Valresultat Heby 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Heby med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Heby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Heby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
10 545
Avgivna röster
8 968
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2014 i Heby

Riksdagsvalet 2014 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 13235,5 %
SDSverigedemokraterna1 45416,5 %
MModeraterna1 44316,4 %
CCenterpartiet1 15613,1 %
KDKristdemokraterna4274,8 %
VVänsterpartiet4084,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3153,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2372,7 %
FIFeministiskt initiativ1621,8 %
OVRövriga partier901,0 %

Landstingsvalet 2014 i Heby

Landstingsvalet 2014 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28738,0 %
CCenterpartiet1 43816,6 %
SDSverigedemokraterna1 12213,0 %
MModeraterna1 11012,8 %
VVänsterpartiet4495,2 %
KDKristdemokraterna4325,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3283,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2973,4 %
FIFeministiskt initiativ1011,2 %
Övriga partier750,9 %

Kommunvalet 2014 i Heby

Kommunvalet 2014 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00534,4 %
CCenterpartiet1 84221,1 %
SDSverigedemokraterna1 06312,2 %
MModeraterna7989,1 %
L-PL-P6497,4 %
VVänsterpartiet4395,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3363,8 %
KDKristdemokraterna3283,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2322,7 %
Övriga partier550,6 %

Partiernas utveckling i Heby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Heby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Heby per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,9 %35,5 %29,1 %27,6 %25,6 %
SD3,8 %6,9 %16,5 %22,9 %29,6 %26,2 %
M18,8 %23,8 %16,4 %13,8 %14,8 %16,9 %
C17,0 %14,4 %13,1 %13,2 %7,9 %7,5 %
KD7,1 %5,5 %4,8 %8,0 %8,2 %8,3 %
V5,9 %4,8 %4,6 %5,5 %4,9 %5,3 %
MP3,1 %4,3 %3,6 %2,3 %2,9 %3,8 %
Övr2,4 %1,3 %2,9 %2,1 %1,6 %2,4 %
L5,0 %5,2 %2,7 %3,0 %2,4 %4,0 %
Valdeltagande78,8 %81,7 %85,0 %86,7 %85,1 %84,1 %

Valdeltagande i Heby 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Heby 2014

Så skiljer sig Heby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,1 % i Heby mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,0
  • S +4,5
  • SD +3,6
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −7,0
  • MP −3,3
  • FP −2,7
  • FI −1,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Heby, från 6,9 % till 16,5 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,8 % till 16,4 % (−7,4).

  • SD +9,5
  • M −7,4
  • FP −2,5
  • S +1,6
  • FI +1,4
  • C −1,3
  • OVR +0,9
  • KD −0,7

Valdeltagande i Heby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Heby på plats 200 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Heby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,0 % i Västerlövsta Östra - Huddunge till 84,5 % i Harbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerlövsta Västra - Enåker (38,4 %) och sitt svagaste i Harbo (28,1 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Heby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 13,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.

  • C +8,0
  • M −7,2
  • SD −4,3
  • S −1,1
  • KD −1,1
  • V +0,4
  • MP +0,3

Största parti i Heby sedan 2006

Största parti har skiftat i Heby under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Heby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,2 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna29,6 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,1 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %85,0 %
2010Socialdemokraterna33,9 %81,7 %
2006Socialdemokraterna36,9 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Heby 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Heby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Heby, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HarboS28,1 %S27,7 %84,5 %
MorgongåvaS37,3 %S31,0 %83,0 %
TärnsjöS35,8 %S35,2 %83,8 %
Västerlövsta Västra - EnåkerS38,4 %S38,8 %84,4 %
Västerlövsta Östra - HuddungeS34,0 %S35,2 %82,0 %
ÖstervålaS37,1 %S36,0 %83,7 %

Utforska valdistrikten i Heby på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014