Valresultat Heby 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Heby med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Heby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Heby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,7 %
Röstberättigade
10 385
Avgivna röster
8 480
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2010 i Heby

Riksdagsvalet 2010 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 81833,9 %
MModeraterna1 97923,8 %
CCenterpartiet1 19714,4 %
SDSverigedemokraterna5786,9 %
KDKristdemokraterna4605,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4295,2 %
VVänsterpartiet4024,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3544,3 %
Övriga partier1051,3 %

Landstingsvalet 2010 i Heby

Landstingsvalet 2010 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 94236,5 %
MModeraterna1 48318,4 %
CCenterpartiet1 48218,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4936,1 %
VVänsterpartiet4265,3 %
SDSverigedemokraterna4205,2 %
KDKristdemokraterna4055,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3364,2 %
Övriga partier771,0 %

Kommunvalet 2010 i Heby

Kommunvalet 2010 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 73033,4 %
CCenterpartiet1 70320,8 %
MModeraterna1 14214,0 %
L-PL-P8139,9 %
SDSverigedemokraterna4155,1 %
VVänsterpartiet3614,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3424,2 %
KDKristdemokraterna3394,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3183,9 %
Övriga partier130,2 %

Partiernas utveckling i Heby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Heby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Heby per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,9 %35,5 %29,1 %27,6 %25,6 %
M18,8 %23,8 %16,4 %13,8 %14,8 %16,9 %
C17,0 %14,4 %13,1 %13,2 %7,9 %7,5 %
SD3,8 %6,9 %16,5 %22,9 %29,6 %26,2 %
KD7,1 %5,5 %4,8 %8,0 %8,2 %8,3 %
L5,0 %5,2 %2,7 %3,0 %2,4 %4,0 %
V5,9 %4,8 %4,6 %5,5 %4,9 %5,3 %
MP3,1 %4,3 %3,6 %2,3 %2,9 %3,8 %
Övr2,4 %1,3 %2,9 %2,1 %1,6 %2,4 %
Valdeltagande78,8 %81,7 %85,0 %86,7 %85,1 %84,1 %

Valdeltagande i Heby 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Heby 2010

Så skiljer sig Heby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,4 % i Heby mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,8
  • S +3,2
  • SD +1,2

Svagare än i riket

  • M −6,3
  • MP −3,1
  • FP −1,9
  • V −0,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Heby, från 18,8 % till 23,8 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,9 % till 33,9 % (−3,0).

  • M +5,0
  • SD +3,2
  • S −3,0
  • C −2,7
  • KD −1,6
  • MP +1,2
  • V −1,1
  • FP +0,1

Valdeltagande i Heby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,7 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Heby på plats 251 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Heby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Tärnsjö till 82,0 % i Västerlövsta Östra - Huddunge.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerlövsta Västra - Enåker (37,8 %) och sitt svagaste i Harbo (27,7 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Heby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,0 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • M −9,8
  • C +6,4
  • SD −1,9
  • KD −1,4
  • FP −1,0
  • S −0,5
  • V −0,4
  • MP −0,4

Största parti i Heby sedan 2006

Största parti har skiftat i Heby under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Heby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,2 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna29,6 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,1 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %85,0 %
2010Socialdemokraterna33,9 %81,7 %
2006Socialdemokraterna36,9 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Heby 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Heby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Heby, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HarboS27,7 %C27,5 %81,4 %
MorgongåvaS37,7 %S29,1 %79,8 %
TärnsjöS31,6 %S32,7 %78,5 %
Västerlövsta Västra - EnåkerS37,8 %S41,0 %80,0 %
Västerlövsta Östra - HuddungeS31,7 %S35,3 %82,0 %
ÖstervålaS34,6 %S34,8 %79,5 %

Utforska valdistrikten i Heby på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010