Valresultat Heby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Heby med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Heby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 10 607
- Avgivna röster
- 9 198
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2018 i Heby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 641 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 074 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 249 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 1 196 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 726 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 502 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 270 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 213 | 2,3 % |
| Övriga partier | 193 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Heby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 657 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 657 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 1 610 | 17,9 % |
| MModeraterna | 1 048 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 780 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 573 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 301 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 198 | 2,2 % |
| Övriga partier | 169 | 1,9 % |
Kommunvalet 2018 i Heby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 602 | 28,7 % |
| CCenterpartiet | 2 171 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 655 | 18,3 % |
| MModeraterna | 929 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 537 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 517 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 326 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 272 | 3,0 % |
| Övriga partier | 49 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Heby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Heby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,9 % | 33,9 % | 35,5 % | 29,1 % | 27,6 % | 25,6 % |
| SD | 3,8 % | 6,9 % | 16,5 % | 22,9 % | 29,6 % | 26,2 % |
| M | 18,8 % | 23,8 % | 16,4 % | 13,8 % | 14,8 % | 16,9 % |
| C | 17,0 % | 14,4 % | 13,1 % | 13,2 % | 7,9 % | 7,5 % |
| KD | 7,1 % | 5,5 % | 4,8 % | 8,0 % | 8,2 % | 8,3 % |
| V | 5,9 % | 4,8 % | 4,6 % | 5,5 % | 4,9 % | 5,3 % |
| L | 5,0 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,0 % | 2,4 % | 4,0 % |
| MP | 3,1 % | 4,3 % | 3,6 % | 2,3 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,4 % | 1,3 % | 2,9 % | 2,1 % | 1,6 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 81,7 % | 85,0 % | 86,7 % | 85,1 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Heby 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Heby 2018
Så skiljer sig Heby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 13,8 % i Heby mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,3
- C +4,6
- KD +1,7
- S +0,9
Svagare än i riket
- M −6,1
- L −2,5
- V −2,5
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Heby, från 16,5 % till 22,9 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,5 % till 29,1 % (−6,4).
- SD +6,4
- S −6,4
- KD +3,2
- M −2,6
- FI −1,2
- MP −1,2
- ÖVR −1,0
- V +0,9
Valdeltagande i Heby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,7 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Heby på plats 175 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Heby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,5 % i Tärnsjö till 87,4 % i Östervåla.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerlövsta Västra - Enåker (31,5 %) och sitt svagaste i Harbo (25,9 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Heby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,0 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,8 procentenheter.
- C +10,8
- SD −4,6
- M −3,5
- KD −2,1
- S −0,4
- V +0,2
Största parti i Heby sedan 2006
Största parti har skiftat i Heby under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,2 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,6 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 81,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Heby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Heby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Harbo | S | 25,9 % | C | 28,6 % | 84,4 % |
| Morgongåva | S | 28,6 % | S | 26,5 % | 84,8 % |
| Tärnsjö | S | 29,4 % | S | 30,0 % | 83,5 % |
| Västerlövsta Västra - Enåker | S | 31,5 % | S | 32,3 % | 85,2 % |
| Västerlövsta Östra - Huddunge | S | 28,4 % | S | 28,5 % | 87,3 % |
| Östervåla | S | 29,6 % | S | 29,5 % | 87,4 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018