Valresultat Håbo 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Håbo med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Håbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 16 323
- Avgivna röster
- 14 126
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2022 i Håbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 968 | 28,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 432 | 24,5 % |
| MModeraterna | 3 330 | 23,8 % |
| KDKristdemokraterna | 837 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 731 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 609 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 538 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 387 | 2,8 % |
| Övriga partier | 160 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Håbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 756 | 27,2 % |
| MModeraterna | 3 217 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 902 | 21,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 245 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 724 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 678 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 588 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 309 | 2,2 % |
| LPULLokala partier i Uppsala län | 304 | 2,2 % |
| Övriga partier | 111 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Håbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 554 | 25,4 % |
| MModeraterna | 2 951 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 715 | 19,4 % |
| BålstBålstapartiet | 1 142 | 8,2 % |
| HåboDHåboDemokraterna | 877 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 761 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 612 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 507 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 495 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 312 | 2,2 % |
| Övriga partier | 66 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Håbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Håbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,4 % | 5,9 % | 14,9 % | 24,2 % | 28,4 % | 25,1 % |
| S | 28,8 % | 24,9 % | 25,7 % | 21,1 % | 24,5 % | 22,2 % |
| M | 39,5 % | 42,6 % | 33,8 % | 26,6 % | 23,8 % | 25,0 % |
| KD | 6,3 % | 4,7 % | 4,3 % | 6,5 % | 6,0 % | 7,2 % |
| C | 5,9 % | 5,0 % | 4,9 % | 7,1 % | 5,2 % | 4,9 % |
| L | 6,8 % | 7,2 % | 4,9 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,5 % |
| V | 3,6 % | 3,1 % | 3,4 % | 5,2 % | 3,8 % | 4,8 % |
| MP | 3,9 % | 5,5 % | 5,6 % | 2,8 % | 2,8 % | 3,5 % |
| Övr | 2,9 % | 1,1 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,1 % | 87,6 % | 89,1 % | 86,5 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Håbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Håbo 2022
Så skiljer sig Håbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,4 % i Håbo mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,8
- M +4,7
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −5,8
- V −2,9
- MP −2,3
- C −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Håbo, från 24,2 % till 28,4 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,6 % till 23,8 % (−2,8).
- SD +4,2
- S +3,4
- M −2,8
- C −1,9
- V −1,4
- L −1,0
- KD −0,5
- MP −0,0
Valdeltagande i Håbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,5 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Håbo på plats 81 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Håbo är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Gamla Bålsta - Pomona till 89,4 % i Råby - Frösunda.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skokloster (37,3 %) och sitt svagaste i Västerängen - Åkerby (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 3 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Håbo är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 28,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- SD −9,0
- M −2,7
- KD −1,6
- S +0,9
- L −0,8
- V −0,2
- C +0,2
Största parti i Håbo sedan 2006
Största parti har skiftat i Håbo under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,4 % | 86,5 % |
| 2018 | Moderaterna | 26,6 % | 89,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 33,8 % | 87,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,6 % | 86,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 39,5 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Håbo 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Håbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gamla Bålsta - Pomona | S | 31,8 % | S | 32,6 % | 76,0 % |
| Häggeby - Övergran | SD | 31,6 % | SD | 22,9 % | 85,4 % |
| Krägga - Graneberg | SD | 29,6 % | S | 25,5 % | 87,8 % |
| Mansängen - Draget | S | 33,4 % | S | 29,7 % | 76,7 % |
| Råby - Frösunda | M | 28,7 % | M | 27,6 % | 89,4 % |
| Skokloster | SD | 37,3 % | SD | 29,4 % | 83,5 % |
| Skörby - Gillmarken | M | 27,6 % | M | 26,0 % | 86,6 % |
| Väppeby äng - Kalmarsand | SD | 29,3 % | S | 26,3 % | 80,1 % |
| Väppebyberget - Viby äng | M | 26,2 % | S | 28,5 % | 88,5 % |
| Västerängen - Åkerby | S | 27,2 % | S | 28,5 % | 85,1 % |
| Åsenområdet | S | 28,0 % | S | 29,4 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022