Valresultat Håbo 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Håbo med 42,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Håbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 14 062
- Avgivna röster
- 12 112
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Håbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 097 | 42,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 983 | 24,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 860 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 701 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 653 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 601 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 564 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 368 | 3,1 % |
| Övriga partier | 132 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Håbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 173 | 35,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 996 | 33,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 037 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 645 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 588 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 481 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 467 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 357 | 3,0 % |
| Övriga partier | 100 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Håbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 409 | 36,6 % |
| MModeraterna | 3 284 | 27,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 100 | 9,1 % |
| BÅPBÅP | 887 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 766 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 494 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 430 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 292 | 2,4 % |
| Övriga partier | 16 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Håbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Håbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- M
- S
- L
- SD
- MP
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 39,5 % | 42,6 % | 33,8 % | 26,6 % | 23,8 % | 25,0 % |
| S | 28,8 % | 24,9 % | 25,7 % | 21,1 % | 24,5 % | 22,2 % |
| L | 6,8 % | 7,2 % | 4,9 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,5 % |
| SD | 2,4 % | 5,9 % | 14,9 % | 24,2 % | 28,4 % | 25,1 % |
| MP | 3,9 % | 5,5 % | 5,6 % | 2,8 % | 2,8 % | 3,5 % |
| C | 5,9 % | 5,0 % | 4,9 % | 7,1 % | 5,2 % | 4,9 % |
| KD | 6,3 % | 4,7 % | 4,3 % | 6,5 % | 6,0 % | 7,2 % |
| V | 3,6 % | 3,1 % | 3,4 % | 5,2 % | 3,8 % | 4,8 % |
| Övr | 2,9 % | 1,1 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,1 % | 87,6 % | 89,1 % | 86,5 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Håbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Håbo 2010
Så skiljer sig Håbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 42,6 % i Håbo mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 12,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +12,6
- SD +0,2
- FP +0,1
Svagare än i riket
- S −5,7
- V −2,5
- MP −1,9
- C −1,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Håbo, från 2,4 % till 5,9 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,8 % till 24,9 % (−3,9).
- S −3,9
- SD +3,5
- M +3,1
- KD −1,6
- MP +1,5
- C −0,8
- V −0,5
- FP +0,4
Valdeltagande i Håbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,1 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Håbo på plats 62 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Håbo är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Håbo 1 till 88,8 % i Håbo 3.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Håbo 2 (48,6 %) och sitt svagaste i Håbo 1 (28,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Håbo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,3 % i kommunvalet mot 42,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,3 procentenheter.
- M −15,3
- S +11,7
- SD −2,3
- FP +1,9
- KD −1,7
- MP −1,4
- C +1,3
- V −0,7
Största parti i Håbo sedan 2006
Största parti har skiftat i Håbo under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,1 % | 85,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,4 % | 86,5 % |
| 2018 | Moderaterna | 26,6 % | 89,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 33,8 % | 87,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,6 % | 86,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 39,5 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Håbo 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Håbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Håbo 1 | S | 42,9 % | S | 50,2 % | 75,4 % |
| Håbo 2 | M | 48,6 % | S | 35,4 % | 87,9 % |
| Håbo 3 | M | 42,5 % | S | 40,3 % | 88,8 % |
| Håbo 4 | M | 46,8 % | S | 33,7 % | 87,7 % |
| Håbo 5 | M | 40,0 % | S | 40,7 % | 83,5 % |
| Håbo 6 | M | 35,6 % | S | 45,4 % | 82,3 % |
| Håbo 7 | M | 47,0 % | S | 37,1 % | 88,4 % |
| Håbo 8 | M | 42,9 % | S | 36,8 % | 84,8 % |
| Håbo 9 | M | 44,1 % | M | 30,8 % | 82,8 % |
| Håbo 10 | M | 44,1 % | M | 36,9 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010