Valresultat Älvkarleby 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Älvkarleby med 54,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,8 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvkarleby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Älvkarleby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,8 %
Röstberättigade
6 888
Avgivna röster
5 566
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2006 i Älvkarleby

Riksdagsvalet 2006 i Älvkarleby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 98354,8 %
MModeraterna78514,4 %
VVänsterpartiet4167,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2674,9 %
CCenterpartiet2484,6 %
SDSverigedemokraterna2043,7 %
KDKristdemokraterna2023,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1813,3 %
Övriga partier1582,9 %

Landstingsvalet 2006 i Älvkarleby

Landstingsvalet 2006 i Älvkarleby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 91854,7 %
MModeraterna72313,6 %
VVänsterpartiet4217,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2975,6 %
CCenterpartiet2715,1 %
SDSverigedemokraterna2154,0 %
KDKristdemokraterna1813,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1663,1 %
ÖVRövriga partier1312,5 %
Övriga partier30,1 %

Kommunvalet 2006 i Älvkarleby

Kommunvalet 2006 i Älvkarleby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 48044,8 %
MModeraterna76013,7 %
KVKV67512,2 %
VVänsterpartiet3897,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3476,3 %
SDSverigedemokraterna2945,3 %
CCenterpartiet2734,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1793,2 %
KDKristdemokraterna1352,4 %
Övriga partier50,1 %

Partiernas utveckling i Älvkarleby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älvkarleby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • L
  • C
  • SD
  • KD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älvkarleby per valår
Parti200620102014201820222026
S54,8 %48,9 %47,1 %39,3 %35,5 %31,9 %
M14,4 %19,3 %12,8 %11,6 %14,5 %16,8 %
V7,6 %6,8 %6,2 %6,8 %4,6 %6,2 %
L4,9 %5,0 %2,8 %3,4 %2,4 %3,5 %
C4,6 %3,2 %3,1 %4,4 %3,3 %3,3 %
SD3,7 %7,9 %19,8 %26,7 %31,0 %27,2 %
KD3,7 %2,5 %2,2 %4,3 %4,3 %5,9 %
MP3,3 %5,2 %3,8 %2,2 %2,9 %3,1 %
Övr3,0 %1,0 %2,2 %1,2 %1,4 %2,1 %
Valdeltagande80,8 %84,8 %86,7 %87,5 %84,2 %84,4 %

Valdeltagande i Älvkarleby 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älvkarleby 2006

Så skiljer sig Älvkarleby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 54,8 % i Älvkarleby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 19,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +19,6
  • V +1,8
  • SD +0,8

Svagare än i riket

  • M −11,7
  • C −3,3
  • KD −2,9
  • FP −2,6

Valdeltagande i Älvkarleby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,8 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Älvkarleby på plats 122 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älvkarleby är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Skutskärs Centrum till 86,4 % i Gårdskär.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skutskärs Centrum (63,7 %) och sitt svagaste i Harnäs (43,3 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvkarleby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 44,8 % i kommunvalet mot 54,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.

  • S −10,0
  • SD +1,6
  • FP +1,4
  • KD −1,3
  • M −0,7
  • V −0,6
  • C +0,4
  • MP −0,1

Största parti i Älvkarleby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Älvkarleby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Älvkarleby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,9 %84,4 %
2022Socialdemokraterna35,5 %84,2 %
2018Socialdemokraterna39,3 %87,5 %
2014Socialdemokraterna47,1 %86,7 %
2010Socialdemokraterna48,9 %84,8 %
2006Socialdemokraterna54,8 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Älvkarleby 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Älvkarleby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älvkarleby, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BodaS59,8 %S48,1 %83,5 %
GårdskärS48,8 %S39,3 %86,4 %
HarnäsS43,3 %S33,4 %80,3 %
JungfruholmenS57,2 %S42,4 %80,8 %
MarmaS53,4 %S47,5 %80,4 %
Skutskärs CentrumS63,7 %S54,0 %74,1 %
Älvkarleö BrukS46,0 %S43,3 %80,2 %
ÖstanånS49,1 %S42,6 %82,4 %

Utforska valdistrikten i Älvkarleby på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006