,5 % |
| Ekeby | S | 36,6 % | S | 31,4 % | 81,1 % |
| Eriksberg - Håga | S | 28,3 % | V | 24,1 % | 86,4 % |
| Eriksberg - Marmorvägen | S | 33,6 % | S | 30,9 % | 71,4 % |
| Eriksberg - Sommarro | S | 26,4 % | S | 22,1 % | 85,1 % |
| Eriksberg - Västertorg | S | 30,1 % | S | 25,7 % | 79,6 % |
| Eriksberg östra | S | 27,6 % | V | 25,1 % | 82,9 % |
| Faringe - Bladåker | SD | 33,9 % | SD | 24,8 % | 78,4 % |
| Fjärdingen - Odinslund | S | 22,4 % | S | 21,5 % | 88,3 % |
| Fjärdingen - Orphei drängars plats | M | 24,4 % | M | 25,2 % | 85,8 % |
| Fjärdingen - Sankt Johannes | S | 23,9 % | S | 21,4 % | 88,3 % |
| Fjärdingen - Vasaparken | M | 26,3 % | M | 26,5 % | 88,9 % |
| Flogsta - Sernanders väg | S | 30,8 % | V | 30,2 % | 66,2 % |
| Flogsta södra - Ekeby södra | S | 31,3 % | S | 27,5 % | 87,3 % |
| Flogsta västra | V | 31,7 % | V | 39,4 % | 83,2 % |
| Funbo - Marielund | S | 23,1 % | S | 21,1 % | 88,5 % |
| Fålhagen - Almtuna | S | 25,6 % | S | 22,2 % | 85,5 % |
| Fålhagen - S:t Göransplan | S | 28,2 % | S | 28,7 % | 85,1 % |
| Fålhagen - Östra Station | S | 25,8 % | S | 23,8 % | 84,2 % |
| Fålhagen norra | S | 31,9 % | S | 29,6 % | 84,0 % |
| Fålhagen södra - Boländerna | S | 26,3 % | S | 24,4 % | 88,9 % |
| Gamla Gottsunda - Vårdsätra | S | 24,5 % | M | 23,7 % | 90,3 % |
| Gamla Storvreta | S | 30,7 % | S | 28,4 % | 90,4 % |
| Gamla Uppsala | S | 25,0 % | M | 23,4 % | 89,6 % |
| Gamla Uppsala - Yrsaparken | S | 29,7 % | S | 27,1 % | 86,9 % |
| Gottsunda - Stenhammarsparken | S | 38,2 % | S | 36,7 % | 59,1 % |
| Gottsunda Centrum | S | 39,1 % | S | 34,2 % | 67,3 % |
| Gottsunda mellersta | S | 37,2 % | S | 36,5 % | 60,9 % |
| Gottsunda norra | S | 39,2 % | S | 37,7 % | 59,1 % |
| Gottsunda östra | S | 38,6 % | S | 35,7 % | 71,6 % |
| Gränby nordvästra | S | 33,6 % | S | 33,6 % | 64,1 % |
| Gränby norra - Brillinge | S | 31,0 % | S | 30,3 % | 70,2 % |
| Gränby sydvästra | S | 41,0 % | S | 42,8 % | 60,0 % |
| Gränby södra | S | 34,2 % | S | 33,5 % | 75,0 % |
| Gunsta tätort | S | 24,1 % | S | 22,2 % | 85,8 % |
| Gåvsta | S | 26,5 % | S | 25,9 % | 88,2 % |
| Husbyborg - Börjetull | S | 29,2 % | S | 26,5 % | 84,6 % |
| Höganäs västra | S | 27,1 % | S | 23,7 % | 88,4 % |
| Höganäs östra | S | 30,5 % | S | 27,6 % | 83,1 % |
| Jumkil - Åkerby | SD | 27,8 % | S | 23,0 % | 86,3 % |
| Järlåsa | SD | 30,9 % | S | 28,0 % | 80,9 % |
| Kapellgärdet - Djäknegatan | S | 29,3 % | S | 29,4 % | 83,1 % |
| Kapellgärdet - Kantorsgatan | S | 27,9 % | V | 29,7 % | 79,9 % |
| Kapellgärdet - Tornet | S | 32,2 % | S | 30,7 % | 89,6 % |
| Kapellgärdet - Väktargatan | S | 28,2 % | S | 27,7 % | 85,6 % |
| Kapellgärdet norra | S | 33,4 % | S | 32,0 % | 85,9 % |
| Knutby | SD | 28,7 % | SD | 21,3 % | 83,3 % |
| Kungsängen - Hovstallängen | S | 30,6 % | S | 29,3 % | 81,1 % |
| Kungsängen centrala | S | 31,0 % | S | 28,4 % | 87,7 % |
| Kungsängen nordöstra | S | 28,4 % | S | 27,3 % | 82,7 % |
| Kungsängen södra | S | 31,5 % | S | 29,6 % | 87,0 % |
| Kungsängen västra | M | 27,9 % | M | 28,6 % | 89,8 % |
| Kungsängens gård-Vilan-Bergsbrunna | M | 26,9 % | M | 23,7 % | 91,6 % |
| Kvarngärdet norra | S | 32,3 % | S | 32,2 % | 72,3 % |
| Kvarngärdet södra | S | 39,5 % | S | 36,8 % | 69,5 % |
| Kåbo västra - Kungsgärdet | M | 25,1 % | M | 21,7 % | 89,1 % |
| Kåbo östra | S | 26,9 % | S | 24,8 % | 84,6 % |
| Lindbacken | S | 29,2 % | S | 31,2 % | 84,3 % |
| Luthagen - Eriksdal | S | 28,9 % | S | 26,7 % | 86,3 % |
| Luthagen - Prästgårdsgatan | S | 30,3 % | S | 28,7 % | 88,8 % |
| Luthagen - Seminariet | S | 30,9 % | S | 29,3 % | 83,0 % |
| Luthagen - Tiundaskolan | S | 25,3 % | S | 25,0 % | 90,2 % |
| Luthagen centrala | S | 24,9 % | S | 22,4 % | 88,8 % |
| Luthagen norra | S | 26,6 % | S | 24,0 % | 84,3 % |
| Luthagen sydvästra | S | 28,1 % | S | 24,9 % | 87,0 % |
| Luthagen östra | S | 21,5 % | S | 22,5 % | 85,5 % |
| Luthagen-Mimmi Ekholms plats-Hällby | S | 30,1 % | S | 28,9 % | 83,1 % |
| Länna | S | 24,5 % | S | 24,1 % | 88,3 % |
| Löten norra | S | 36,6 % | S | 34,5 % | 67,6 % |
| Löten västra | S | 44,2 % | S | 39,0 % | 82,0 % |
| Löten östra | S | 45,8 % | S | 40,8 % | 75,9 % |
| Lövstalöt | S | 32,2 % | S | 30,5 % | 88,2 % |
| Norby västra | S | 26,3 % | S | 22,9 % | 87,9 % |
| Norby östra | S | 24,5 % | S | 22,9 % | 89,8 % |
| Norra Storvreta | S | 34,9 % | S | 33,2 % | 87,9 % |
| Nyby gård | S | 31,5 % | S | 27,2 % | 73,7 % |
| Nyby norra | S | 39,9 % | S | 38,5 % | 72,5 % |
| Nyby södra | S | 37,4 % | S | 34,4 % | 80,6 % |
| Nåntuna | S | 30,7 % | C | 21,4 % | 86,8 % |
| Rasbokil | SD | 32,8 % | SD | 24,4 % | 84,4 % |
| Rickomberga | S | 30,7 % | S | 27,9 % | 85,6 % |
| Rosendal - Siegbahnsparken | S | 25,7 % | S | 24,4 % | 90,0 % |
| Rosendal västra | S | 28,6 % | S | 30,6 % | 83,8 % |
| Rosendal östra | M | 20,3 % | S | 21,9 % | 81,9 % |
| Sala backe - Byggmästaren | S | 35,0 % | S | 32,2 % | 81,3 % |
| Sala backe - Byggmästarparken | S | 36,4 % | S | 32,5 % | 82,6 % |
| Sala backe - Källparken | S | 33,3 % | S | 29,7 % | 71,3 % |
| Sala backe - Skomakarberget | S | 35,6 % | S | 32,7 % | 75,1 % |
| Sala backe - Östra Sala backe | S | 27,6 % | S | 32,0 % | 73,9 % |
| Sala backe norra | S | 37,3 % | S | 33,7 % | 86,1 % |
| Sala backe södra | S | 30,7 % | S | 29,2 % | 84,6 % |
| Sala backe västra | S | 36,3 % | S | 33,1 % | 77,1 % |
| Skuttunge | SD | 27,4 % | S | 23,1 % | 91,1 % |
| Skyttorp - Tensta | S | 28,2 % | S | 25,9 % | 85,3 % |
| Slavsta - Fyrislund | S | 30,3 % | S | 27,9 % | 81,8 % |
| Stavby | SD | 25,9 % | SD | 23,0 % | 85,8 % |
| Stenhagen norra | S | 36,5 % | S | 33,8 % | 78,0 % |
| Stenhagen södra | S | 36,3 % | S | 35,3 % | 65,2 % |
| Stenhagen västra - Kvarnbo | S | 34,8 % | S | 30,9 % | 80,6 % |
| Storvreta - Lyckebo | S | 33,1 % | S | 30,8 % | 84,7 % |
| Storvretabygden - Fullerö hage | SD | 24,9 % | S | 22,5 % | 86,4 % |
| Studentstaden - Observatoriet | S | 25,6 % | V | 27,3 % | 86,4 % |
| Studentstaden - Rackarberget | S | 22,7 % | V | 30,7 % | 87,6 % |
| Studentstaden - Studentvägen | S | 23,9 % | V | 23,3 % | 87,6 % |
| Sunnersta mellersta | M | 26,8 % | M | 27,3 % | 91,7 % |
| Sunnersta norra | M | 30,4 % | M | 28,7 % | 87,6 % |
| Sunnersta södra | M | 28,8 % | M | 27,5 % | 90,0 % |
| Sunnersta östra | M | 25,8 % | M | 24,3 % | 88,0 % |
| Svartbäcken - Fyrishov | S | 35,2 % | S | 30,1 % | 86,0 % |
| Svartbäcken nedre | S | 33,8 % | S | 30,7 % | 79,9 % |
| Svartbäcken norra | S | 31,7 % | S | 27,9 % | 81,4 % |
| Sävja nordvästra | S | 31,4 % | S | 21,8 % | 78,2 % |
| Sävja nordöstra | S | 35,1 % | S | 28,2 % | 79,4 % |
| Sävja södra | S | 35,5 % | S | 26,9 % | 72,2 % |
| Södra Rasbobygden | SD | 26,5 % | SD | 20,1 % | 88,2 % |
| Tuna | SD | 27,4 % | S | 21,0 % | 86,8 % |
| Tuna backar - Östra Tuna backar | S | 38,0 % | S | 31,7 % | 83,5 % |
| Ulleråker södra | S | 28,8 % | S | 24,1 % | 87,1 % |
| Ultuna - Ulleråker - Polacksbacken | S | 25,0 % | S | 23,1 % | 87,7 % |
| Vaksala - Jälla - Skölsta | M | 23,6 % | M | 23,5 % | 86,1 % |
| Valsätra - Spinnrocksvägen | S | 34,9 % | S | 29,9 % | 66,9 % |
| Valsätra norra | S | 28,0 % | S | 25,7 % | 87,5 % |
| Valsätra sydvästra | S | 47,3 % | S | 42,2 % | 45,3 % |
| Vattholma | S | 32,7 % | S | 31,0 % | 90,4 % |
| Viksta | SD | 27,3 % | SD | 24,9 % | 83,9 % |
| Vreta Ytternäs - Bodarna Uppsala Näs | M | 31,5 % | M | 33,0 % | 89,1 % |
| Vänge tätort | S | 34,4 % | S | 31,3 % | 81,5 % |
| Vängebygden | S | 23,9 % | S | 20,7 % | 86,7 % |
| Västra Björklinge | S | 29,1 % | S | 28,2 % | 88,6 % |
| Åkerlänna | SD | 36,7 % | SD | 28,2 % | 89,1 % |
| Åland - Skogstibble | SD | 27,9 % | SD | 23,5 % | 83,3 % |
| Årsta - Körveln | S | 35,9 % | S | 34,2 % | 81,3 % |
| Årsta centrala | S | 34,8 % | S | 30,9 % | 76,1 % |
| Årsta norra | S | 35,6 % | S | 33,2 % | 81,3 % |
| Årsta östra | S | 33,0 % | S | 30,1 % | 88,9 % |
| Östra Björklinge | S | 32,4 % | S | 31,1 % | 89,9 % |
| Östra Storvreta | S | 31,7 % | S | 30,7 % | 90,5 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022