Valresultat Älvkarleby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Älvkarleby med 39,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,1 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvkarleby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 6 955
- Avgivna röster
- 6 087
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2018 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 360 | 39,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 607 | 26,7 % |
| MModeraterna | 700 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 265 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 257 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 133 | 2,2 % |
| Övriga partier | 71 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 544 | 42,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 245 | 20,6 % |
| MModeraterna | 760 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 440 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 333 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 305 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 2,3 % |
| Övriga partier | 61 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 325 | 38,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 136 | 18,6 % |
| MModeraterna | 771 | 12,6 % |
| KVKV | 678 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 368 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 182 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 159 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 143 | 2,3 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Älvkarleby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvkarleby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,8 % | 48,9 % | 47,1 % | 39,3 % | 35,5 % | 31,9 % |
| SD | 3,7 % | 7,9 % | 19,8 % | 26,7 % | 31,0 % | 27,2 % |
| M | 14,4 % | 19,3 % | 12,8 % | 11,6 % | 14,5 % | 16,8 % |
| V | 7,6 % | 6,8 % | 6,2 % | 6,8 % | 4,6 % | 6,2 % |
| C | 4,6 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,4 % | 3,3 % | 3,3 % |
| KD | 3,7 % | 2,5 % | 2,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,9 % |
| L | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,4 % | 2,4 % | 3,5 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,1 % |
| Övr | 3,0 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,8 % | 86,7 % | 87,5 % | 84,2 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Älvkarleby 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvkarleby 2018
Så skiljer sig Älvkarleby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,3 % i Älvkarleby mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,0
- SD +9,2
Svagare än i riket
- M −8,2
- C −4,2
- MP −2,2
- L −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvkarleby, från 19,8 % till 26,7 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,1 % till 39,3 % (−7,8).
- S −7,8
- SD +6,9
- KD +2,1
- MP −1,6
- C +1,3
- M −1,2
- FI −1,2
- V +0,6
Valdeltagande i Älvkarleby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Älvkarleby på plats 136 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvkarleby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Skutskärs Centrum till 87,4 % i Gårdskär.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Boda (42,6 %) och sitt svagaste i Älvkarleö bruk-Marma (35,7 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvkarleby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,6 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.
- SD −8,1
- C +1,6
- V −1,5
- KD −1,3
- S −1,2
- L −1,1
- M +1,0
Största parti i Älvkarleby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvkarleby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,8 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvkarleby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvkarleby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | S | 42,6 % | S | 40,1 % | 86,6 % |
| Gårdskär | S | 38,8 % | S | 38,6 % | 87,4 % |
| Jungfruholmen | S | 39,6 % | S | 38,7 % | 82,2 % |
| Skutskärs Centrum | S | 40,6 % | S | 40,8 % | 76,4 % |
| Älvkarleö bruk-Marma | S | 35,7 % | S | 35,6 % | 83,4 % |
| Östanån | S | 37,7 % | S | 34,0 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018