Valresultat Håbo 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Håbo med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Håbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Håbo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,4 %
Röstberättigade
13 088
Avgivna röster
10 789
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2006 i Håbo

Riksdagsvalet 2006 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 19739,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 06228,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7226,8 %
KDKristdemokraterna6686,3 %
CCenterpartiet6235,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4163,9 %
VVänsterpartiet3833,6 %
SDSverigedemokraterna2512,4 %
Övriga partier2832,7 %

Landstingsvalet 2006 i Håbo

Landstingsvalet 2006 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 01338,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 44132,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7847,4 %
KDKristdemokraterna6536,2 %
CCenterpartiet6135,8 %
VVänsterpartiet3813,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3503,3 %
SDSverigedemokraterna1471,4 %
Övriga partier1421,3 %

Kommunvalet 2006 i Håbo

Kommunvalet 2006 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 46231,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 32030,5 %
BÅPBÅP1 61114,8 %
CCenterpartiet6646,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6475,9 %
KDKristdemokraterna4273,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2942,7 %
VVänsterpartiet2682,5 %
SDSverigedemokraterna1121,0 %
Övriga partier880,8 %

Partiernas utveckling i Håbo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Håbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Håbo per valår
Parti200620102014201820222026
M39,5 %42,6 %33,8 %26,6 %23,8 %25,0 %
S28,8 %24,9 %25,7 %21,1 %24,5 %22,2 %
L6,8 %7,2 %4,9 %5,4 %4,4 %5,5 %
KD6,3 %4,7 %4,3 %6,5 %6,0 %7,2 %
C5,9 %5,0 %4,9 %7,1 %5,2 %4,9 %
MP3,9 %5,5 %5,6 %2,8 %2,8 %3,5 %
V3,6 %3,1 %3,4 %5,2 %3,8 %4,8 %
Övr2,9 %1,1 %2,7 %1,2 %1,1 %1,8 %
SD2,4 %5,9 %14,9 %24,2 %28,4 %25,1 %
Valdeltagande82,4 %86,1 %87,6 %89,1 %86,5 %85,1 %

Valdeltagande i Håbo 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Håbo 2006

Så skiljer sig Håbo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 39,5 % i Håbo mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 13,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +13,4

Svagare än i riket

  • S −6,4
  • V −2,2
  • C −2,0
  • MP −1,2

Valdeltagande i Håbo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,4 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Håbo på plats 64 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Håbo är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,3 % i Håbo 1 till 88,6 % i Håbo 2.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Håbo 7 (44,0 %) och sitt svagaste i Håbo 1 (30,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Håbo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,8 % i kommunvalet mot 39,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • M −7,7
  • KD −2,4
  • S +1,7
  • MP −1,2
  • V −1,1
  • FP −0,9
  • C +0,2

Största parti i Håbo sedan 2006

Största parti har skiftat i Håbo under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Håbo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %85,1 %
2022Sverigedemokraterna28,4 %86,5 %
2018Moderaterna26,6 %89,1 %
2014Moderaterna33,8 %87,6 %
2010Moderaterna42,6 %86,1 %
2006Moderaterna39,5 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Håbo 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Håbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Håbo, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Håbo 1S39,5 %S42,0 %70,3 %
Håbo 2M42,2 %M34,2 %88,6 %
Håbo 3M42,2 %M32,9 %85,0 %
Håbo 4M42,1 %M35,8 %85,9 %
Håbo 5M42,4 %M33,3 %80,9 %
Håbo 6S37,2 %S39,6 %79,6 %
Håbo 7M44,0 %M32,7 %85,8 %
Håbo 8M38,2 %S31,1 %84,9 %
Håbo 9M38,8 %M32,4 %81,9 %
Håbo 10M40,8 %M39,5 %78,6 %

Utforska valdistrikten i Håbo på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006