Valresultat Heby 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Heby med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Heby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Heby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,8 %
Röstberättigade
10 342
Avgivna röster
8 146
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2006 i Heby

Riksdagsvalet 2006 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 92536,9 %
MModeraterna1 49318,8 %
CCenterpartiet1 35317,0 %
KDKristdemokraterna5677,1 %
VVänsterpartiet4675,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3995,0 %
SDSverigedemokraterna3013,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2443,1 %
Övriga partier1862,3 %

Landstingsvalet 2006 i Heby

Landstingsvalet 2006 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 92038,2 %
CCenterpartiet1 56320,4 %
MModeraterna1 23916,2 %
KDKristdemokraterna5387,0 %
VVänsterpartiet4706,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4325,7 %
SDSverigedemokraterna1842,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1742,3 %
ÖVRövriga partier1071,4 %
Övriga partier180,2 %

Kommunvalet 2006 i Heby

Kommunvalet 2006 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 93637,2 %
CCenterpartiet1 51619,2 %
MModeraterna97112,3 %
LBYTLBYT80410,2 %
VVänsterpartiet5466,9 %
KDKristdemokraterna4275,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4205,3 %
SDSverigedemokraterna1702,2 %
MPMiljöpartiet de gröna801,0 %
Övriga partier160,2 %

Partiernas utveckling i Heby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Heby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Heby per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,9 %35,5 %29,1 %27,6 %25,6 %
M18,8 %23,8 %16,4 %13,8 %14,8 %16,9 %
C17,0 %14,4 %13,1 %13,2 %7,9 %7,5 %
KD7,1 %5,5 %4,8 %8,0 %8,2 %8,3 %
V5,9 %4,8 %4,6 %5,5 %4,9 %5,3 %
L5,0 %5,2 %2,7 %3,0 %2,4 %4,0 %
SD3,8 %6,9 %16,5 %22,9 %29,6 %26,2 %
MP3,1 %4,3 %3,6 %2,3 %2,9 %3,8 %
Övr2,4 %1,3 %2,9 %2,1 %1,6 %2,4 %
Valdeltagande78,8 %81,7 %85,0 %86,7 %85,1 %84,1 %

Valdeltagande i Heby 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Heby 2006

Så skiljer sig Heby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 17,0 % i Heby mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • C +9,2
  • S +1,7
  • SD +0,9
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • M −7,3
  • FP −2,5
  • MP −2,1

Valdeltagande i Heby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,8 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Heby på plats 200 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Heby är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Morgongåva till 81,8 % i Vittinge.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Morgongåva (45,7 %) och sitt svagaste i Huddunge (27,5 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Heby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 12,3 % i kommunvalet mot 18,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.

  • M −6,5
  • C +2,2
  • MP −2,1
  • KD −1,7
  • SD −1,6
  • V +1,0
  • S +0,4
  • FP +0,3

Största parti i Heby sedan 2006

Största parti har skiftat i Heby under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Heby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,2 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna29,6 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,1 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %85,0 %
2010Socialdemokraterna33,9 %81,7 %
2006Socialdemokraterna36,9 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Heby 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Heby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Heby, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EnåkerS34,4 %S33,3 %81,5 %
HarboS30,4 %S26,3 %79,4 %
HuddungeS27,5 %C32,7 %79,3 %
MorgongåvaS45,7 %S41,9 %75,0 %
TärnsjöS34,3 %S38,1 %77,6 %
VittingeS34,8 %S30,9 %81,8 %
Västerlövsta VS42,6 %S48,3 %78,8 %
Västerlövsta ÖS41,7 %S45,8 %77,1 %
Östervåla VS36,1 %S33,3 %81,1 %
Östervåla ÖS31,3 %S30,7 %79,9 %

Utforska valdistrikten i Heby på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006